SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Do 15-letnich napaleńców i nie tylko siła

temat działu:

Po siłowni, o siłowni

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3028

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 517 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 25350
Do 15-letnich napaleńców i nie tylko siła

Może komuś się przyda

Siła mięśniowa lub ściślej - sprawność siłowa człowieka - to zdolność do pokonywania oporu zewnętrznego lub przeciwstawiania się mu, realizowana kosztem wysiłku mięśniowego. Jest ona w dużej mierze uzależniona od warunków wykonywania ruchu.
Siła jako cecha motoryczna kształtuje się wraz z rozwojem osobniczym, który charakteryzuje niejednolitość tempa wzrostu różnych układów i narządów. Badania wykazały, że wzrost siły przebiega równolegle do wzrostu cech morfologicznych i fizjologicznych. Np. wcześnie dojrzewający chłopcy wykazują wczesny skok rozwojowy siły, natomiast późno dojrzewający - odpowiednio później.

Ogólnie rzecz biorąc, w przedziale wieku 7 - 12 lat poziom siły nie wykazuje dużego zróżnicowania ze względu na płeć. Dopiero począwszy od 13 - 14 roku życia u chłopców następuje dynamiczny przyrost siły, natomiast u dziewcząt obserwuje się stabilizację, a niekiedy nawet regresję.

Badania młodzieży miejskiej nie uprawiającej sport w sposób zorganizowany informują o ciągłym wzroście siły aż do 19 roku życia. Natomiast obniżenie poziomu siły obserwowane jest u mężczyzn nie ćwiczących systematycznie począwszy od 30 roku życia.

U młodzieży przed pokwitaniem zdolność zwiększania siły przez stosowanie ćwiczeń nie zależy od płci. W okresie pokwitania zdolność ta zwiększa się znacznie u chłopców. Maksimum jej osiągają mężczyźni w grupie wieku 20 - 30 lat.

Badania nad treningiem młodzieży, biorącej udział w zorganizowanych zajęciach sportowych wykazują, że systematycznie uprawiane ćwiczenia siłowe nie tylko powiększają sprawność motoryczną, ale zmieniają również tempo i rytm rozwojowy.

Trening siłowy stymuluje przyspieszenie dojrzewania układu nerwowego, który wcześniej staje się zdolny do mobilizacji do większego wysiłku - stąd często obserwuje się wzrost siły poprzedzający przyrost masy ciała i rozmiarów mięśni.

Ze względu na wspomnianą wyżej specyfikę rozwoju człowieka, szczególnej uwagi wymagają zajęcia z dziećmi w wieku 7 - 11 lat.

Ćwiczenia siły , szczególnie statycznej, bardzo szybko wyzwalają u nich ochronne hamowanie. Zjawisko to ogranicza więc stosowanie tych ćwiczeń nawet na szkolnych zajęciach z wychowania fizycznego. W tym wieku należy właściwie stosować przede wszystkim ćwiczenia o charakterze szybkościowo - siłowym, a więc skocznościowe, akrobatyczne itp. Statyczne ćwiczenia mogą tu być wprowadzane jedynie w celu wypracowania prawidłowej postawy.

Specjalne ćwiczenia siłowe stawiają organizmowi duże wymagania, zarówno układowi krążenia i oddychania, jak i układowi ruchu. Istnieje pogląd, że krótkotrwałe bodźce obciążające pobudzają kości długie do wzrostu, natomiast duży i długotrwały ucisk hamuje wzrost.

Proces wzrostu człowieka jest ograniczony wiekiem i zależy od momentu zaniku chrząstki nasadowej, która umożliwia wzrastanie kości.

Bochenek przyjmuje, że wiek 17 - 24 lat jest okresem, w którym ostatecznie zamyka się zarastanie chrząstek nasadowych kości długich. Tanner zaś stwierdza, że w zasadzie za wiek ukończenia procesów rośnięcia można przyjąć 17 rok życia, a wzrastanie wysokości ciała po tym okresie o ok. 2% jest efektem przywarstwiania w obrębie trzonów kręgowych.

