SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Specyficzna dieta

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 3521

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Postaram sie zadac pytanie inaczej. Moze ktos z was wie czym rózni sie dieta lekkoatlety i to raczej z konkurencji biegowych itp. od diety kulturysty cwiczacego na mase?Ogolne zasady pewnie sa te same, ale na pewno istnieja roznice. Jest tu paru lekkoatletow, moze cos wiedza na ten temat.




Zmieniony przez - raymondo w dniu 2002-06-16 23:51:13
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 62 Napisanych postów 3655 Wiek 82 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 20217
Nawet ogolne zasady sa rozne. Trenowalem biegi dlugodystansowe przez kilka latwiec moge cos powiedziec na ten temat. Oczywiscie dieta diecie nierowna i zawodnik ktory pcha kula bedzie mieal zupelnie inna diete niz maratonczyk. Mowiac ogolnie jednak,jakby nie bylo, dieta lekkoatlety nie jest tyak restrykcyjna. W sportach w ktorych kluczowa role odgrywa wttrzymalosc i sprawnosc kluczowa role odgrywa spozywanie poslikow niewielkich ilosciowo, koniecznie lekkostrawnych. O ile liczba posilkow jest podobna o tyle kwestia posilku potreningowego juz ksztaltuje sie inaczej. Zaden szanujacy sie biegacz nie zje pozniej niz 2 h przed trasa posilku. W wiekszoci poislek przedtreningow ogranicza sie do 2 bananow na 3 h przed biegiem. Takze liczaba blaka nie powinna byc tak duza. Dla lekkoatlety 1,5 g na kg masy ciala w zupelnosci wystarczy. W zrodlach ktorych czytalem widaniej informacje ze DODATKOWA suplementacja bialka konieczna jest dopiero wtedy gdy ciwczymy ponad 14 ! ! ! godzin tygodniowo.Wane sa za to weglowodany. Dbac nalezy o to by ich dzienna dawka byla rownmiernie rozlona. Nie trzeba takze zwracac tak duzej uwagi na ich IG. Takze istnieje tu wieksza tolerancja jesli chodizo weglowoadny proste, ktore w niektorych przypadkach sa wrecz zalecane. Proporcje sa tu w sposob scisly uzaleznione od cyklu treningowego i intensywnosci wykonywanych cwiczen. Za malo mam jednak danych zeby ci zapropnowac Ci cos konkretnego,bowiem dieta oszczepnika rozni sie o 180 st. od diety biegacza dlugodystansowego. Czekamy wiec na Twoje uzupelnienie oraz tekst kogos ze sportow ogolnorozwojowych. Pozdrawiam.

***Moderator Działów : Dla Zupełnie "Zielonych" & Fitness***
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Missy ZASŁUŻONY
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1897 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 9840
Ponizej zamiescilam artukul na temat diety przed bieganiem dlugodystansowym. Moze cie zinteresuja zawarte w nim sugestie.
Dieta przed biegami długodystansowymi.

Jak istotne znaczenie może mieć dieta dla wyników sportowych wiedzą najlepiej ci, którzy wspięli się na wysoki poziom sportowy i szukają oprócz treningu innych rezerw, które pomagają osiągnąć jeszcze lepsze wyniki. Jednym z takich czynników jest właściwa dieta, która w znaczny sposób może pomóc w poprawieniu wydolności organizmu, a co za tym idzie osiąganych wyników.

Ilość glikogenu w mięśniach posiada istotne znaczenie dla zdolności organizmu do wykonania ciężkiego, długotrwałego wysiłku biegowego jaki musimy wykonać w biegu w czasie zawodów. Dlatego ważne jest aby tę koncentrację glikogenu w mięśniach znacznie zwiększyć. Do takiego stanu można doprowadzić mięśnie najpierw przez opróżnienie ich z glikogenu przez cięższy, długotrwały trening biegowy, w połączeniu z dietą białkowo-tłuszczową, a następnie przez napełnienie ich glikogenem stosując dietę węglowodanową.

Opiszę jak to powinno wyglądać praktycznie.

