SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Przegląd diet redukcyjnych

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 8610

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
qazar ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 734 Napisanych postów 31016 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94344
Wiele osób próbujących poprawi swoją sylwetkę staje przed dylematem wyboru diety, artykuł ten postara się rozjaśnić oraz przedstawić problematykę najpopularniejszych diet redukcyjnych. Diety redukcyjne można z grubsza podzielić na grupy:

-Diet standardowe (ograniczają się to wytworzenia ujemnego bilansu kcal czy to za pomocą ćwiczeń czy też kombinacji ćwiczeń i diety np. dieta zbilansowana)
-Diety ograniczające makroskładniki ( diety, podczas których w naszym jadłospisie zostają ograniczone pewne makroskładniki: węglowodany lub tłuszcze odpowiednio są to diety low-carb i low-fat)
-Diety cykliczne( diety typu CKD, UD 2.0, w których dni z niskim spożycie węglowodanów przeplatają się z dniami o wysokim spożyciu węglowodanów, są to całe programy dietetyczno-treningowo -suplementacyjne)
-Diety specjalne( czyli diety, które swoimi założeniami nie pasują do żadnej grupy)
Tak można podzielić większość diet będących obecnie na „topie". Poniżej opisze każdą z nich, jej nazwę, podstawowe założenia oraz przykładowy jadłospis. Spis nie jest alfabetyczny a miejsce na liście jest przypadkowe.

Dieta Zbilansowana - https://www.sfd.pl/Zbilansowana_dieta_redukcyjna_-_nowe_spojrzenie...-t231127.html
Należy do grupy diet standartowych. Dieta polega na odpowiednim dobraniu makroskładników względem naszej aktywności fizycznej. Charakteryzuje się dosyć łatwym i przejrzystym system doboru kcal i makroskładników w stosunku do naszej wagi, wieku, płci i aktywności oraz poziomu zatłuszczenia. Dieta nie jest uciążliwa nie wymusza „nie naturalnego" żywienia jedyny problem jaki można zanotować wynika z tego że niektóre osoby z problemami wokół gospodarki insulinowej są na tej diecie głodne dzieje się to z racji ograniczenia na tej diecie do pewnego stopnia węglowodanów.

Dieta low-carb
Czyli dieta nisko węglowodanowa do worka z tą nazwą próbowana wrzucić różne diety jak CKD, UD 2.0 Itp. Tak naprawdę dietą nisko węglowodanową jest dieta, która zawiera mniej niż 15% kcal pochodzących z węglowodanów a nawet i mniej a natomiast tłuszcze mogą stanowi i 80% diety <ekstrema>. Tak niskie spożycie tego makroskładnika powoduje zmiany w obrębie układów hormonalnego i enzymatycznego, prowadzące do jak najlepszego wykorzystania ketonów (substraty nie pełnego spalani tłuszczy) oraz wolnych kwasów tłuszczowych jak źródła energii dla całego organizmu za wyjątkiem częściowym mózgu( mózg musi minimum dziennie konsumować 40g glukozy) oraz erytrocytów. Dla dużej części osób sposób takiego odżywiania jest bardzo naturalny oraz umożliwia im nie tylko utratę tłuszczu, ale także poprawę nastroju i jakości życia. Jest też pewna grupa osób, która na takiej diecie czuje się źle są osłabione, senne, apatyczne, dlatego też w myśl, że nie każda dieta nadaje się dla każdego tak i low-carb nie jest „Świętym Gralę" diet. Do tego rodzaju diet można zaliczy dietę SKD.


Dieta low-fat
Bardzo popularna dieta w latach 80 i 90 podobnie jak low-carb należy do grupy diet ograniczających makroskładniki pokarmowe (tłuszcz) obecnie teorie kryjące się za nią trącą myszką i nie mają żadnych oparć naukowych, dieta, w której tłuszcz stanowił maksymalnie 15% kcal natomiast węglowodany stanowiły do 65% kcal w diecie resztę kcal było przeznaczane na białko. Niestety mimo mocnego promowania dieta ta nie dawała zdecydowanej większości osób pożądanych rezultatów, prowadziła do wiecznego głodu a ograniczenie tłuszczy powodowało bóle stawów, pogorszenie się stanu włosów i paznokci oraz szczególnie u kobiet zachwiań hormonalnych. Gorąco nie polecam!!!

Dieta TKD - https://www.sfd.pl/TKD_-_Target_ketogenic_diet-t218441.html
Jak nazwa wskazuje jest to dieta ektogeniczna, a więc należy do grupy diet ograniczających spożycie węglowodanów. Dieta ta charakter uje się ciekawym podejściem do umiejętnego bilansowania makroskładnikami, w dni treningowe przed i po treningu spożywamy węglowodany aby uczyni treningi jak najbardziej intensywnymi co owocuje lepszym spalaniem kcal natomiast przez resztę dnia oraz w dni bez treningu trzymamy węglowodany na poziomie ketozy (około 30g). W diecie nie ma miejsca na tzw. Carb -up (czyli ładowania węglowodanami) obecnych np. w CKD. Dieta posiada szereg plusów, które występują na diecie low-carb oraz jest pozbawiony częściowo jej minusów(większe spożycie węglowodanów powoduje u niektórych osób lepsze samopoczucie)

CKD - https://www.sfd.pl/CKD_-_fakty_nie_mity_by_qaz-t161108.html
Dieta cykliczna w czasie, której dni ze spożyciem węglowodanów bardzo niskim(do 30g),przeplątają się z dniami o wysokim spożyciu węglowodanów(dochodzącym nawet do 16 g na kg LBM). Bardzo popularna do tej pory dieta pomagająca osobą (mężczyźni 12-15% bfs i kobiety 18-22% bfs) osiągnąć bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej bez straty masy mięśniowej a więc jak widać jej zastosowanie jest czysto profesjonalne a przejście na ten rodzaj odżywiania wymaga odpas spełnienia pewnych warunków https://www.sfd.pl/Zanim_zdecydujesz_się_na_CKD-t269581.html  .Dieta bardzo przyjemna dla sporej ilości osób z racji ładowań węglowodanami, kiedy to możemy sobie zgodnie z zasadami diety pozwolić na spożywanie dużej ilości węglowodanów bez obawy o powrót niechcianego tłuszczu.

