SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART] wpływ boksu na mózg

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 9155

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Lady M Zasłużona dla SFD
Specjalista
Szacuny 68 Napisanych postów 19441 Wiek 38 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 94708
ostatnio pojawia się coraz więcej tematów poruszającyh problem wpływu boksu na mózg - dlatego poszperałam trochę po sieci i wynalazłam pare interesujących artykułów enjoy

---
Prześledzenie zjawiska przewlekłej pourazowej encefalopatii

Przewlekły uraz mózgu lub inaczej przewlekła pourazowa encefalopatia (ang. CTE) jest traktowana przez liczne środowiska jako najbardziej poważny problem zdrowotny istniejący aktualnie w świecie boksu [1]. Schorzenie znajduje często różnorodne określenia w wielu medycznych i niemedycznych doniesieniach, wliczając między innymi tzw. obłęd bokserski (dementia pugilistica) lub zespół upojenia od uderzenia pięścią („punch drunk" syndrome).
W czasie, gdy istnieją liczne kontrowersje dotyczące etyki pięściarstwa, jedną z zasadniczych jest ryzyko wystąpienia u bokserów CTE albo podczas, albo po zakończeniu kariery sportowej. Ostatnie przesłanki sugerują, że uprawianie boksu jako takie nie wystarcza do ujawnienia się tego schorzenia.
Przyjmuje się, że na zespół CTE składają się złożone, przewlekłe neurologiczne objawy wywołane długotrwałymi, powtarzalnymi uderzeniami w głowę wywołującymi stan wstrząśnienia mózgu lub ryzyko jego wystąpienia [1-4]. CTE zdarza się częściej u zawodowych bokserów niż amatorów, niemniej było udokumentowane także w innych dyscyplinach sportu jak futbol amerykański, hokej na lodzie, rugby, jeździectwo oraz piłka nożna [5-7].
CTE klinicznie charakteryzuje się zespołem zaburzeń mowy oraz poruszania się, zaburzeniem funkcji dróg piramidowych, zaburzeniami pamięci, zaburzeniami spoza układu piramidowego, zmianami zachowania i osobowości oraz chorobami natury psychicznej [1-3,8]. We wstępnej fazie tego zespołu objawy są przejściowe i odwracalne, natomiast w fazie zaawansowanej ulegają nasileniu. Zaburzenia neurologiczne występujące przy CTE zawierają charakterystyczne neuropatologiczne cechy zaniku tkanki mózgowej, fenestracji przegrodowej, bliznowacenia móżdżkowego, jamistości przegrody przezroczystej, utraty komórek barwnikowych oraz zaawansowanego splątania neurowłóknikowego [7].
Wskazane byłoby przygotowanie oryginalnej pracy naukowej podejmującej problematykę neuropatologii CTE. Pomimo, iż indywidualne doniesienia o poszczególnych przypadkach były publikowane i dotyczyły pięściarzy z przewlekłą chorobą dementywną, zbiorowa praca omawiająca zjawisko występowania neuropatologicznych objawów u bokserów była opublikowana przez angielskiego patologa, Johna Corsellisa [7]. Badał on tkankę mózgową 15 emerytowanych bokserów i retrospektywnie analizował przebieg kariery sportowej. Podczas gdy liczne, charakterystyczne zmiany w mózgu zostały przez niego zauważone, jednak to kariera sportowa zasługuje na szczególne zainteresowanie. Po jej przestudiowaniu wykazał, że narażenie bokserów na urazy miało miejsce w trakcie 300 do 700 rund bokserskich podczas całej kariery zawodniczej. Nie zostały wliczone w to walki sparingowe ani treningowe.
Wnioskiem, który należy wziąć pod uwagę jest fakt, że w dzisiejszych czasach rzadko spotkalibyśmy pięściarza z tak rekordową liczbą odbytych walk. Nawet najlepsi bokserzy odnotowują bowiem w swej karierze zawodowej liczbę walk ringowych rzędu 30-50 przed okresem wycofania się z boksu, czyli zdecydowanie mniejszą niż w badaniach Corsellisa.
Ostatnie badania wśród bokserów sugerują również, że CTE występujące u pięściarzy może być związane ze szczególną predyspozycją dziedziczną. Apolipoproteina E, gen 4 (ApoE) - geny podatności do wystąpienia rodzinnego lub sporadycznego choroby Alzheimera, mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia u bokserów CTE [1,6,9].
W populacjach spoza środowiska bokserskiego, wielopostaciowość ApoE była wyraźnie związana z incydentami śmiertelnymi lub negatywnymi objawami następowymi po ostrym urazie mózgu, widywanymi w oddziałach neurochirurgicznych [10]. W ostatnich prospektywnych badaniach, genotypy ApoE były poddawane testom celem przepowiedzenia dni nieprzytomności oraz czynnościowych rezultatach po okresie sześciu miesięcy [11].
Co więcej, u myszy nieposiadających ApoE (jak po nokaucie) wykazano ubytki pamięci, zaburzenia transmisji nerwowo-chemicznej oraz obniżoną zdolność do wyzdrowienia po zamkniętych urazach głowy, w porównaniu z grupą kontrolną. [12] Sugeruje się, że ApoE odgrywa zasadniczą rolę w procesie naprawy neuronalnej oraz przeciwoksydacyjnej aktywności.
Jak to więc wpłynie na rozważania nad stopniem ryzyka występującym u pięściarzy? Po pierwsze, powinniśmy powtórnie przeanalizować prawdziwe dowody na wystąpienie czynników ryzyka CTE. Przede wszystkim te, które bazują na epidemiologicznych danych z wcześniejszych badań, mówiących o ścisłej zależności pomiędzy długością trwania kariery sportowej oraz narażenia na urazy. Konieczne jest lepsze zrozumienie czynników genetycznych, mających ewentualny wpływ na wystąpienia CTE. Materiał badawczy na ten temat powinien być więc ponownie przestudiowany i dostosowany do warunków dnia dzisiejszego.
Zagadnienie wyzwoliło również liczne kontrowersje natury etycznej, czy bokserzy homozygotyczni dla ApoE powinni kontynuować karierę sportową? Na samym jednak końcu należy również brać pod uwagę predyspozycję dziedziczną.
Podczas rozważania i dyskutowania na temat etyki i moralności w boksie, my klinicyści i naukowcy powinniśmy co najmniej podjąć dyskusję nad zagadnieniem występowania ryzyka urazowości.

