SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Sport walki - dlaczego warto uzupełnić glikogen?

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3083

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Artykuł został napisany na konkurs pt. "Suplementacja najbardziej przydatna w sportach walki" jednak uwzględniłem w nim tylko rolę sacharydów, co było moim błędem. Mimo tego wklejam go, mam nadzieję że przyda się. Uzupełnienie glikogenu, a również dostarczanie cukrów w trakcie trwania wysiłku jest także ważne u maratończyków. Jeśli kogoś zainteresuje temat, zapraszam również do mojego artykułu pt. "Woda" w dziale odżywianie.
A oto artykuł:

Głównymi magazynami energii w organizmie ludzkim jest tkanka tłuszczowa, wątroba oraz mięśnie. W tkance tłuszczowej znajdują się triglicerydy, w wątrobie oraz mięśniach zaś glikogen. Obie substancje organizm wykorzystuje do własnych celów, jednak to glikogen służy jako główne źródło energii dostarczającej do metabolizmu komórek, regeneracji tkanek i wszystkich innych czynności. Glikogen zawiera wyłącznie jednostki glukozowe. Glukoza jest najprostszym cukrem, do którego trawione i przetwarzane są wszystkie węglowodany dostarczone w pokarmie. W postaci glukozy cukier jest wchłaniany przez kosmki jelita cienkiego.

W czasie wysiłku fizycznego uszczupleniu ulegają owe magazyny glikogenu, ze względu na zapotrzebowanie energetyczne organizmu w tym okresie. Spadek zawartości glikogenu wiąże się ze spadkiem efektywności pracy, gdyż brakuje głównego źródła energii do jej wykonania.

Przy sportach walki wysiłek jest długi, interwałowy. Dostarczanie szybko wchłanialnych cukrów do organizmu jest ważne zarówno w trakcie jak i po treningu. Jak wcześniej pisałem dostarczony pokarm jest rozkładany do najprostszego, głównego cukru - glukozy. W czasie treningów nie możemy pozwolić sobie na obciążanie układu pokarmowego. W tym celu powstały odżywki, w których skład wchodzą cukry, których trawienie nie obciąża go. Pozwoli to nam na kontynuowanie treningu bez uczucia dyskomfortu.

Pamiętam czytałem kiedyś badania przeprowadzone u dwóch grup ludzi trenujących interwałowo.
Pierwsza grupa zażywała w trakcie jak i po treningu węglowodany dostarczone z odżywek.
Druga grupa zaś nie stosowała żadnych odżywek uzupełniających glikogen.

Wyniki były następujące: U uczestnicy grupy pierwszej w trakcie trwania treningów wykazywali się większą ilością energii w porównaniu do grupy w której owej suplementacji nie stosowano. Co najciekawsze, zauważano lepszą wydolność nawet podczas następnego treningu.

Wiąże się to z tym, że szybkie dostarczenie składników odżywczych organizmowi, w momencie gdy potrzebuje ich najbardziej, pozwala na szybką regenerację uszkodzonych tkanek. Głównie, gdy resynteza glikogenu trwa czasem nawet do 48 godzin.

Pozwolę sobie na skopiowanie fragmentu artykułu Dariusza Szukały o węglowodanach.
"W okresie odnowy biochemicznej ustroju, przy przestrzeganiu określonych zasad żywienia, można uzyskać poziom zapasów węglowodanowych wyższy niż przed treningiem. Proces ten nazywamy zjawiskiem superkompensacji. Dzięki właściwej odnowie żywieniowej zawodnik może przystąpić do kolejnego wysiłku ze zwiększoną pulą glikogenu mięśniowego, co niewątpliwie zwiększy jego wydolność."
Fragment ten świetnie tłumaczy w/w moje wnioski.

Ze względu na zwiększone ukrwienie mięśni odżywienie ich, odbudowa a również glikogeneza zachodzi intensywniej. Dlatego zalecane jest, by dostarczyć organizmowi w tym okresie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, by ową odbudowę umożliwić.
Zmniejszone zapasy glikogenu, oraz zmniejszone jej stężenie we krwi zauważane jest po wysiłku oraz na czczo (po przebudzeniu), antagonistycznie wzrost jest zauważana po spożyciu produktów zawierających węglowodany w swoim składnie. Dlatego ważne jest by przed treningiem spożyć produkty je zawierające. Zaleca jest spożycie cukrów w ilość 1g/kg masy ciała by zainicjować wzrost glukozy we krwi, już w trakcie treningu. Jednak przed treningiem nie polecam węglowodanów o wysokim IG, zaś te o niższym. Szybki wzrost cukru we krwi wiąże się również z szybkim jego spadkiem, co mogłoby by prowadzić nawet do omdlenia w trakcie treningu.

Moim zdaniem najlepszym produktem dzięki któremu spełnimy wszystkie wymagania organizmu jest carbo. Spożycie go pozwoli na szybki wzrost cukru we krwi, ale również stałe wchłanianie, dzięki czemu stężeniu cukru będzie się stale utrzymywać, bez blokowania odzyskiwania glukozy z kwasu mlekowe w wątrobie, powstałego przez anaerobowe oddychanie komórkowe.
Warto również zwrócić uwagę na utratę elektrolitów i wody w trakcie intensywnego treningu. Moim zdaniem w trakcie wysiłku warto spożywać napój izotoniczny wraz z węglowodanami. Umożliwi to uzupełnianie ubytków wody, straty elektrolitów oraz również dostarczy energii do pracy.

Mam nadzieję, że powyższe argumenty, opis zmian zachodzącym w organizmie ludzkim oraz wyniki badań są przekonujące dla Was odnośnie stosowania produktów służących do uzupełniania glikogenu w sportach walk.

Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2008-04-20 15:38:28
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 18684 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 117415
dobry art.
masz racje zgadzam sie ze carbo ma zastosowanie w czasie i po treningu sportow walki, wg mnie glownie tu bo na silowni nie radze go stosowac(wykorzystanie glikogenu jest zbyt male by potrzeba bylo podawac zrodlo najszybszego jego uzupelnienia gdyz wiaze sie to z odkladaniem pewnej czesci cukrow do tkanki zapasowej) czyli przed treningiem polecam weglowodany wolnowchlanialne czyli zlozone jego zrodla np brazowy,paraboliczny(moze byc lekko niedogotowany) ryz

chcialbym do artykulu dodac jeszcze ze przed treningiem cukry proste i ww z wysokim ig moga przeszkodzic w treningu powodujac ospałość wywołaną hiperglikemią (gwałtowny wyrzut insuliny do krwioobiegu).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 10598 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 47808
dokładnie pepo!! przed treningiem siłowym duzo lepiej jest zjesc płatki owsiane makaron, niz ryż !! jeśli Carbo to ewentualnie po treningu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3035 Napisanych postów 51766 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349858
Warto również zwrócić uwagę na utratę elektrolitów i wody w trakcie intensywnego treningu. Moim zdaniem w trakcie wysiłku warto spożywać napój izotoniczny wraz z węglowodanami. Umożliwi to uzupełnianie ubytków wody, straty elektrolitów oraz również dostarczy energii do pracy.

Carbo ma w składzie nie tylko ww, ale też witaminy i minerały.

pzdr/

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

pomoc w doboru supla

Następny temat

storm data waznosci

WHEY premium