Biegacze długodystansowi, w zależności od planowanego dystansu biegu, powinni 10 dni przed startem wykonać cięższy, długotrwały trening biegowy. Trening ten w zależności od długości biegu w jakim zamierzamy wziąć udział powinien wynieść około 20-35 kilometrów. Im dłuższy bieg mamy w planie tym ten trening będzie dłuższy, dla maratończyków będzie to nawet 30-35 kilometrów. Jak ten trening powinien wyglądać? Najkorzystniej jest zrobić ten trening w formie włóczęgi biegowej w tempie w granicach I-II zakresu.

Po tym treningu przez kilka dni staramy się zrobić sobie dietę białkowo-tłuszczową. W tych dniach do niezbędnego minimum ograniczamy spożywanie węglowodanów. Ograniczamy się m. in. w jedzeniu chleba, ziemniaków, kasz, makaronu, ryżu, płatków kukurydzianych, mniej słodzenia, miodu, dżemów, soków itp. Jedzenie nasze w tych dniach powinno się składać głównie z białek i tłuszczy. W naszym jadłospisie musimy mieć na uwadze począwszy od mleka i śmietany, twaróg, sery, jajka, fasolę, groch, soję, białe mięso - drób, ryby, chude gatunki kiełbas, parówki itp. Powyższą dietę prowadzimy do około 4-5 dni przed startem. Trenujemy w tym czasie na poziomie normalnych obciążeń zgodnie z planem treningowym.

Uwaga!!! W okresie prowadzonej diety możemy mieć kłopoty w wykonywaniu obciążeń treningowych. Jest to wynik znacznego spadku glikogenu w pracujących mięśniach, co znacznie zmniejsza zdolność mięśni do pracy biegowej.

4-5 dni przed startem praktycznie wykonujemy ostatni mocniejszy trening.

Po tym treningu rozpoczynamy dietę węglowodanową. Staramy się od tego momentu w odżywianiu koncentrować na zwiększonym podawaniu węglowodanów. Jemy to, w czym tak się do tej pory ograniczaliśmy. Musimy mieć na uwadze między innymi spożywanie warzyw, owoców (banany, winogrona, grejpfruty), soków owocowych i warzywnych, napoje słodzimy miodem naturalnym. W tych dniach nasze puste mięśnie intensywnie napełniają się w glikogen. Dieta węglowodanowa sprawia, że koncentracja glikogenu w mięśniach znacznie się zwiększa, a te z kolei stają się znacznie wydolniejsze do wysiłku w biegu długodystansowym na zawodach.

W okresie prowadzenia diety warto mieć również na uwadze branie dodatkowo witamin i mikroelementów, które powodują lepsze przyswajanie węglowodanów.

Gdyby ktoś miał jakieś dodatkowe uwagi, czy pytania lub też chciałby podzielić się swoim doświadczeniem odnośnie stosowania tej diety, bądź też treningu biegowego, prosimy o kontakt. Postaramy się zamieścić tu wszelkie Wasze komentarze i uwagi i odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Autor: W. Benecki

Twój komentarz?


--------------------------------------------------------------------------------



Magdalena Lipinska

po"grubas" w dziale fitness
Satisfaction lies in the effort, not in the attainment

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Thx. Wprawdzie biegi dlugodystansowe sa w kregu moich dosc szerokich zainteresowan, ale obecnie trenuje glownie nogi pod katem sprintow i skokow i takie dyscypliny mialem na mysli mowiac o podobienstwie ogolnych zasad zywieniowych. Wystarczy chyba spojrzec na M. Greena, zaden z pakujacych kumpli nie ma takiej masy.
Na razie dieta interesuje mnie czysto teoretycznie, bo przez rok nie uprawialem zadnej dyscypliny sportu i troszke musze z brzuszkiem powalczyc (178 cm, 84 kg), wiec jesli juz to cos wspomagajacego odchudzanie. W najblizszej przyszlosci jednak bede staral sie wprowadzic w zycie jakies sensowne zasady zywienia i wciaz zbieram info. Zdecyduje sie chyba na amatorski skok wzwyz i poszukuje informacji na temat odpowiedniej diety.

Btw. Moze znacie jakies porzadne polskie witryny lekkoatletyczne, bo za cholere nie moge znalezc czegos takiego.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 62 Napisanych postów 3655 Wiek 82 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 20217
Tylko bieganie ewentualnie. Tam sprobuj spytac na forum : www.bieganie.pl

***Moderator Działów : Dla Zupełnie "Zielonych" & Fitness***
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jajka

Następny temat

Kreatyna i alkohol??? czy to szkodzi???

WHEY premium