SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dyskusja na temat prawidłowosci zywienia - weglowodany czy tłuszcze?

temat działu:

Trening w domu

Ilość wyświetleń tematu: 3051

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 265 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1625
ciekawa dyskusja... Pepo, moim zdaniem wydluzenie zycia to nie efekt zmiany diety, ale ewolucja nauki i techniki, chocby zwyklej higieny.

zgodze sie z Jackiem, ze to insulina powoduje wzrost. nie mam wyliczonej diety, ale staram sie jesc z nadwyzka. niewielka, ale jest. po wiekszosci posilkow przekasze cos slodkiego (insulina w gore) i masa jak na razie idzie pieknie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1062 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9919
Dodaje art:

Beznadziejna walka z młodzieńczym trądzikiem spędza ci sen z powiek? Zmień dietę - radzi na łamach najnowszego numeru tygodnika "New Scientist" amerykańska biolog Loren Cordain. Jej zdaniem pryszcze na twarzy to wynik spożywania wysoko przetworzonych węglowodanów, czyli mówiąc prościej - białego pieczywa, makaronów, a nawet zbożowych płatków śniadaniowych.
Panią biolog zastanowił fakt, że trądzik młodzieńczy to zmora nastolatków z krajów wysoko rozwiniętych. Nie znają jej na przykład młodzi mieszkańcy Papui Nowej Gwinei, nie znali również Eskimosi, dopóki nie zakosztowali współczesnej cywilizacji.
Jaki jest związek pomiędzy - na przykład - jedzeniem bułek, a pryszczatą cerą? Okazuje się, że w procesie przetwarzania żywności rozpadają się długie łańcuchy węglowodanowe i powstaje skrobia. Do jej przetworzenia organizm produkuje dodatkowe porcje insuliny i podobnego do niej hormonu.
To z kolei prowadzi do zwiększenia ilości męskiego hormonu odpowiedzialnego między innymi za stymulację pracy gruczołów łojowych skóry. Pory skóry zatykają się od nadmiaru tłustej wydzieliny i powstaje idealna pożywka do rozwoju bakterii.

Dla tych którzy mają trądzik :) ja mam :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1062 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 9919
Daje to do myślenia ;)
może duża ilość węglowodanów poprostu nie za bardzo sprzyja ludzkości xD
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 2106 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 39511
Od około miesiąca jestem na low-carb. Tłuszcze to głownie jajka i oliwa. Jak na razie jest super, świetne samopoczucie, jestem pełen energii sylwetka też powoli zmienia się na lepsze. Wcześniej byłem na typowej diecie masowej, węgle dostarczałem w 90% z brązowego ryżu lub brązowego makaronu - cały czas byłem zamulony, ospały. Chociaż masa szła dobrze, nie powiem. Przy następnym cyklu (własnie robię pierwsze HST) chcę spróbować carb-cyclingu, zobaczymy jak się spisze.

Co do długości życia - też mi się wydaje, że w większości wpłynęła na to zmiana warunków zycia, natomiast dieta ma marginalne znaczenie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 265 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1625
shefu... z masy dla paru pryszczy nie zrezygnuje

zaciekawiliscie mnie tym "ozywieniem" na low-carb...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Co do długości życia, to składa się na nią umieralność noworodków, kobiet w połogu, mężczyzn na wojnie i żniwo chorób.
Osadnictwo i rolnictwo pozwoliło w pewnym stopniu ograniczyć wszystkie te przyczyny, głównie poprzez czas możliwy do przeznaczenia na opiekę, oraz zbieranie doświadczeń. Koczowniczy tryb życia, polowanie i zbieractwo było dużo bardziej czasochłonne niż rolnictwo i hodowla. Szczególnie jeśli nie wszyscy musieli się tym zajmować.

Nie wiemy dokładnie jaka była średnia życia w epoce paleolitu i wcześniej, ale w wykopaliskach znajduje się szczątki ludzi w bardzo podeszłym wieku, co oznacza, że nie było to czym szczególnym.
Średnia długość życia wydłużyła się teraz dzięki medycynie i nauce. Bardzo mało noworodków umiera, młodych mam również. Nie uśmierca się dzieci niedorozwiniętych i kalekich.

Co do diety i skutków żywienia cywilizowanego, to tak jak mówicie - nadmiar przetworzonych produktów spożywczych przyczynia się do otyłości i związanej z tym:
- nadciśnieniu co daje choroby serca,
- rozchwianiu gospodarki cukrem co daje np. cukrzycę,
- inne choroby okrzyknięte mianem cywilizacyjnych.

Sama waga ciała też nie jest bez znaczenia. Faktem jest, że ludzie szczupłej budowy są bardziej wytrzymali (mniejsze zapotrzebowanie na tlen i kcal), oraz żyją dłużej (np. mniej przemian tlenowych, mniej wolnych rodników).

Cukry są pułapką, ponieważ prowadzą do wahań w jego poziomie we krwi, co organizm odczytuje jako głód - ewolucyjnie jedna z podstawowych potrzeb do zaspokojenia.
Węglami prostymi bardzo trudno się najeść - szybko się trawią i szybko wywołują większe ssanie.

Faktem jest, że na dietach LC nie da się upaść jak prosię Nie ma uczucia ssania, napadów głodu, etc.

Temat ciekawy i bardzo obszerny, polecam:

www.paleodiet.com 

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

[art] Plany treningów i ćwiczenia z piłką (swiss ball) i hantelkami nie tylko

Następny temat

HST

WHEY premium