Ultimate Diet 2.0 - https://www.sfd.pl/Ultimate_diet_2.0-t227548.html
Dieta założeniami zbliżona do ckd plasuje się w tej samej grupie również kierowana do osób o podobnych celach i stażu, daje naprawdę dobre efekty, niestety olbrzymim kosztem, dieta jest ciężka i nie wybacza pomyłek, sama książka Lyla Mcdonalda to tylko wierzchołek góry lodowej jeśli Idze o ta dietę, dlatego proponuje ją tylko zawodowca lub osobą bardzo obeznanym w temacie.
Precision Nutrition - https://www.sfd.pl/10_wskazówek_żywieniowych-t315293.html
Umieścił bym tą dietę wśród diet specjalnych lub diet z ograniczeniem makroskładnikowym. Dieta charakteryzuje się swoją prostotą i dosyć jasno spisanymi zasadami, których przestrzeganie daje super rezultaty sprzyjając spadkowi poziomu tłuszczu a także poprawie stanu zdrowia oraz wyrobieniu dobrych nawyków żywieniowych. W diecie węglowodany są spożywane głównie pod podstacją warzyw i około treningowo pod postacią węglowodanów o wyższym I/G, oczywiście odpowiednie zbilansowanie białka i tłuszczy jest równie ważne jak na każdej diecie. Dieta cechuje się łatwością utrzymania(brak ataków głodu, słabości) a także prostą kompozycją posiłków oraz możliwością wykazania się własną inwencją twórczą. Gorąco polecam!!!

Dieta kopenhaska
Wrzucam tę dietę jako ciekawostkę zaliczył bym ją do diet specjalnych i tak naprawdę diecie tej bliżej głodówki niż zdrowo zbilansowanej diecie przeznaczonej dla ludzi aktywnych. Jadłospis jednodniowy wygląda tak :
Śniadanie: 1 kubek czarnej kawy
Lunch : 2 jajka na twardo, gotowany szpinak, 1 pomidor
Obiad : 1 duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną (filet lub schab)
Znam ludzi, którzy jedzą więcej na jeden posiłek niż ta dieta przewiduje na cały dzień, dlatego stanowczo odradzam i jeśli już akurat chcemy stosowa głodówkę to polecam PMSF, który opisuje poniżej

PMSF - „zmodyfikowana głodówka oszczędzająca białko"
Jak pisze na pierwszej stronie książki opisującej PMSF jak strącić 20 funtów( 2,2 funta =1kg) w 14 dni, czyli jak w ciągu 2 tyg. Straci kilka kilogramów wody, mięsni i tłuszczu(kolejność nie przypadkowa !!!!). Dieta polega głownie na jedzeniu białka (piersi z kurczak, indyka, chude ryby i ser) oraz 6 g omega-3 do tego parę warzyw(sałatę, szpinak, pomidor, ogórek).Jedno dniowy jadłospis wygląda przeważnie tak :
Śniadanie
Mintaj
Ogórek
2g omega-3
Śniadanie 2
Pierś z kurczaka
Sałata
2g omega-3
Obiad
Mintaj
Pomidor
2 g omega-3
Kolacja
Ser chudy
Szpinak
Do tego stosuje się końskie dawki witamin oraz minerałów (sód, wapń, potas, magnez) Dieta jest ciężka a efekty nie współmierne do wysiłków, częste problemy to słabość, bóle głowy, problemy z koncentracja , rozdrażnienie. Ogólnie dieta dla desperatów, którym nie zależy na zdrowi i masie mięśniowej, która spada w dosyć szybkim tempie. Nie polecam!!! Acz zdecydowanie lepsza dieta niż kopenhaska.
Żadna z diet przedstawionych nie jest lepsza lub gorsza od innych(nie liczą głodówek ) tak naprawdę liczy się dobre zbilansowanie diety oraz utrzymanie jej minimum w 90%.
Jak widzicie nie przedstawiłem żadnej diety cud ani diety, która w sposób magiczny zamienia tłuszcze na mięśnie bo to nie możliwe, ale możliwe jest całkowicie zmieni siebie samego/samą jeśli tylko włożymy w to odpowiednią ilość pracy i poświęcenia z dobrze zbilansowaną dietą i dobrym treningiem w ciągu kilku miesięcy można zmienić wiele trzeba tylko chcieć , czego wam życzę!!!!


Zmieniony przez - qazar w dniu 2007-02-08 20:08:56
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 6434 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 22173
dobry art
najważniejsze info i linki do konkretów
tylko kopenhaską bym wy***ał, to nie dieta dla mnie

Napis na grobie by mnie cieszył: Nie byle kto,bo byle czym się cieszył

- mafia tadkow niejadkow -

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 540 Wiek 32 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 52620
a co z dietą jogurtową?
zapomniałeś...

najbardziej podoba mi sie to stwierdzenie na końcu - że każda dieta działa jeśli jest przestrzegana

dobry art dla nowych

Powyższe słowa wyrażają jedynie opinie autorki w dniu dzisiejszym. Nie mogą one służyć przeciwko niej w dniu jutrzejszym. Ponadto autorka zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Smażenie

Następny temat

Tryptofan i serotonina - kilka pytan

WHEY premium