SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

jesienną porą...

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1308

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 880 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 5219
Generalnie to wydaje sie ze nie tylko mi to dolega ale jak zauwazylem tez wielu osobom. Zaczęła sie szkola, pogoda jest do dupy wieje pada zimno i wogole jakos tak malo perspektyw i generalnie wogole jakos tak sil nie ma po calym dniu sie jest strasznie zmeczonym i wogole patrzy sie na ta pogode i mysli o szkole i zwala nie da sie tego jakos poprawic nie mowie tu o zadnej depresji czy cos ale moze jakies witaminki dzieki ktorym bym nie czul sie taki zmeczony i zamulony jak ktos mnie skumal to prosze o odp

"Co Cie nie zabije to Cie wzmocni!"

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 2326 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 78561
Powiem Ci, że mam coś podobnego. Nie żadna depresja(żadnych myśli samobójczych) tylko takie lekkie "zniżenie lotów" właśnie uzależnione od szkoły i pogody. Nie mam na nic ochoty, nie chcę z nikim zbytnio gadać, najchętniej położyłbym się i pospał z 10dni. Prawie każdy człowiek swoim zachowaniem mnie irytuje. Ale wiem, że to minie. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest zorganiozowanie sobie czasu, np. w moim przypadku to sport(wiem jak jest z tym u Ciebie i z tego miejsca życzę zdrowia.

Jedyną rzeczą której powinniśmy się bać jest sam strach

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 1069 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 17542
to normalka.
i z gory przepraszam za ******ly ktore pisze, ale jestem w stanie opisanym wyzej i zaraz zapadne w gleboki sen
po pierwsze szkola nudzi. ja naprzyklad w ciagu tygodnia mam moze ze 4 lekcje na ktorych przez pierwsze 5 minut moze byc stres ze mnie ktos zapyta, a cala reszta to jest taka dzuma, ze sie zasypia prawie. wspolczuje wam chlopaki, bo pewnie srednio macie po 7 lekcji, a ja dzisiaj sie tylko nudzilem przez 4 i do domu (prawie jak w podstawowce), ale za pol roku jak bede ryl do matury to juz nie bedzie tak pieknie.
po drugie jak w wakacje wstawwaliscie powiedzmy o 9-10, a terasz kolo 7 i zasypiacie mniej wiecej tak jak w wakacje to jestescie niewyspani.
po trzecie zmiana pogody tez ma wplyw na samopoczucie

i jeszcze apropo tematu to jeszcze mamy lato, wiec nie wiem skad ta jesienna pora??

ps. Andy jak kolana??

pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 132 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 481
heh... normalka jesień... szkoła, deszcze, brzydka pogoda, wspomnienia, nie da się nic poradzić. Jedyny powdód większej zamuły niż normalnie w/g mnie zakwaszenie organizmu/ brak magnezu... Kup sobie magnez i do kanapki z szynką dodawaj jakieś warzywo jak to nie pomoże tzn. że standardowo zamuliłeś się jesienią :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 880 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 5219
kolana dalej kompletne dno nie wiadomo czy jeszcze wogole wroce do gry...zalamka

"Co Cie nie zabije to Cie wzmocni!"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 795 Wiek 44 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3434
tak wlasnie nasze cialo, nasz organizm, nasz mozg , reaguje na pogode i zmiane temperatury. Coraz mniej naturalnego swiatla, krotsze dni , deszcze, zachmurzone niebo - napawaja bardziej smutkiem niz euforia.
Dzieje sie tak prawdopodobnie bo :

"Dzień staje sie krótszy. Coraz mniej czasu spędzamy na wolnym powietrzu. Jaki to może mieć wpływ na nasz organizm? Najlepiej obrazuje to przemiana niektórych aminokwasów i ich pochodnych, a przede wszystkim melatoniny i tryptofanu.

Melatonina to hormon wydzielany przez szyszynkę, czyli gruczoł dokrewny będący częścią nadwzgórza ważący około 100 – 120 mg.