Wszystkie powyższe uwagi przemawiają za tym, aby maksymalnych (ze względu na obciążenie) i intensywnych ćwiczeń siłowych nie rozpoczynać przed czasem pełnego ukształtowania się kośćca, to znaczy przed 17 rokiem życia !!!

Na siłę rozwijaną przez mięśnie wywiera optymalny wpływ stan pobudzenia centralnego układu nerwowego.Z dotychczas przeprowadzanych obserwacji wynika, że w ćwiczeniach szybkościowo - siłowych najlepsze wyniki uzyskuje się przy krótkim zatrzymaniu oddechu. Np. mięśnie grzbietu rozwijają najwyższą siłę w sytuacji, kiedy w płucach zatrzymuje się powietrze równe 3 ich pojemności życiowej. Tłumaczy się to zjawiskiem swoistego podrażnienia interoreceptorów, mechanoreceptorów i chemoreceptorów rozlokowanych w płucach i jamie brzusznej, które na drodze odruchowej pozytywnie wpływają na skurcze mięśni.

Większą możliwość przejawiania siły mięśniowej przy naprężeniu mięśni klatki piersiowej wyjaśnia się dodatkowym pobudzeniem interoreceptorów organów wewnętrznych, zmieniających stopień pobudzenia mięśni szkieletowych.

Zdolność do pracy siłowej można zwiększyć także drogą pobudzenia określonych receptorów. Bodźce świetlne, dźwiękowe, cieplne i inne mogą w niektórych przypadkach pozytywnie wpływać na siłę rozwijaną przez mięśnie.

Między innymi rozgrzewka zwiększa aktywność mięśniową nie mniej niż o 19%.Badania wykazały, że przy zastosowaniu w czasie przerw, między ćwiczeniami, chłodnych kompresów na brzuch osiągało się zwiększenie wyników ćwiczeń. Okazało się też, że najbardziej efektywną formą odpoczynku był chłodny prysznic. Ochłodzenie wywołuje dreszcze, zachodzi tu więc swoista sytuacja skurczów mięśniowych.

Organizując trening siły mięśniowej należy wziąć również pod uwagę, że statyczne napięcia mięśni zwiększają efektywność ich późniejszej pracy dynamicznej. Jej wzrost dochodzi niekiedy do ok. 20% w porównaniu do pracy wykonywanej bez wstępnego napięcia izometrycznego. W pewnych warunkach ćwiczenia statyczne mogą być stymulatorem pracy dynamicznej i odgrywać istotną rolę w metodyce kształtowania siły dynamicznej.

Wydolność siłowa zmienia się w ciągu dnia: jej maksimum przypada na okres przedpołudniowy, nieco mniejszy poziom zachowuje w godzinach popołudniowych, a największe obniżenie obserwuje się między 2 a 4 w nocy. Jednak przypuszcza się, że przebieg dobowej krzywej siły mogą zmienić systematyczne zajęcia poranne.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 2533 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 21926
ciekawy artykół, ony wiecej było tego typu lektury bo ludziom są potrzebne pewne informacje oparte na takich badaniach, podaj źródło! soga dam wtedy


"Bochenek przyjmuje, że wiek 17 - 24 lat jest okresem, w którym ostatecznie zamyka się zarastanie chrząstek nasadowych kości długich. Tanner zaś stwierdza, że w zasadzie za wiek ukończenia procesów rośnięcia można przyjąć 17 rok życia"

Z Bochwenkiem się zgadzam, jest taka różnorodnoś w śród ludzi że niemal każdy ma/miał stycznoś z osobami, które zakończyły okres całkowitego dojrzewania szkieletu zarówno w wieku 17 lat jak i lekko po 20-stce (jakby to nie nazwa wiadomo oco chodzi) z Tannerem nie, a dlaczego? tylko nieliczni mają w wieku 17 lat w PEŁNI rozwinięty szkielet ,przeważnie kości mężczyzny grubieją czy jak to nazwa dojrzewają później do 24 roku życia jak wyżej wspomniano, średnio 20 rok-21 rok życia. Nie jest to wyznacznik djrzałości fizycznej, wielu moich znajomych w moim wieku nie mają jescze typowej męskiej budowy, ten proces potrwa zapewne jeszcze dobre 2-3lata. Cho i są tacy którzy dojrzali szybciej, racja.

