SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Glukoza po treningu

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 3852

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Zawsze brałem tylko 2-3 razy w tygodniu glukoze po treningu aby komórki się nei zaczeły uodparniać na insulinę. Dzisiaj czytając artykuł Dariusza Szukały Karin zapytał właśnie o wyrzut insuliny po treningu rpzy spożyciu ww prostych. Odpowiedź była taka:
"przyjmowanie węglowdanów prostych po treningu nie powoduje wyrzutu insuliny ( oczywiście minimalna sekrecja tego hormonu istnieje). Dlaczego tak się dzieje? Otóż problem ten z fizjologicznego punktu widzenia jest dość złozony i właściwie nie do końca poznany. Transport glukozy do komórek zachodzi na drodze ułatwionej dyfuzji z udziałem specjalnych białek transportowych oznaczanych symbolem GLUT. Transportery te sa zmagazynowane w komórce. Aby pobudzic je do działania niezbędnym czynnikiem jest insulina. Jeżeli insulina połączy sie z komórka za pomoca specjalnych receptorów, wówczas GLUT przemieszczają się z wnętrza komórek w pobliże błony komórkowej i odbierają glukozę. W ten sposób wnika ona do komórek. Zatem insulina jest niezbędna do tego aby glukoza mogła dyfundować do wnętrza. Od działania tego hormonu uzaleznione sa komórki miesniowe, serca i tkanki tłuszczowej. Insulina nie wpływa na transport glukozy jedynie w tkance nerwowej i watrobie.
Ale to jest tylko jeden z mechanizmów umozliwiających transport glukozy do komórek mięśniowych. Istnieje jeszcze drugi - niezalezny od insuliny. Okazuje się, że bezpośrednio po wykonaniu pracy miesniowej glukoza może wnikać do komórek mieśniowych bez obecności insuliny ( jest to własciwie jedyna taka możliwość). Mechanizm tego zjawiska nie został jeszcze w pełni wyjasniony. Uważa się, że aktywność skurczowa komórek (pod wpływem wysiłku) również aktywuje glukotransportery, chociaż do końca nie wiadomo na jakiej zasadzie się to odbywa. Prawdopodobnie rolą pełnią tutaj jakieś czynniki miejscowe - prostoglandyny. Wielu naukowców uwaza że występują dwie pule glukotransporterów GLUT - jedne zalezne od insuliny, drugie od aktywności skurczowej komórek.
Bez wględu jednak jak to sie odbywa jest pewne, że po wysiłku fizycznym nie jest konieczna insulina aby glukoza i aminokwasy dostały się do komórek mieśniowych. Fakt ten doskonale ilustruje przykład cukrzycy. Osoby borykajace się z tym schorzeniem, gdy zaczynają ćwiczyć muszą diamteralnie obniżać ilosć przyjmowanej insuliny. Dlatego po treningu, wazne jest przyjęcie cukrów prostych o krótkich łancuchach CARBO ( bo szybko wnikają) natomiast niewiele ma to wspólnego z wpływem na wyrzut insuliny."

Czyli po zjedzieniu ww prostych nie dochodzi do wyrzutu insuliny? Mogę częściej spożywać glukozę bez obaw o cukrzycę?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Ostatnio była rozmowa na temat tego, czy dodatkowe pobudzenie wydzielania insuliny przez węglowodany po treningu oporowym jest istotne. Dostępność aminokwasów jest dalece bardziej istotna, ale(moja wypowiedz)...

The combination of leucine plus carbohydrates appears to produce a synergistic effect on recovery, presumably through the combined effects of leucine on mTOR and insulin on PI3-kinase and PKB, resulting in reduced AMPK and TSC2 activity (18,19,30).

Carbohydrates, nonessential amino acids, and other essential amino acids do not have stimulatory effects on protein synthesis when compared with leucine (18,39,40). However, in most cases, the combination of amino acid supplements with carbohydrates produces additive effects on the stimulation of the PI3-kinase and mTOR pathways, producing the maximum rates of protein synthesis during recovery.


Jest z tego opracowania:
http://jn.nutrition.org/cgi/content/full/136/2/533S

Aminokwasy(leucyna) mają wpływ na kinazę mTOR, a insulina(węglowodany i/lub aminokwasy) na kinazę PI3 i kinazę białkową B, co przekłada się między innymi na spadek aktywności kinazy aktywowanej przez AMP, która może hamować aktywność mTOR. W ten sposób uzyskujemy synergiczny efekt wywoływany przez dostępność aminokwasów i insuliny. Kinazy fosforylujące białka wiążące eIF4E oraz białko S6 są uaktywniane przez kinazę mTOR, a regulacja inicjacji translacji zachodzi właśnie poprzez fosforylację białek wiążących eIF4E i białka S6. Bez translacji nie będzie syntezy protein.

Zmieniony przez - ellis w dniu 2007-05-20 11:03:18
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
thx
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Jeśli nie ma wyrzutu insuliny po treningu po spożyciu glukozy to jak Ona się dostaje do komórek?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ellis ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 126 Napisanych postów 4616 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 53303
Ja nie napisałem, że nie ma wyrzutu insuliny po treningu.

Aktywacja transporterów glukozy GLUT 4 poprzez wysiłek fizyczny została dosyć dokładnie opisana przez Pana Szukałę. Magazynowanie glikogenu w mięśniu nie wymaga udziału insuliny w oknie potreningowym (30-60 minut) jak wskazuje opracowanie Jentjens R. i wsp. z którym ja się spotkałem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 53 Napisanych postów 5239 Wiek 41 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 75867
Skalar sorki za off topic ale chciałem zadać pytanko Ellisowi. Otóż trenuję po śniadaniu które spożywam na 2 godzinki przed treningiem, składają się na nie płatki owsiane, rodzynki i ser twarogowy. Jestem ekto i brakuje mi w diecie ok. 200-300 kcal w związku z tym chciałbym dodać jeszcze przed treningiem płynny posilek, z tym związane jest moje pytanie. Jakie powinny być proporcje tego posiłku (moja waga 70 kg), w jakim czasie przed treningiem go spożyć oraz czy uważasz że moj posiłek przedtreningowy jest odpowiedni?

"Wszystkie rzeczy są trujące i nic nie jest bez trucizny,
Jedzenie i picie ponad miarę jest również trujące." - Paracelsus
http://www.sfd.pl/TŁUSZCZE-t369407.html
http://www.sfd.pl/JAJO-t429538.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dziękuję Ci Ellis
A co do kolegi wyżej ^
Myślę że płatki, rodzynki są dobrym rozwiązaniem lecz ser jest lepszy na noc bo jego białko się wolno wchłania a zamiast tego wrzuć jakiś produkt który w większym stopniu uzupełnił glikogen po nocnym kataboliźmie. POoczekaj ejszcze na odp Ellis'a ;]
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

dziwna sprawa

Następny temat

Pomoc w sprawie diety

WHEY premium