SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

I co o tym myśleć ?

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 1515

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 154 Wiek 33 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 7649
Ostatnio przeglądałem informacje na temat urazów które mogą zaistnieć na skutek teningu siłowego.I trafiłem na ten artykuł.Co o tym myśleć?Czy warto wykonywać te wszystkie popularne ćwiczenia ,jeżeli mogą one spowodować kłopoty zdrowotne w dalszym życiu?ćwiczymy głównie dla zdrowia,wyglądu,siły a możemy uzyskać zupełnie przeciwny efekt.

Oto 7 rażących błędów, które możesz popełnić trenując w siłowni.

1. Martwy ciąg.
Podczas wykonywania tego ćwiczenia kręgosłup jest niesamowicie obciążany. Trenerzy sportów siłowych twierdzą że poprawnie wykonany martwy ciąg nie upośledza sprawności kręgosłupa, twierdzą że sporą pracę wykonują tu mięśnie nóg i obręczy biodrowej. Jest w tym sporo prawdy ale nawet jeżeli jesteś perfekcjonistą i ćwiczysz poprawną techniką to i tak siły które działają na przejście lędźwiowo-krzyżowe są naprawdę wielkie. To właśnie w tym miejscu najczęściej dochodzi do tzw. „wypadnięcia dysku". Można śmiało stwierdzić ze regularnie wykonywany martwy ciąg zwiększa ryzyko takiego urazu nawet kilkusetkrotnie.

2. Wiosłowanie lub przyciąganie sztangi w pochyleniu tułowia.
Pochylony tułów do przodu to pozycja, która stwarza obciążenie w partiach kręgosłupa lędźwiowego. Często ćwiczenie w pochyleniu do przodu są wykorzystywane do trenowania mięsni pleców i obręczy barkowej. Fakt miesień najszerszy grzbietu czy tylna część mięśnia naramiennego doskonale pracuje w tej pozycji ciała. Jednak przy dodatkowym obciążeniu jakie wykorzystuje się do treningu, dochodzi do ogromnego obciążenia tułowia. Często ciężary podczas treningu mięśni grzbietu w tej pozycji przekraczają 50kg. Nie ma tu złudzeń taki ciężar to wyrok dla twojego kręgosłupa.

3. Ćwiczenie mięśni kapturowych ze sztangą w pozycji stojącej.
Dźwigając ciężką sztangę trzymaną przed sobą to doskonałe ćwiczenie dla mięśni kapturowych. Można tu używać dużego ciężaru bo ruch jest krótki i wykonywany przez duży zespół mięśniowy. Często jako wariant który ma uskutecznić to ćwiczenie wykonuje się dodatkowo pochylenie nieznacznie tułowia do przodu. Racja mięśnie mogą wtedy pracować lepiej i angażowane są tu również niższe partie mięsni kapturowych. Jednak cała prawda o takim wykonaniu tego ćwiczenia jest bezlitosna. Podczas pochylenia dochodzi do narastania szkodliwego napięcia w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Często obciążenie wykorzystywane do tego ćwiczenia grubo przekracza 100kg, a w odcinku lędźwiowym dochodzi do ogromnych przeciążeń.

4. Ćwiczenie mięśni brzucha poprzez unoszenie wyprostowanych nóg leżąc na plecach.
Jeżeli już wpadłeś na to że możesz podreperować formę Twoich pleców wzmacniając mięśnie brzucha to bardzo dobrze! Jednak musisz wiedzieć jak to robić, by nie pogorszyć istniejącej sytuacji. Ćwicząc unoszenie obu wyprostowanych nóg, leząc na plecach przeciążasz odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Zmuszasz go do wykonywania pracy z która często nie może sobie poradzić. Dochodzi wtedy do ograniczenia ruchomość poszczególnych segmentów i podrażnienia więzadeł. Ćwicz dbając by nogi zawsze były ugięte w kolanach, a dolny lędźwiowy fragment kręgosłupa przylegał do materaca. Tu masz wielkie pole do popisu. Ćwiczeń wzmacniających brzuch jest bardzo wiele i na pewno wybierzesz kilka, które skutecznie będą wzmacniały twój brzuch.