"Wszystkie powyższe uwagi przemawiają za tym, aby maksymalnych (ze względu na obciążenie) i intensywnych ćwiczeń siłowych nie rozpoczynać przed czasem pełnego ukształtowania się kośćca, to znaczy przed 17 rokiem życia !!!"

To samo, nie spotkałem się z tym, żeby wszyscy 17 latkowie mieli już ten proces za sobą.

"...a wzrastanie wysokości ciała po tym okresie o ok. 2% jest efektem przywarstwiania w obrębie trzonów kręgowych. "

Nie wiem kto to jest Tanner ale g**** prawda, to nie jest reguła, ta dotyczy nawet mniejszośi bo 16-17 rok życia to u czesci osób okres kolejnego skoku z powodu np: opóźnionego wieku kostnego/biologicznego. Tyle z mojej oceny.

Zmieniony przez - tommac20 w dniu 2008-06-28 11:22:25

Co mnie nie zabije to mnie wzmocni

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 49 Napisanych postów 5025 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 44469
źródło podaj, bo to raczej nie twoja twórczość

--=Zanim zadasz kolejne pytanie na forum=--
http://www.sfd.pl/Pierwsza_Wizyta_Jasia_na_FORUM-t355004.html

"Jak nie wiesz to się dowiedz, wpierw pomyśl potem powiedz..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 517 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 25350
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 517 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 25350
Znalazłem coś podobnego:
Wiek a trening siłowy., Specyfika kształtowania siły mięśniowej u młodych.

Ostatnio na forum gosci bardzo duzo bardzo mlodych ludzi którzy kieruja zapytania w jakim wieku moga podejmowac cwiczenia silowe.
Dlatego postanowilem naskrobać i podwiesic post traktujacy o ksztaltowaniu sily miesniowej u osob mlodocianych.

Do rzeczy...:

Zdolność do wysiłków o charakterze siłowym jest u młodocianych zwłaszcza u dzieci w znacznym stopniu ograniczona na skutek właściwości rozwojowych.
Nie zakończony rozwój układu kostno-więzadłowego oraz nerwowo-mięśniowego nie pozwala na postawienie rozwijającemu się organizmowi maksymalnych wymagań.
Ograniczenia te nie powinny jednak wpłynąć na zaniechanie kształtowania tej zdolności w toku rozwoju organizmu, w tym również wieku dziecięcym.

Dotyczy to szczególnie kształtowania siły tych mięśni, które wykazują najniższe właściwości funkcjonalne (min. mm. tułowia, kończyn górnych). Zwraca się również uwagę, że wzmocnienie odpowiednich mięśni wpływa korzystnie na kształtowanie kręgosłupa jako elementu podporowego, a tym samym na postawę ciała.

W kształtowaniu siły na pierwszych etapach rozwoju somatycznego siłę maksymalną kształtujemy za pomocą ćwiczeń wymagających pokonywanie oporów własnego ciała, oporu współćwiczącego, czy też średniej wielkości obciążeń dodatkowych.
Dodatkowe obciążenie nie powinno przy tym przekroczyć, u dzieci do 10 roku życia 1/3 masy ciała, a od 13 roku życia 1 masy ciała. Dopuszcza się tylko niewielką (1-3) powtórzeń w serii.

