SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dwutlenek siarki-tylko w tanich winach?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 18765

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 2733 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16414
Do napisania takiej ciekawostki zainspirowała mnie informacja, że z alkoholu nie tylko tanie wina zawierają siarkę,czego nie wiedziałam
Temat nie nakłania do picia,wiec raczej "pijacki" nie jest.

Gdzie występuje dwutlenek siarki?
Niełatwo znaleźć produkt bez jego dodatku.Wystepuje w piwie, dżemach, sokach, musztardzie, suszonych owocach itd. Jest powszechnie używanym konserwantem spożywczym o symbolu E-220.

Na czym polega dodawanie siarki do wina?

Sulfitacja - inaczej siarkowanie - to ważna czynność w winiarstwie, polegająca na wprowadzeniu do moszczu lub wina pewnej ilości gazowanego SO2 (kwasu siarkawego) lub jego soli (siarczanu lub pirosiarczanu).

Czy dodatek dwutlenku siarki jest konieczny do wyrobu wina?
Nie,ale wino bez siarczynów nie istnieje.Dwutlenek siarki w małych ilościach należy do produktów przemiany materii drożdży podczas fermentacji,dlatego też niemożliwe jest produkowanie wina bez siarki.W ten sposób powstaje do 15 mg dwutlenku siarki na litr moszczu.


Po co więc dodaje się go do wina?
Stosowany jest najczęściej jako środek antyseptyczny, hamujący rozwój mikroorganizmów. Stąd powszechne zastosowanie podczas transportu winogron i przed fermentacją. Umożliwia sklarowanie wyciśniętego soku bez ryzyka wcześniejszej fermentacji. Bakterie są nań bardziej wrażliwe niż drożdże.
Przeprowadzane niejednokrotnie próby produkcji wina bez użycia siarki pokazały, że wina takie są szczególnie narażone na utlenianie.Tto znaczy w krótkim czasie po otwarciu podlegają utlenianiu, zmieniają niekorzystnie kolor, smak i zapach, co związane jest z tzw. dzikimi drożdżami i bakteriami. I na odwrót niewielka ilość siarki (mg/l) nadaje winu ogromnej trwałości i wigoru.

Kiedy nie dodaje się dwutlenku siarki do wina i co to powoduje?
Gdy jest pewność, że owoce były zdrowe.
Wymaga to znacznie większych nakładów pracy, przez co jest droższe (temu to co określa się nazwa:jabol, siara, bełt, patykiem pisane, alpaga, wino marki wino,jest możlie do taniego wyprodukowania).
Skraca to również okres trwałości wina.

Czy nazwa „siarkowane wino" jest sluszna?
Duża zawartość dwutlenku siarki w tanich winach typu "jabol" jest jednak głównie rodzajem legendy miejskiej. Niekiedy mówi się o tanich winach, że są "siarkowane", gdyż w czasach PRL-u stosowano dwutlenek siarki do kończenia fermentacji wina i odkażania kadzi po fermentacji.
W istocie proces kończenia fermentacji i odkażania z użyciem tego związku chemicznego jest stosowany dość powszechnie, nawet w przypadku markowych win gronowych. Kwaśny smak "jaboli" wynikał raczej z mało dokładnych reżimów technologicznych, które powodowały zbyt późne lub zbyt wczesne kończenie fermentacji, co wiązało się ze zbyt dużym stężeniem kwasu octowego i aldehydów w końcowym produkcie.

W jaki sposób dwutelek siarki wystepuje w winie?
Dwutlenku siarki występuje w winie w dwóch postaciach. Większość dodanego SO2 po utlenieniu tworzy siarczyny albo wiąże się z szeregiem składników wina, jak aldehyd octowy (etanal), glukoza i antocyjany. Jest to tzw. związany SO2, który nie wykazuje opisanego wyżej pozytywnego działania jako antyseptyk i przeciwutleniacz. Właściwości takie zachowują jedynie nie związane cząsteczki SO2, a także (w mniejszym stopniu) jony siarczynowe (SO3=) i wodorosiarczynowe (HSO3-), które są jakby zapasowym rezerwuarem cząsteczkowego dwutlenku siarki. Te aktywne związki siarkowe wspólnie określa się jako wolny SO2.

Jak poznać,że do wina dodanu dużo siarki?
Pachnie ono po prostu siarką, kauczukiem, siarkowodorem ( zepsutymi jajami), bądź merkaptanem.


Ile siarki zawiera wino?

