SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Praktyczne porady-jak pozbyć się tłuszczu ( takich porad nigdy nie za dużo )

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 11294

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
1.Właściwy rozkład spożycia węglowodanów w ciągu dnia.

Całkowitą dawkę dzienną węglowodanów należy w miarę możliwości, podzielić w taki sposób, aby największe ich porcje spożywać na śniadanie i po treningu. Pozostałą część węglowodanów przeznaczonych do zjedzenia należy rozłożyć na dalsze 3 lub 4 posiłki, unikając spożywania ich przed snem. Taki rozkład przyjmowania węglowodanów sam w sobie pozwala zredukować tkankę tłuszczową, bez ograniczania kalorii. Wynika to z faktu, że po spoczynku nocnym i po treningu, stężenie glukozy we krwi, a także poziom glikogenu są niższe, tak więc organizm zużywa spożyte węglowodany do uzupełnienia tych zapasów, zapobiegając ich przemianie w tłuszcz.
Oczywiście ogólne ograniczenie spożycia węglowodanów (dieta niskowęglowodanowa) także prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej. W tym miejscu należy wyjaśnić, że długotrwała dieta niskowęglowodanowa może prowadzić także do redukcji tkanki mięśniowej, a to nie jest efekt pożądany u nas kulturystów :). Zaleca się wtedy stosowanie na zmianę diety nisko- i wysokowęglowodanowej.
W praktyce wygląda to tak, że po 3-5 dniach diety niskocukrowej (proponowane zmniejszenie ilości węglowodanów o 50% ) należy zaplanować 1 dzień "wysokocukrowy", w którym spożycie węglowodanów zwiększy się o 30%.
Np: przy spożyciu 400g węglowodanów dziennie, okresowe (3-5 dni)zmniejszenie ich przyjmowania wymaga redukcji do ok. 200g, a następnie zwiększenie do 520g przez jeden dzień.

2.Kolacja - bez węglowodanów

Spożycie posiłku węglowodanowego przed snem powoduje nadmierne okładanie się tłuszczu, ponieważ w spoczynku organizm nie wykorzystuje całkowicie wchłoniętej porcji cukrów w celach energetycznych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ podczas snu spada tempo przemiany materii, a więc spożyte w nadmiarze węglowodany zostają przemienione w zapasową tkankę tłuszczową. Ponadto insulina, uwolniona w nadmiarze, sprzyja odkładaniu się tłuszczu.

3.W codziennej diecie więcej ryb (szczególnie morskich) i błonnika

Tłuste ryby (np.łosoś, halibut) zawierają omega-3 kwasy tłuszczowe, których obecność powoduje zwiększenie wrażliwości mięśni na działanie insuliny. Umożliwia to zwiększone wnikanie glukozy i aminokwasów do wnętrza komórek, co prowadzi do przyrostu masy mięśniowej.
Poprawa wrażliwości mięsni na insulinę sprawia, że mniejsza ilość tego hormonu wystarcza na wypełnienie jego funkcji metabolicznych. Z kolei mniejsze stężenie insuliny we krwi, to w efekcie zmniejszenie odkładania się tkanki tłuszczowej.
Z kolei błonnik, jako składnik pokarmowy, opóźnia i reguluje wchłanianie węglowodanów z przewodu pokarmowego do krwioobiegu. Następstwem tego jest wolniejsze wydzielanie insuliny co, jak wiadomo, ułatwia spalanie tłuszczu. Poza tym błonnik jest doskonałym "wypełniaczem", ponieważ nie zostaje strawiony w przewodzie pokarmowym człowieka. W ten sposób wywołuje subiektywne uczucie sytości i zmniejsza łaknienie.

4.Ograniczenie tłuszczów w diecie.

Dieta niskotłuszczowa, to tradycyjny sposób redukcji tkaniki tłuszczowej. W myśl doniesień naukowych z ostatnich lat nie jest to takie proste i jednoznaczne - znane są przecież odchudzające diety wysokotłuszczowe. Jednak generalnie ograniczenie ilości kalorii, poprzez zaniechanie spożywania tluszczów, jest zwykle skutecznym sposobem, chociaż należy go stosować jako element kompleksowego postępowania, a przy całkowitym wyłączeniu tłuszczów z pożywienia niezbędne jest uzupełnienie co 5-7 dni chociażby niewielkich ilości tłuszczu, zawierających m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

5.Ćwiczenia areobowe (tlenowe) - o odpowiedniej porze i o właściwym natęże.

Wskazane jest przeprowadzenie treningu areobowego rano, najlepiej przed śniadaniem. Sprzyja to spalaniu tkanki tłuszczowej, ponieważ organizm nie przyjmował pokarmu (węglowodanów) od kilku godzin - jako (paliwo) energetyczne wykorzystuje tłuszcz zapasowy. Oczywiście ćwiczenie areoby przed śniadaniem niosą ryzyko stracenia w raz z tłuszczem, ciężko wypracowanej masy mięśniowej. Dlatego niezbędnym warunkiem jest aby trening charakteryzował się odpowiednią (niewielką) intensywnością i trwał nie krócej niż 30 min.

6.Trening dwa razy w ciągu dnia

Jest zalecenie wykonywane wtedy, gdy głównym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, ponieważ w innym przypadku może zaburzyć oczekiwane efekty treningu np.siłowego. Podział treningu na dwie krótsze sesje w ciągu dnia pobudza uwalnianie hormonów (np: somatotropina - wpływa na przyrost masy mięśniowej i redukcję tłuszczu), a także wspomaga zużywanie i gromadzenie glikogenu, dzięki czemu węglowodany nie są magazynowane w postaci tłuszczu.

7.Suplementy

Odżywki i suplementy wspomagają naturalny metabolizm tłuszczu i zapobiegają dalszemu odkładaniu.
Należą do nich: L-karnityna, chrom, wanad, lecytyna, cholina i inozytol, omega 3 kwasy tłuszczowe, CLA, HMB i wiele innych.

UFF wreście dotarłem do końca.Trochę się napisałem ale myśle ze będzie to docenione przez tych co chcą stracić kilka kilo i nie tylko.
Z biegiem czasu będzie więcej takich artykulików. Szkoda tylko że nie mam uregulowanego abonamentu :):):)

Arnold Schwarzenegger
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

dieta na MASE i mało tłuszczu - prośba

Następny temat

Do zawodowców takich jak Sonbaty,Norton !!!

WHEY premium