Specjalne ćwiczenia siłowe stawiają organizmowi duże wymagania i mogą wpłynąć hamująco na wzrost kości. Przemawia to za tym, aby maksymalnych i intensywnych specjalnych obciążeń siłowych skierowanych na szybki rozwój tej zdolności nie rozpoczynać przed okresem pełnego ukształtowania kośćca tzn. przed 17 rokiem życia. Decydujący wpływ mają tu jednak osobowe właściwości rozwojowe.

Wzrost siły przebiega równolegle do wzrostu cech morfologicznych oraz fizjologicznych. Wcześnie dojrzewający chłopcy wykazują wczesny skok rozwojowy siły, natomiast późno dojrzewający - odpowiednio później.

W przedziale wieku 7 - 14 lat poziom siły nie wykazuje dużego zróżnicowania ze względu na płeć.
Począwszy od 13 - 14 roku życia u chłopców następuje dynamiczny przyrost siły, natomiast u dziewcząt obserwuje się stabilizacje, a niekiedy nawet i regresję. U młodzieży przed pokwitaniem zdolność zwiększania siły przez stosowanie ćwiczeń nie zależy od płci. W okresie pokwitania zdolność ta zwiększa się znacznie u chłopców, maksimum jej osiągają mężczyźni w grupie 20 - 30 lat.

W wieku 12 - 16 lat występują najbardziej sprzyjające przesłanki dla rozwoju siły mięśniowej w związku z dynamicznym rozwojem biologicznym. W wieku 15 - 16 lat aktywnie kształtuje się wytrzymałość siłowa. Arsenał ćwiczeń w tym okresie jest bardzo bogaty.

Można wykonywać dynamiczne ćwiczenia siłowo-szybkościowe, bez obciążenia, bądź z niewielkim obciążeniem (różne formy skoków, rzutów), wspinania po linie, przenoszenie ciężarów, ćwiczenia z piłkami lekarskimi (do3 kg), wreszcie cały arsenał ćwiczeń ze sztangami, gryfami oraz hantlami i sztangielkami.
Po każdym ćwiczeniu należy stosować odpoczynek adekwatny do aktualnych możliwości ćwiczącego.

Podstawową metodą kształtowania siły jest metoda powtórzeniowa, często przybierająca formy zajęć obwodowych ze zdecydowaną przewagą ćwiczeń o dynamicznym charakterze wysiłku.
Po każdej serii ćwiczeń poleca się stosować ćwiczenia gibkościowe, bądź rozluźniające.

W kształtowaniu siły możemy wyróżnić następujące etapy:

etap 1 - ćwiczenia wszechstronne: wiek rozpoczęcia 12 - 13 rok życia,
etap 2 - ćwiczenia ukierunkowane: wiek rozpoczęcia 14 - 16/17 rok życia,
etap 3 - ćwiczenia specjalistyczne: wiek rozpoczęcia 17 - 18/19 rok życia,
etap 4 - ćwiczenia dla zaawansowanych: wiek rozpoczęcia 19 - 20 rok życia.

Obciążenia organizmu dzieci i młodzieży ćwiczeniami siłowymi powinno odbywać się stopniowo, poprzez zwiększenie zarówno objętości, jak i intensywności pracy.
W ustaleniu obciążeń należy w pierwszym rzędzie wykorzystać możliwość operowania objętością, a dopiero w miarę narastania odporności organizmu na zmęczenie, stopniowo zwiększać intensywność.

W kolejnych latach i etapach ćwiczeń wzrastać powinna liczba dni zajęć na siłowni, czas trwania zajęć i w końcu ogólna objętość środków oddziaływania.
W miarę podnoszenia się stanu adaptacyjnego organizmu należy zwiększać udział intensywniejszych środków oddziaływania.

opracowane na podstawie "Jak kształtować siłę dzieci i młodzieży w szkole",
praca zbiorowa - G.Kowaluk, W.Grabowski, W.Marek

zródło www.kulturystyka.K**.pl 
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Wszystkie pytania dotyczące sprzętu na siłownię

Następny temat

jakie słuchawki do biegania ?

WHEY premium