Melatonina powstaje z tryptofanu znajdującego się w produktach zbożowych i żółtym serze. Tryptofan jest również prekursorem serotoniny, która jest hormonem tkankowym wytwarzanym w błonie śluzowej jelita, płytkach krwi i ośrodkowym układzie nerwowym. Mniej tryptofanu w diecie oznacza mniejszą ilość serotoniny w organizmie. Hormon ten bierze udział w regulacji ciśnienia krwi, w procesach krzepnięcia krwi i w czynnościach ośrodkowego układu nerwowego. Serotonina ma działanie dwojakie, zależne od spożytego pokarmu: hamuje apetyt po spożyciu węglowodanów, zaś pobudza go po spożyciu produktów białkowych. Działanie serotoniny odczujemy po około pół godzinie od zjedzenia posiłku z węglowodanów złożonych. Po tym czasie powinniśmy poczuć się spokojniejsi i chętni do działania. W każdej diecie, wybrane posiłki mogą być tak skomponowane, aby pobudzić wydzielanie serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym.
Szyszynka syntetyzuje melatoninę, histaminę, serotoninę, noradrenalinę, wazytocynę. Światło słoneczne padające na siatkówkę oka wzbudza impulsy dopływające do szyszynki i hamuje syntezę melatoniny. Szyszynka wykazuje rytm dobowy. Melatonina syntetyzowana jest głównie w nocy (w nocy powstaje melatoniny ponad 10 razy więcej niż w dzień). Synteza i wydzielanie melatoniny do krwi są stale hamowane w ciągu dnia, kiedy światło pada na siatkówkę, natomiast zwiększa się po rozpoczęciu ciemności, osiągając szczyt między godziną 24 a 2. Dzięki temu organizm orientuje się w porze dnia. Zapewnia właściwy sen i zmniejsza możliwość wybudzeń. Wykazano także, że podawanie melatoniny wywołuje u ludzi efekt uspokajający i nasenny. Dlatego też w przypadkach zaburzeń snu bądź w sytuacjach pracy zmianowej w godzinach nocnych czy w sytuacjach, kiedy wydzielanie melatoniny może być zaburzone, często podaje się dawki melatoniny w formie tabletek. Sen ma wówczas naturalny przebieg, a pacjent unika farmakologicznych środków nasennych, które nie zawsze mają korzystne działanie.
Wydzielanie melatoniny przez szyszynkę reguluje dobowy rytm biologiczny. Rytm biologiczny uzależnia wzrosty i spadki aktywności poszczególnych komórek, a przez to całych narządów i układów wewnętrznych. Aktywność człowieka występuje periodycznie, uzależniona jest od intensywności i długości ekspozycji na światło.
Uważa się, że melatonina nie jest w szyszynce gromadzona i stopień jej wydzielania odpowiada stopniowi jej syntezy. Potwierdzeniem tego poglądu jest ścisła korelacja między dobowymi krzywymi zawartości melatoniny w szyszynce i jej stężenia we krwi. Wydzielanie melatoniny zmienia się w ciągu życia człowieka, a jej produkcja jest najniższa w podeszłym wieku. Melatonina skupia ziarna melaniny w melanocytach, co powoduje rozjaśnienie skóry.
Tempo codziennego życia, rozwój cywilizacji, zawód często zmuszają nas do aktywności w nocy, co prowadzi do zachwiania równowagi między snem i czuwaniem. Klasycznym przykładem występowania takich zaburzeń mogą być osoby, które w krótkim czasie przenoszą się z kontynentu na kontynent (np. stewardesy czy biznesmeni), gdyż brakuje im czasu na dostosowanie się do różnych stref czasowych.
Poza tym używanie sztucznego oświetlenia zmienia naturalny, biologiczny rytm i produkcja melatoniny staje się niewystarczająca, co powoduje długotrwały brak i zaburzenia snu. Wykazano u zwierząt laboratoryjnych, że bardzo krótki impuls świetlny (nawet 1-minutowy) w nocy drastycznie zmniejsza stężenie melatoniny. Początkowo badania z końca lat siedemdziesiątych wydawały się wskazywać, że zjawisko to nie zachodzi u człowieka i że szyszynka człowieka nie jest kontrolowana przez światło. Jednakże w późniejszych pracach wykazano, że po zastosowaniu w nocy oświetlania o większym natężeniu niż stosowane w przypadku badań na zwierzętach laboratoryjnych również u człowieka powoduje spadek stężenia melatoniny do wartości obserwowanych w ciągu dnia.

