SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Podstawy taktyki i technik interwencji oraz sposoby działania zmotoryzowanych patroli

temat działu:

Sztuki Walki

Ilość wyświetleń tematu: 4051

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1025 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2631
Podstawy taktyki i technik interwencji oraz sposoby działania zmotoryzowanych patroli kontrolno - interwencyjnych

W dniu 19 kwietnia 2008 r. na terenie Hotelu Twierdza w Zielonkach koło Krakowa odbyło się (pod auspicjami Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych) szkolenie dla licencjonowanych pracowników ochrony w zakresie: „Podstaw taktyki i technik interwencji oraz sposobów działania zmotoryzowanych patroli kontrolno - interwencyjnych", zorganizowane przez Biuro Ochrony „PROTECTOR" z Krakowa i przeprowadzone przez instruktorów (członków PZISM) będących pracownikami Biura Ochrony „PROTECTOR". W szkoleniu udział wzięli pracownicy ochrony z kilku firm województwa małopolskiego i śląskiego, przy czym najliczniejsza grupę stanowili pracownicy myszkowskiej firmy „Secret Service".

W trakcie szkolenia poruszono tematykę:
1. umundurowania i wyposażenia zmotoryzowanych zespołów kontrolno - interwencyjnych (grup interwencyjnych),
2. uzbrojenia w broń palną oraz wyposażenia w środki przymusu bezpośredniego zespołów kontrolno interwencyjnych,
3. łączności radiowej oraz komunikacji werbalnej i niewerbalnej w zespołach kontrolno interwencyjnych,
4. zasad tworzenia zespołów kontrolno - interwencyjnych (2, 4, 6, 8 osobowych).

Następnie przeprowadzono szkolenie praktyczne w zakresie:
a. technik trzymania broni palnej krótkiej w trakcie czynności kontrolno - interwencyjnych,
b. technik trzymania środków przymusu bezpośredniego w trakcie czynności kontrolno - interwencyjnych,
c. zasad rozpoznania obiektu oraz taktyki i technik podejścia do obiektu,
d. taktyki i technik wejścia do pomieszczeń, poruszania się korytarzami i klatkami schodowymi,
e. taktyki i technik kontroli pomieszczeń,
f. taktyki i techniki budowy doraźnego punktu kontroli pojazdów

Zadania praktyczne realizowane były początkowo w podstawowych zespołach dwuosobowych, jako standardowych zmotoryzowanych zespołach kontrolno - interwencyjnych, a następnie w zespołach wieloosobowych (4, 6, 8 os.) stanowiących wsparcie zespołu podstawowego.
Na zakończenie szkolenia uczestnikom postawiono zadanie praktyczne mające na celu kontrolę nabytej na szkoleniu wiedzy. Założenie brzmiało: w obiekcie „X" należącym do znanego biznesmena wystąpił alarm napadowy. Dyspozytor SMO wysłał do obiektu zmotoryzowany zespół kontrolno - interwencyjny celem ustalenia przyczyny powstania alarmu i podjęcia stosownych czynności ochronnych.
W związku z rozległością posesji, na której wystąpił alarm i wysokim prawdopodobieństwem przebywania na tym terenie osób nie posiadających prawa do przebywania na nim grupa interwencyjna wezwała wsparcie w postaci trzech dodatkowych zespołów kontrolno - interwencyjnych. Dowódca pierwszego zespołu, jako osoba najlepiej znająca obiekt leżący w rejonie odpowiedzialności tego zespołu podjął decyzję (w oparciu o stosowne upoważnienie znajdujące się w umowie dotyczącej ochrony tego obiektu) o wejściu na teren posesji ośmioosobowym zespołem i dokonaniu kontroli zabezpieczenia obiektu i bezpieczeństwa przebywających w nim osób. W trakcie rozpoznania zdarzenia ustalono, że w obiekcie przebywa właściciel obiektu przetrzymywany przez dwóch napastników. W wyniku przeprowadzonych czynności interwencyjnych ujęto napastników oraz ewakuowano z rejonu zagrożenia właściciela posesji.

Warto zauważyć, że:
1. po okresie braku zainteresowania, zarówno firm ochrony jak i samych ich pracowników, szkoleniami specjalistycznymi nastąpiło w tej dziedzinie niewielkie ożywienie,
2. istnieją w Polsce firmy ochrony, posiadające już na tyle wykwalifikowany i doświadczony personel, że mogą się dzielić swoimi doświadczeniami z innymi, mniej doświadczonymi, pracownikami ochrony,
3. lata szkoleń, zbierania doświadczeń, duże pieniądze inwestowane w kadrę pracowniczą skutkują uzyskiwaniem przez najbardziej doświadczonych pracowników kwalifikacji instruktorskich co nie tylko daje dużą satysfakcję zarówno tym pracownikom jak i właścicielowi firmy ale z ekonomicznego punktu widzenia daje wymierne oszczędności ze względu na zmniejszone wydatki na szkolenia zewnętrzne nowych kadr pracowniczych.

mgr inż. Paweł „OTIS" Pajorski

Przystoi aby Ojczyzna droższa nam była niz my sami sobie.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Działania ratownicze VIP w sytuacjach ekstremalnych oraz rozpoznanie pirotechniczne

Następny temat

Postępowanie w obrażeniach ciała, w warunkach działań specjalnych

WHEY premium