5. Przysiady ze sztanga.
Przysiad to następne ćwiczenie z grupy ćwiczeń gdzie używa się bardzo dużych ciężarów. Mechanizm przeciążenia podczas ćwiczenia również kumuluje swoje wielkie siły w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ogromny ciężar działa kompresyjnie z góry w momencie oparcia sztangi na barkach.
Nie da się w zasadzie wykonać przysiadu nie wychylając tułowia do przodu. Jest to dyktowane potrzebą zachowania równowagi. Wymusza to pochylenie tułowia do przodu i tu pod wpływem dużego ciężaru dochodzi do oddziaływania szkodliwych sił w okolicy lędźwiowej. Dodatkowo warto zauważyć że wykonywanie maksymalnego pełnego przysiadu z dużym obciążeniem wpływa destrukcyjnie na więzadła stawów kolanowych. Jest wiele innych ćwiczeń, które będą wzmacniać mięśnie kończyn dolnych nie niszcząc kręgosłupa czy kolan.

6. Uginanie ramion ze sztangą w pozycji stojącej.
To ćwiczenie należy chyba do grupy najbardziej ulubionych ćwiczeń wzmacniających bicepsy. Często osoby ćwiczące starają się używać zbyt dużych ciężarów i nie są w stanie wykonać prawidłowo tego ćwiczenia. Chcą podnosić zbyt duże ciężary i żeby "oszukać" wpędzają sztangę w pęd. Pozwala im to wykonać ugięcie rąk lecz wymusza niekontrolowane ruchy odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. To wspaniałe uczucie oglądać się w lustrze trzymając w rękach sztangę obciążoną dużymi talerzami. Zastanów się czy nie warto z tym ćwiczeniem przenieść się na modlitewnik.

7. Wyciskanie zza karku w pozycji siedzącej.
Tak jak przy przysiadach i ćwiczeniu mięśni kapturowych, ćwiczenie to obciąża kompresyjnie kręgosłup. Pozornie stabilna pozycja ćwiczącego bo siedząca i to na dodatek z opartymi plecami. Mogło by się wydawać że wystarczy się dobrze rozgrzać i nie ma prawa się tu nic złego przytrafić. Jednak podczas trenowania dużymi ciężarami, zwłaszcza podczas ostatnich najtrudniejszych powtórzeń dochodzi do niekontrolowanych ruchów tułowia. Jest to podyktowane tym że starając się wykonać ciężkie powtórzenie często zmieniamy nieznacznie pozycję w sposób taki że wypychamy brzuch do przodu i zwiększamy lordozę lędźwiową. Ułatwia to wykonanie powtórzenia bo angażują się mięsnie piersiowe. Podczas takiego ruchu może dojść do kontuzji kręgosłupa i niekoniecznie muszą to być okolice lędźwiowe.

zródło:
http://www.tittinger.pl/sport-7_bledow.html 

"Nigdy nie osiągniesz więcej
niż chcesz"

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 246 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1656
No więc tu mamy dowód, że wyrobienie sobie odpowiedniej techniki to podstawa. Oczywiście jeżeli ciężary są naprawde duże (wcale nie muszą być) to jest większe ryzyko nawet przy precyzyjnej technice.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 620 Wiek 35 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 41512
to jest 7 Ćwiczeń a nie błędów ! ! ! ! !
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 978 Wiek 5 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 15649
czyli co nie cwiczyc bo zostaniesz kaleka zycie jest okrutne, ale jak chcesz cos osiagnac to trzeba sie poswiecac, wydaje mi sie ze studia sa bardzie szkodliwe wstawanie rano polaczone z nieprzespanymi, przesiedzianymi nad ksiazkami nocami, oslabienie organizmu psychiczne i fizyczne, litry wlanej w siebie kofeiny, straszny stres, a jak siedzenie przy biorku obciaza odcinek ledzwiowy kregoslupa to jest masakra. W sporcie pojawia sie doping, na studiach 20% ludzi siega chociaz raz po amfe zeby sie obkuc na kolokwium.

Gdy przychodzi pacjent z dusznosciami i kaszlem widze limfangioleiomiomatoze, a nie zapalenie płuc...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 303 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 9083
już bardziej mnie przekonał film o nazistowskim ufo pod Antarktydą ,które kontaktowało się dzięki św.graalowi z obcą galaktyką...
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening Domatora - Nie dzialaja gify?

Następny temat

Trening masa-sila pod kolarstwo

WHEY premium