SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

„Co nauka mówi o HMB"

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 2222

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 7281 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 79786
Jako ze sezon w pełni, a suplementacja HMB nadal wzbudza wiele kontrowersji postanowailem napisal krótki artykuł na podstawie kilku badań zamieszczonych w artykule „Co nauka mówi o HMB" z gazety Muscular Development postaram się streścić i wyciągnąć obiektywne wnioski co do dzialania kontrowersyjnego beta-hydroksy-beta-metylbutyratu (HMB)


Badania potwierdzające działanie HMB

Pierwsze badanie przeprowadzone przez dr. Steve’a Nissana badały wpływ HMB na metabolizm mięśniowy oraz wydolność fizyczna w testach przeprowadzonych, na nie trenujących osobach.
Uczestnicy pierwszego testu przyjmowali 0,1.5 i 3g HMB ed., trenując 3 razy w tygodniu.
W drugim teście podawano dawkę 3g HMB oraz placebo, gdzie treningi odbywały się 2-3h dziennie przez okres tygodni
W pierwszym teście zaobserwowano, ze stosowanie HMB obniżyło poziom markerów uszkodzeń mięśni i rozpadu białek w skali proporcjonalnej do dawek, od 20% do 60%
Całkowity podnoszony ciężar wzrósł również proporcjonalnie od 8% do 18,4% dla dawek 0, 1.5, 3g. Zwiększyla się również sucha masa mięśniowa, proporcjonalnie do dawek o 0,4kg do 1,2kg.
W drugiej grupie badanych wyrażnie zwiększyła się masa mięśniowa u osób stosujących HMB, a grupa placebo. O dziwo różnice stwierdzono podczas pomiarów w drugim, czwartym i szóstym tygodniu, natomiast w siódmym nie zanotowana żadnych zmian.
Osoby przyjmujące HMB zwiększyli swój max w wyciskaniu na ławce o 7kg, gdzie grupa placebo zwiększyła swój maxymalny wynik o zaledwie 2,2kg
Zaskakujące efekty badan według mnie tłumi fakt że badana grupa osób nie była sportowcami i zaczynała z niskiego pułapu jak i osoba wykonująca badania tj. dr. Nissan jest właścicielem patentu na HMB, wiec co do wyników badań podchodził bym raczej sceptycznie.

W innym badaniu w\w doktora, przeprowadzonym pod okiem dr Pantona, które najprawdopodobniej nie były komercyjnymi, sprawdzono efekt stosowania HMB podczas treningu siłowego.
W badaniu brało udział 36 kobiet i 39 mężczyzn w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat o rożnym poziomie zaawansowania. Okres badań trwal 4 tygodnie.
Grupa stosująca HMB spaliła więcej tłuszczu 1,1kg w porównaniu do 0,5kg grupy placebo i również zwiększyła siłę górnej części ciała o 7,5kg, gdzie w grupie placebo wynik wynosił 5,2kg, oraz sucha masę mięśniową(1,4kg w porównaniu do 0,9kg)
Równie dobre wyniki zaobserwował dr Thompson, który stwierdził przyrost siły w 1RM w
wyproście nogi(14,7kg w porównaniu do niespełna 5kg grupy placebo)




Badania nie popierające skutecznego działania HMB

Dr Richard wraz ze swa ekipa wpsópracowników przeprowadził badania na 40-tu doświadczonych sportowcach trenujących średnio 7 godzin w tygodniu przez okres 28dni i dawkujących 0,3 lub 6g HMB ed.
Nie Stwierdzono żadnych różnic między obiema grupami, jeśli chodzi o calkowita objętość treningu, natomiast nie ma danych dotyczących intensywności.
Nie zauważono żadnych zmian w uszkodzeniach mięśni, tkance tłuszczowej czy wzroście masy lub siły mięśniowej.

