SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dlaczego jedzenie jest takie przyjemne?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4027

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 4596 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 35012
Potrzeba jedzenia jest inicjowana między innymi przez hormon zwany greliną.
Najnowsze badania przeprowadzone jednocześnie na szczurach i ludziach pokazują, że grelina działa na ściśle określone obszary mózgu i stymuluje te same neurony, co smaczne jedzenie, doznania seksualne czy rozmaite środki uzależniające. A więc na te neurony, które wywołują uczucie przyjemności, zadowolenia i są istotnym elementem tzw. układu nagrody.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Yale zostaną opublikowane na łamach "Journal of Clinical Investigatin". Tamas Horvath i jego zespół udowodnili, że neurony grelinowe zlokalizowane są w rejonie mózgu znanym jako obszar brzuszny nakrywki (VTA Ś ventral tegmental area), który jednocześnie odpowiada za produkcję dopaminy - neuroprzekaźnika, wpływającego na zdolność odczuwania przyjemności. W obszarze tym zlokalizowany jest swoisty receptor dla greliny. Gdy hormon zwiąże się z nim, zainicjowane zostaje wydzielanie dopaminy.

Co ważne, podawanie szczurom dodatkowych dawek greliny powoduje znaczący wzrost ilości przyjmowanego pokarmu. I odwrotnie - wystawienie ich na działanie inhibitorów receptora dla greliny - zmniejsza ilość spożywanego jedzenia. Potwierdza to założenie, że właśnie VTA jest głównym obszarem działania greliny w mózgu, której podstawowa funkcja polega na pobudzaniu apetytu i zwiększaniu ilości spożywanego pokarmu.

Fakt, że obszar brzuszny nakrywki jest także docelowym miejscem działania substancji uzależniających i że związany jest z mechanizmem oczekiwania na nagrodę, można w przyszłości wykorzystać do leczenia uzależnień oraz zaburzeń łaknienia.

Substancje o działaniu przeciwnym do greliny mogą okazać się skutecznymi lekarstwami przeciwko bulimii, anoreksji czy otyłości.

za onet.pl
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 3246 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 14357
no fajnie, ale sa bardziej naturalne metody takiego zachowania. Nie siegajac dalego wstecz, wezmy eksperyment Pavlowa na psach.. one reagowaly na swiatlo

misiek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 4596 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 35012
Koles dostal nawet za to nobla. Niby takie proste a zarazem genialne.

Zmieniony przez - Thiago2 w dniu 2007-01-01 10:38:53
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 3923 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 35086
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 178 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 28567
Chyba na dźwięk dzwonka... w sumie nie wiem... niewazne...

Chain Reaction - Basic Channel...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 4596 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 35012
Pawłow, badając fizjologię wydzielania śliny stwierdził, że psy wydzielają ślinę nie tylko w trakcie posiłku, ale także w reakcji na bodziec, który posiłek poprzedzał. Jedzenie, które powodowało ślinienie nazywane jest pierwotnym bodźcem kluczowym, a dzwonek bądź lampka to bodziec obojętny. W wyniku powtarzania tej samej czynności bodziec obojętny przekształcił się we wtórny bodziec kluczowy. Manipulując tymi bodźcami Pawłow określił związek między takim bodźcem i reakcją jako odruch warunkowy w odróżnieniu od wrodzonego odruchu bezwarunkowego. Dalsze badania doprowadziły Pawłowa do odkrycia praw nabywania odruchów warunkowych, które później zostało określone jako warunkowanie klasyczne. Prace Pawłowa były fundamentem nowej teorii psychologicznej – behawioryzmu, stworzonej przez Johna Watsona na początku XX wieku.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Produkty wysokokaloryczne a zdrowe?

Następny temat

węglowodany proste czy złożone ?

WHEY premium