SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

tętno podczas jazdy na rowerze treningowym

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 40434

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 1 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 0
Witam!
Jestem chłopakiem, mam 22 lata. W celu zrzucenia kilku kilogramów jeżdżę codziennie przez 90 minut na rowerze treningowym. Ćwiczę już około 6 tygodni. W moim przypadku staram się utrzymać puls w granicach 118-138. Z czasem zauważyłem, że aby utrzymać takie tętno muszę znacząco zwiększyć nacisk na pedały. Ponieważ jak nadaję tempo takie jak na przykład na początku, to puls nie mieści się w podanych granicach, jest po prostu za niski. Dlaczego tak się dzieje? Czy sensory dotykowe mogły się uszkodzić? A jeśli to nie wina sensorów, to czy można to jakoś ustabilizować, żeby na przykład za 2,3 miesiące nie jeździć z największym obciążeniem?
Pozdrawiam
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6256 Napisanych postów 75952 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754408
Rower stacjonarny jest przydatnym urządzeniem treningowym. Wykorzystać go można między innymi, do:

- treningów typowo kolarskich,
- treningów triathlonowych,
- rekreacji ruchowej,
- treningów aerobowych,
- treningów interwałowych.

Tętno, nazywane również pulsem to falisty ruch naczyń tętniczych zależny od skurczów serca i elastyczności ścian tętniczych. Im tętno jest wyższe, tym odczuwamy większe zmęczenie i trudniej nam złapać oddech. Określa się, że zakres tętna w treningu tlenowym mieści się w przybliżeniu od 115 do 140 uderzeń na minutę. Dokładnie określa go wzór: 220-wiek w latach = tętno maksymalne. 40-60% z tętna maksymalnego to próg tlenowy. Z tego, co piszesz, to właśnie w takim zakresie trenujesz. Wątpliwości budzi jednak sens Twojego treningu. Wykonywanie aerobów codziennie po 90 minut nie ma najmniejszego sensu, bez względu na cel tego, jak i dyscyplinę sportową, jaką uprawiasz. Nawet w kolarstwie nie trenuje się w ten sposób.

Podstawą kształtowania sylwetki są treningi siłowe. Zdecydowanie polecam je wprowadzić, jeżeli myślisz o zmianie sylwetki i redukcji tkanki tłuszczowej z jak najmniejszymi stratami mięśni. Przy takim treningu stracisz sporo mięśni, zamiast tkankę tłuszczową. Poza tym Twój organizm będzie w ciągłym stresie wynikającym z długich treningów. Wpłynie to negatywnie na Twoją gospodarkę hormonalną.

Jeżeli chodzi o odpowiedź na Twoje pytanie. To tętno na początku wysiłku skacze w górę. Dopiero po kilkunastu minutach stabilizuje się. Dlatego też trudniej jest Ci wtedy wejść na wyższy pułap.



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Zacznijmy od tego, że taka aktywność nie da Ci takiego efektu jaki mógłbyś uzyskać stosując podstawowy program dla początkujących na siłowni.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 74 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1502
W sprawach siłowni nie znam się, ale biorąc to na logikę to ćwiczenia siłowe (siłownia) nie dają takiego efektu jak lekka jazda na rowerze...
Nie wiem na czym polega ten program dla początkujących na siłowni i być może tutaj tkwi problem (jeśli tak to napiszcie, żeby kolegi eni wprowadzac w błąd).
Spalanie tłuszczy aktywuje się w 30-60 minucie wysiłku dopiero, więc czas trwania przjeżdzek zwiększyłbym... Co do tętna to sprawa indywidualna, nie każdy pracuje na takich samych tętnach, jeden na 130 leci na luzie a drugi juz kolibie się na monarku... (tych drugich jest mniej). Najlepiej (jeśli nie ufasz sensorom) jedź tak, abyś nie musaiał siłowo kręcić, kręć z obrotu (tzn, rozkręc na poczatku i utrzymuj rytm, jak najmniejsze obciążenie) Niech tetno skoczy nie od wysiłku, żeby przekręcić pedałami, a od utrzymania wysokiego rytmu krecenia. Nie mozesz sie męczeyć, ale musisz się podpacać. Jak przesadzisz z obciązeniami to zaczną Ci się rozwijać mięśnie i róznica na wadze bedzie niewielka, dlatego nalezy jechac tak, aby tylko spalać tłusz. Wysiłki te charakteryzują się duża objętością (im dłuzej tym lepiej, oczywiście nie od razu na szerokie wody, bo bedzie sie chciało jeść i efekt bedzie odwrotny) i duża dynamiką pracy.
Napisałem, co wiedziałem, IMO jazda na rowerze jest bdb sposobem na spalenie tłuszczyku, bo ryzyko kontuzji jest niewielkie (gdzie np. biegać trzeba umieć); dobry jest też basen (ale tutaj też nie na zabij sie pływać, nie pobijamy czasów tylko spokojnie przemieszczamy sie w wodzie, z równym oddechem, w sterfie tlenowej).
Siłownia IMO da rade, jeśli ilość powtórzeń będzie duża, a ciężary niewielkie (25% tego co podniesiemy, czyli jak ktoś dzwiga 100 kg to do redukcji niech założy 25 kg, a robi 2,3 razy wiecej powtorzeń). Ale jak wspomniałem wcześniej, z siłownią styk mam niewielki (jedynie zima) i pewnie moaj wiedza w tej kwestii jest niewielka, dlatego też jeżeli się mylę, to prosze mnie sportować, aby inni forumowicze nie zostali wprowadzeni w bład...