Nastepne badania przeprowadzone przez dr O’Connor i dr Crowe, które trwały 6 tygodni miało sprawdzic efekt stosowania HMB lub HMB i kreatyny najwyższej klasy rugbistom.
Testy miały określic możliwości aerobowe oraz 60-sekundowy test na rowerze stacjonarnym przy maxymalnym tempie, by można było zmierzyć możliwości anaerobowe.
Nie zauważono żadnych rożnic pomiędzy obiema grupami.
Natomiast badania ten były przeprowadzone w dość dziwny sposób, ponieważ jazda na rowerze nie ma wielkiego odniesienia do rugby i na odwrót.


Podsumowanie

Kilka badań wykazało ze HMB wpływa korzystnie, lecz również istnieje wiele badań zaprzeczających dzialanie HMB.
Badania, które potwierdzają działąnie HMB były jak już pisałem przeprowadzone przez moim zdaniem nie obiektynwe, mogące czerpac korzyści majatkowe z takich wynikow.
Również brano pod uwage osoby z małym stażem na siłowni, gdzie wystarczy lekki bodziec treningowy i lekko poprawiona dieta i wszystko idzie pieknie do przodu.
Natomiast badania zaprzeczające skuteczności HMB były przeprowadzane niefortunnie,
poruwnujac różńe formy treningowe.
Jak widac nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków z w\w badań.
Moim zdaniem suplementacja HMB może być dobrym dodatkiem jeśli mamy cala baze cyklu i powinno być ono brane przez dłuższy okres czasu, w innym wypadku raczej mija się to z celem, biorac pod uwage efekty w stosunku do ekonomiczności produktu.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86828
Kreatyna działa - dla większości, reszta jak jakieś HMB - ryzyk fizyk. Wniosek prosty

Na pewno kasa wydana na HMB i "cuda" nie ma przełożenia na efekty.

JESZCZE JEDNO BADANIE (ALE NIESTETY RAZEM Z KREATYNĄ CO WIADOMO JAK ZMIENIA OBRAZ ).

"W ostatnich latach dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród zawodników uprawiających dyscypliny siłowe, cieszą się kreatyna i HMB. Dotychczasowe badania wskazują, że u osób wykonujących trening siłowy, podawanie kreatyny, jak również podawanie HMB, zwiększa przyrost ogólnej masy ciała (BM = Body mass), w tym beztłuszczowej masy ciała (FFM = fat free mass) , prowadząc do większych wzrostów siły mięśniowej.

Z uwagi na brak w dostępnym piśmiennictwie prac na temat łącznego podawania kreatyny i HMB podjęto próbę oceny oddziaływania kreatyny i HMB podawanych łącznie. Przeprowadzono 3 doświadczenia, w których uczestniczyło łącznie 79 osób, poddanych treningowi siłowemu. Kreatynę podawano w dawce 20 g/dzień przez pierwszych 7 dni, a następnie dawkę zmniejszono o połowę.

HMB podawano w ilości 3 g/dzień przez cały okres doświadczenia. Przed i po zakończeniu każdego doświadczenia wykonano pomiary składu ciała oraz siły mięśniowej w warunkach treningowych, tzn. za pomocą ciężaru maksymalnego (CM) podniesionego w ćwiczeniach testowych (doświadczenia I, II i III) oraz w warunkach statycznych, z wykorzystaniem metody pomiaru maksymalnych momentów sił mięśniowych (doświadczenia II i III).

W doświadczeniu I, w grupie niewytrenowanych studentów (n=42), zaobserwowano istotny przyrost BM i FFM oraz siły mięśniowej (suma CM we wszystkich ćwiczeniach siłowych) po 21 dniach podawania kreatyny i HMB zarówno oddzielnie jak i łącznie, jednak największe wzrosty wymienionych parametrów odnotowano po łącznym podaniu kreatyny i HMB .