Melatonina jest antygonadotropiną. Hamuje dojrzewanie płciowe i popęd. Dlatego też w okresie jesienno-zimowym spada aktywność seksualna. Dzień jest wówczas krótki, czyli tylko parę godzin człowiek ma możliwość przebywania na świetle dziennym. Natomiast wiosną i latem obserwuje się wzrost popędu płciowego i aktywności ruchowej. Powoduje to mała zawartość melatoniny we krwi. Spadek ilości melatoniny zwiększa wydzielanie gonadoliberyn, które uwalniają hormony gonadotropowe przysadki. Hormony te powodują zwiększenie wydzielania hormonów płciowych.
W miarę starzenia się organizmu, ziarna białkowe komórek szyszynki ulegają wapnieniu tworząc piasek szyszynkowy.
Melatonina jest często uważana za hormon opóźniający starzenie się organizmu i przedłużający młodość. Czy tak jest naprawdę? Naukowcy podkreślają korzystny wpływ melatoniny na układ hormonalny, którego równowaga ulega zachwianiu wraz ze starzeniem się. Jednak nie można jej uznać za eliksir młodości i lek leczący wiele chorób.
Istnieje coraz więcej danych wskazujących na udział szyszynki w kontroli wzrostu nowotworowego, chociaż nie są one ciągle jednoznaczne. Mechanizm działania przeciwnowotworowego szyszynki wydaje się być bardzo złożony i zależy od hormonalnej zależności nowotworu, stanu endokrynnego i immunologicznego gospodarza i wrażliwości nowotworu na melatoninę. Przeciwnowotworowe działanie melatoniny może wywierać swój wpływ różnymi drogami, między innymi przez modulację układu dokrewnego, modulację układu immunologicznego, bezpośrednie działania antyproliferacyjne, oddziaływanie na wolne rodniki. Należy podkreślić, że wykazano obecność receptorów melatoninowych w różnych typach nowotworów.
Pomimo tego, że melatonina jest znana od bardzo dawna dopiero dosyć niedawno udało się określić sposób jej podawania oraz dawkę, której nie powinno się przekroczyć, aby nie spowodować zaburzeń równowagi między snem i czuwaniem. Obecnie wiadomo już, że przyjmuje się ją 0,5-1 godz. przed snem (albo po przebudzeniu w środku nocy), a nie np. kilka razy podczas dnia, aby nie zakłócić naturalnego cyklu dobowego (inaczej, gdy ktoś pracuje w systemie zmianowym w godzinach dziennych i nocnych).
Ustalono, że jej dawkowanie jest zależne od wieku danej osoby oraz celu przyjmowania preparatu. Nie podaje się go dzieciom, gdyż ich organizm wytwarza wystarczającą ilość tego hormonu. Zazwyczaj nie ma też potrzeby zażywania jej przez młodych ludzi przed 30 rokiem życia, chyba że mają kłopoty ze snem lub z zasypianiem. Osoby w wieku 40-44 lat mogą brać od 0,5-1,0 mg przed snem; w wieku 45-54 lat - 1,0-2,0 mg, w wieku 55-64 lat - 2, 0 mg, w wieku 65-75 lat - 2,5-5 mg, a powyżej 75 lat - od 3, 5-5 mg. W każdym jednak przypadku należy skonsultować się z lekarzem i wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby. Warto zaznaczyć, że powyższe dawki określono na podstawie średniego stężenia tego hormonu w danym przedziale wiekowym.
Należy także kupować preparaty syntetyczne i unikać melatoniny pochodzenia zwierzęcego (na opakowaniu znajduje się wówczas informacja, że czystość została sprawdzona przy zastosowaniu HPLC).
Przeciwwskazań do przyjmowania tego środka jest niewiele. Nie powinny go brać kobiety przed planowanym zapłodnieniem (gdyż może mieć działanie antykoncepcyjne), podczas ciąży i laktacji, osoby mające depresję pochodzenia endogennego, chorzy psychicznie, a także chorzy na ciężkie alergie, choroby autoimmunologiczne, niewydolność nerek oraz niektóre nowotwory (np. białaczkę).
Zawsze należy dążyć do wyrównania niedoboru tego hormonu i nieprzekraczania jego naturalnego poziomu, aby nie spowodować nadmiernej senności.
Bibliografia"

zrodlo : www.biomol.pl 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 1069 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 17542
a ja napisze jako ciekawostke, ze od poczatku roku szkolnego (nie cale 2 tyg) schudlem juz prawie 2 kg
ach... co ta szkola robi z czlowieka
ale szczerze mowiac nie wiem czego, bo niby stresu prawie wcale, jem wiecej niz w wakacje, bo dodatkowo obiad w szkole(a pozniej w domciu jeeszcze), moze troche wiecej i regularniej sie ruszam - na treningi regularniej(czytac: czesciej) sie chodzi, z kumplami w kosza wiecej i czesciej gra

pozdrawiam
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Ochrona stawów!

Następny temat

Odtrucie metoda na stala diureze

WHEY premium