Prędkość synu, prędkość!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Część "ekspertów" którzy powinni wiedzieć lepiej nadal promuje metodę "pulsu docelowego" jako najlepszy sposób pozbycia się tłuszczu. To znaczy uważają, że podczas ćwiczeń powinien być koniecznie spalany tłuszcz by redukcja poziomu tkanki tłuszczowej była efektywna. Trening aerobowy o niskiej intensywności wykonywany na czczo sprawdza się tutaj bardzo dobrze. Procentowo wydatek energetyczny pokrywa prawie sam tłuszcz. Ale cóż z tego skoro niska intensywność nie pozwala spalić zbyt wiele tego tłuszczu. Badania w których sprawdzano jak na redukcję tkanki tłuszczowej wpływa trening aerobowy o różnej intensywności w końcowym rozliczeniu po kilku tyg. potwierdziły, że ubytek tłuszczu jest taki sam bez względu na intensywność, jeśli tylko wydatek kaloryczny na aktywność nie różni się. Z tych powodów obecnie przywiązuje się większą uwagę do ogólnego wydatku energetycznego na aktywność w porównaniu do kalorii spożywanych. Trening siłowy pozwala na spalanie dużej ilości kalorii, przy tym ma korzystny wpływ na masę mięśniową. Jendym słowem przy odpowiedniej diecie - polecam!

Zmieniony przez - ellis w dniu 2007-04-02 20:32:35
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 74 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 1502
Dlatego chciałem, by ktoś sprostował...
A czy jeżeli ktoś nie chce przybrać na wadze, nie ważne czy to będą mieśnie czy tłuszcz, poprostu jest zadowolony i chce obciąc kilka kilo, to wtedy tez trening siłowy się sprawdza? Czy trening siłowy tylko w ogólno pojętym odchudzaniu dla grubasów?
1

Prędkość synu, prędkość!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Trening siłowy kajarzony jest czasem, szczególnie przez kobiety z monstrualnie wyglądającymi kulturystami, z używaniem niebezpiecznych dla zdrowia sterydów itd. A powinien być raczej kojarzony ze zdrowym stylem życia, niskim poziomem tkanki tłuszczowej.

Podstawowy program 3 x tyg. po 25 minut, dodatkowo aeroby 3 x tyg. po 25 minut może pozwolić przy odpowiedniej diecie powiedzmy po 8 tyg. zwiększyć masę mięśniową o 1,5-2 kg i zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej o 2,5-5 kg. Wszystko zależy jak będzie dopasowana dieta: Jesz mniej kalorii niż spalasz chudniesz. Jesz więcej kalorii niż spalasz tyjesz.

Kilka kg można zgubić nawet bez treningu, wystarczy odpowiednio mniej jeść. Takie odejmowanie kalorii przy bardzo niskiej aktywności fizycznej nie jest jednak ok. Metabolizm szybciej zwalnia, tracimy więcej masy mięśniowej, już zawsze musimy jeść mało by utrzymać obniżoną masę ciała. Zdecydowanie lepiej jest utrzymywać wysoką aktywność fizyczną, wtedy możemy jeść więcej kalorii i nadal gubić kg dbając jednocześnie by razem z tłuszczem nie ubywało zbyt dużo mięśni.

Zmieniony przez - ellis w dniu 2007-04-02 22:37:30
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Aeroby na rowerze stacjonarnym - wątpliwości

Następny temat

WW...?

WHEY premium