W doświadczeniu II nie zaobserwowano żadnych istotnych zmian BM i FFM, po 28 dniach podawania kreatyny oddzielnie i łącznie z HMB u zawodników trójboju siłowego (n=21, staż treningowy 0,5 -2,1 lat). Największy przyrost CM zaobserwowano po podaniu łącznie HMB i kreatyny.

W doświadczeniu III, HMB podawany zawodnikom piłki ręcznej (n=18, staż treningowy średnio 1,9 -7,9 lat) nie wpłynął istotnie na zmiany BM i FFM, zmniejszył natomiast istotnie zawartość tkanki tłuszczowej (FM). Istotny przyrost BM i FFM spowodowało zaś podawanie HMB łącznie z kreatyną

We wszystkich doświadczeniach w wyniku przyjmowanej kreatyny, nastąpił istotny wzrost całkowitej objętości wody w organizmie (TBW), a szczególnie wody wewnątrzkomórkowej (ICW). Podawany HMB, istotnie zmniejszył stężenie azotu mocznika we krwi (doświadczenie II) oraz ilość azotu mocznika wydalanego z moczem (doświadczenia I i III) .

Aktywność kinazy kreatynowej (CK) w osoczu krwi nie zmieniła się istotnie w grupie przyjmującej HMB, w przeciwieństwie do istotnego wzrostu aktywności tego enzymu w pozostałych grupach. Podawanie kreatyny i HMB łącznie, u osób wykonujących trening siłowy, wpływa korzystniej na zwiększenie efektów treningowych niż podawanie tylko jednego z tych suplementów. Przyjmowanie kreatyny zwiększa całkowitą zawartość wody w organizmie, głównie w wyniku wzrostu zawartości wody wewnątrzkomórkowej".


Czyli z powyższych badań wynika, iż wytrenowani zawodnicy trójboju nie mieli większych efektów przy stosowaniu kreatyny i HMB (masa ciała całkowita i beztłuszczowa bez zmian), wpływ był tylko na siłę (wzrost CM)!


Zmieniony przez - _Knife_ w dniu 2008-07-22 14:46:58

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 7281 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 79786
spoko mozna sie podpinac pod temat, chodzi o to aby kazdy mogl na wlasna reke wyciagnac wnioski.
jak moge prosic jakiegos moda o poprawienie tematu, bo wklejalem w cudzyslowu z worda i cos nie tak sie zrobilo
zapraszam do dyskusji

Zmieniony przez - biernol w dniu 2008-07-22 14:51:02
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86828
I JESZCZE ARCHIWUM:

https://www.sfd.pl/HMB_-_jak_i_czy_działa_-t117011.html

Kolejne badania znów pokazało, że HMB nie przynosi żadnych korzyści u wytrenowanych sportowców. U niektórych osób podawane dawki były nawet podwojone (6 g/dzień) po to, aby zaobserwować jakiekolwiek objawy rozpadu białka bądź wzrostu siły czy zmiany kompozycji ciała. Żadnych rezultatów.
W podwójnie ślepej próbie trzy grupy doświadczonych trenerów sportów siłowych włączyło do swojej diety MRP zawierające zarówno 3, 6 lub 0 g HMB. Naukowcy testowali wiele czynników; wyniki pokazały, że HMB nie przyniosło żadnej znaczącej różnicy w ogólnych markerach stanu katabolicznego/anabolicznego organizmu, enzymów wątrobowych i mięśniowych, beztłuszczowej masy mięśniowej, masy tłuszczowej, procentowej zawartości tłuszczu czy siły mięśni.
Morał z tego badania jest jeden: przeznacz pieniądze na inne suplementy jak kreatyna czy białko, one działają.


Referencje:
Effects of calcium B-Hydroxy-B-methylbutyrate (HMB) supplementation during resistance-training on markers of catabolism, body composition and strength. Int.J.Sports Med. 20:503-509;


Zmieniony przez - _Knife_ w dniu 2008-07-22 14:52:59

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

co zamiast warzyw

Następny temat

cm3 +mono

WHEY premium