Im niższe jest pH i wyższa kwasowość wina, tym większy procent dwutlenku siarki pozostaje w stanie wolnym i tym mniejszy może być całkowity dodatek SO2.W praktyce ilości te zależą w dużej mierze od odczynu pH wina.Ich poziom nie powinien być niższy niż:
- 15-20 mg/l w winie białym
- 20-30 mg/l w winie czerwonym
- 30-40 mg/l w winach słodkich

W winach słodkich, z uwagi na cukier resztkowy i niebezpieczeństwo wznowienia aktywności drożdży stosuje się wyższe dawki całkowitego SO2. W przypadku niektórych słodkich win botrytyzowanych (np. niemieckie i austriackie TBA, sauternes, tokaj aszú) przekraczają one nawet 300 mg/l.

Jaki jest dozwolony poziom siarki w winie?
Dozwolony w Europie poziom całkowitego SO2 w przypadku win wytrawnych wynosi :
-160 mg/l dla win czerwonych
-210 mg/l dla win białych i różowych.
-260 do 400 mg/l dla win słodkich w zależności od kraju i regionu oraz zawartości cukru resztkowego
-200 mg/l. dla win likierowych

Dla porównania - suszone owoce siarkuje się dawką 1000-2000 mg/kg, a więc wigilijny kompot zawiera zwykle kilkukrotnie większe stężenie SO2 niż przeciętne wino wytrawne.

Jaki jest wpływ nadmiaru siarki na organizm?
Nie jest obojętna dla naszego zdrowia, jednak dopuszczalne stężenie SO2 w winie jest wielokrotnie niższe od dawek toksycznych.

Nadmiar dwutlenku siarki nie odkłada się w naszym organizmie i jest dość szybko wydalany, a więc wywołane nim dolegliwości mają przejściowy charakter.
Największa część powstającej w produkcji wina siarki łączy się z niektórymi składnikami wina, dlatego też nie odgrywa ona żadnej roli w przebiegu procesu trawienia u człowieka. Jedynie niewielka część siarki w formie bezwodnika kwasu siarkawego SO2 (tzw. dwutlenek węgla) uwalnia się w winie. Jednak i ta część z czasem zostaje w winie zredukowana.
Ludzki proces przemiany materii wytwarza w procesie trawienia podczas redukcji aminokwasów zawierających siarkę (czyli białek) ogromną ilość dwutlenku siarki zawartego w winie. I ten, wytworzony przez ludzki organizm dwutlenek siarki zostaje wydalony jako siarczan SO4. Tak więc cały SO2 zostaje utleniony i tym samym zneutralizowany.
Jedynym przypadkiem, gdy występujący w winie dwutlenek siarki rzeczywiście może być groźny dla zdrowia są alergie (lub raczej reakcje pseudoalergiczne) związane z nadwrażliwością układu pokarmowego. Dolegliwości te mogą dotyczyć statystycznie kilku procent konsumentów i czasem występują już przy niewielkim stężeniu kilku mg/l i z tego właśnie powodu wprowadzono obowiązek informowania nawet o niewielkiej ilości SO2 w winie.



Siarkowanie, nawet jeśli jest bardzo starannie zrobione często odznacza się podwyższoną zawartością kwasów lotnych oraz innych związków, które czasem są bardziej przykre dla naszego samopoczucia, niż standardowa dawka SO2. Całkowita rezygnacja ze stosowania SO2 nie jest najwłaściwszą drogą do uzyskania lepszego wina.



http://www.winka.net/
http://www.rp.pl/artykul/71460,71831_Siarki_wiecej_w_kompocie_niz_w_winie.html
http://www.kurdesz.com/main.php?artId=66
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jabol
http://dekanter.pl/index.php?czytaj=CONTAINS_SULPHITES___Diabelska_siarka____&art=44
http://www.instytutwina.pl/siarkawb.html
http://www.naturianas.za.pl/news01.html


Zmieniony przez - Hihihehe w dniu 2008-11-15 15:17:21
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1160 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 8304
Gdyby wszedl to SoG z tad do AMERYKI !
Przydany artykul a moze szczegolnie sie przyda gdy ktos (nawet z forum ) jest milosnikiem "taniego winka" hehe.Artykul bardzo przejrzysty i wydaje mi sie ze zawarte sa w nim wazne informacje na dany temat
Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 98 Napisanych postów 6776 Wiek 38 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 50488
No ja o tym akurat wiedziałem. Moje ulubione Porto również zawiera, a kosztuje trochę ponad 40 zł. Nie jest to może drogie wino, ale tanim ciężko go nazwać. Ale co za smak:
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pokonać nadwage

Następny temat

nogi

WHEY premium