SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Nasze Stawy

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 5839

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 242 Wiek 33 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1892
Regularna aktywność fizyczna jest zalecana jako jedna z podstawowych metod pozwalających na wzmocnienie kości i mięśni, utrzymanie prawidłowej ruchomości stawów i zapobieganie ich zesztywnieniu...

Co lubią nasze stawy?

Jak dotąd jeszcze nikt nie udowodnił, że stan naszych stawów zależał od diety. Istnieją jednak doniesienia naukowe świadczące o tym, że skład diety znakomicie wspomaga leczenie urazów i stanów zapalnych stawów, a także utrzymywanie ich w dobrym stanie przez długie lata.

Regularna aktywność fizyczna jest zalecana jako jedna z podstawowych metod pozwalających na wzmocnienie kości i mięśni, utrzymanie prawidłowej ruchomości stawów i zapobieganie ich zesztywnieniu. Z drugiej strony zbyt intensywne, przeciążające ćwiczenia mogą nadwerężać stawy, sprzyjać ich urazom i powodować ból.
Wyniki badań przeprowadzonych na polskich olimpijkach dowodzą, że blisko połowa z nich po zakończeniu swojej kariery sportowej cierpi na bóle kręgosłupa i stawów. Wniosek z tego taki, ze im ciężej trenujemy, tym bardziej powinniśmy dbać o swoje stawy. Jednym z warunków sprawnego ich funkcjonowania jest ich dobre „odżywianie".

Byle z umiarem…

Zakłada się, że spożywanie urozmaiconych posiłków, dostarczających wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest podstawą do utrzymania zdrowia. Samo zaś utrzymywanie się w stałym reżimie kalorycznym jest pomocne w uniknięciu otyłości, która jest uznawana za jeden z podstawowych czynników sprzyjających chorobom stawów.

Rybka czy orzeszek?

Kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3 nalezą do czynników ograniczających syntezę i uwalnianie mediatorów procesu zapalnego. W niejednych badaniach udowodniono, że zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych Omega-3 pomaga zmniejszyć ból i leczyć choroby związane ze zmianami zapalnymi stawów. Najbogatszym źródłem tych kwasów, są tłuste, morskie ryby, takie jak np.: sardynka, łosoś, śledź oraz tuńczyk, a także oleje roślinne, tj. rzepakowy, lniany, z orzechów włoskich i pestek.


A na deser galaretka

Kolagen jest białkiem stanowiącym 30% białek naszego organizmu, występującym w największych ilościach w miejscach takich jak: ścięgna, więzadła, stawy, krążki międzykręgowe (dyski). Zbyt intensywny wysiłek fizyczny prowadzi do zaburzeń w tworzeniu się kolagenu, dlatego też dobrze by było, gdyby na stole osób intensywnie trenujących znalazły się od czasu do czasu produkty bogate w kolagen, a więc zawierające żelatynę. Mogą to być wszelkiego rodzaju galarety i galaretki, przyrządzone na bazie wywarów warzywnych, bulionów mięsnych czy też najzwyklejsze galaretki owocowe. Ważne jest również spożycie odpowiedniej ilości witamin C i B6. Witamina C jest niezbędna w przemianach aminokwasów lizyny i proliny w związki tworzące strukturę kolagenu, natomiast witamina B6 korzystnie wpływa na przemiany kolagenu i proces kostnienia chrząstek.


Pomoc w pigułce

Glukozamina i chondroityna to jedne ze składników tkanki chrzęstnej. Glukozamina w żywności występuje w ilościach śladowych, dlatego jedynym sensownym jej źródłem są suplementy. Jej preparaty od lat są zalecane jako wspomagające leczenie zapalenia oraz zmian degeneracyjnych kości i stawów. Z racji tego, iż sprzyjają regeneracji i pomagają zmniejszyć bóle (które często są powodem zaprzestania treningów), są również polecane sportowcom, osobom narażonym na przeciążenia układu ruchu oraz po przebytych urazach. Ich atutem jest to, że nie wywołują efektów ubocznych . Niestety, nie wszystkie badania potwierdzają dobroczynne działanie glukozaminy na stawy. Okazuje się, że na niektórych ludzi to po prostu nie działa. Brak zatwierdzenia skuteczności glukozaminy nie przeszkadza w robieniu kariery na rynku farmaceutycznym. Ostatnio szczególnie popularne są preparaty zawierające zarówno glukozamine, jak i chondroitynę, która dodatkowo ma wzmacniać działanie tej pierwszej.
W praktyce okazuje się, że glukozamina raczej nie pomoże kontuzjowanym stawom barkowym, w wielu przypadkach poprawia stan stawów kolanowych oraz- prawie zawsze - jest w stanie zregenerować stawy łokciowe

Joanna Walczak
Źródło: Czasopismo „Kulturystyka i Fitness" Nr.5 - Maj 2006
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
No trochę na koniec sponsorowany ten tekst, ale początek bardzo dobry
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
RE - KLA - MA

To zdanie mnie rozwalilo:
"Glukozamina w żywności występuje w ilościach śladowych, dlatego jedynym sensownym jej źródłem są suplementy"
coz za 'subtelna' forma promocji :/
nie ma to jak wmawiac konsumentowi, czego powinien potrzebowac

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 186 Napisanych postów 4965 Wiek 41 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 40441
przeciez jest udowodnione naukowo ze glukozamina to ściema (placebo)

"Ten tylko jest wolny,
kto na wysokość wstępuje bez uciech,
a schodzi z niej bez żalu..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
krzykacz Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 21767 Napisanych postów 71315 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 575883
Ściema, która nie jednemu pomogła/pomaga/będzie pomagać!

Żeby takich ściem było więcj od ściem typu "Papierosy light", "Żywność niskotłuszczowa", "Żywność bez cukru" itp...

doping & zdrowie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 122 Wiek 33 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1303
WItam.
Trochę nie pocieszyło mnie to ostatnie zdanie...." W praktyce okazuje się, że glukozamina raczej nie pomoże kontuzjowanym stawom barkowym" własnie nie problem z barkiem...i miałem zakupić glukozamine...ale widze że jeśli to prawda co piszą w tym art. to szkoda kasy xD
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

blokada - kolana

Następny temat

Siłownia przyspiesza łysienie?

WHEY premium