Autor: P. McCrory

Źródło: medsport.pl

Artukuł zaczerpnięty z http://dawidcien.wordpress.com/2009/02/19/wplyw-boksu-na-mozg/

"No matter your goal, achieving it always starts with belief
- do not underestimate the strength within."

http://www.sfd.pl/Lady_M/_The_only_limit,_is_the_one_you_set_yourself_-t958189.html 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Lady M Zasłużona dla SFD
Specjalista
Szacuny 68 Napisanych postów 19441 Wiek 38 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 94708
Boks jest prawdopodobnie mniej niebezpieczny dla mózgu amatorów niż wcześniej sądzono. Nie można jednak ferować ostatecznych wyroków, ponieważ nie wiadomo, czy schorzenia, na które cierpią byli zawodowcy, mają związek z odniesionymi w przeszłości urazami. Jak zwykle w takich przypadkach, potrzebne są zakrojone na większą skalę badania z udziałem obu grup sportowców (American Journal of Neuroradiology). Omawiane studium to wspólne dzieło Narodowego Centrum Trenowania Boksu w Heidelbergu oraz Wydziału Medycyny Sportowej tamtejszego uniwersytetu.

Badacze wykorzystali obrazy z badania rezonansem magnetycznym. Porównywali skany 1) 42 bokserów amatorów i 2) 37 osób, które nigdy nie brały udziału w walkach. Szukali niewielkich zmian w mózgu, które są zazwyczaj prekursorami poważniejszych zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona lub demencja. W pierwszej grupie u 3 wolontariuszy natrafiono na ślady mikrowylewów, w drugiej nie odnotowano takich przypadków. Różnica nie była jednak istotna statystycznie.

Uderzenia w głowę są bardzo silne, a pięść dosięga czaszki z dużą prędkością. Skutkiem tego jego nożycowy ruch (do i od siebie) poszczególnych części mózgu oraz minikrwawienia. Można je wykryć aparatami do MRI, które wytwarzają silne pole magnetyczne o indukcji rzędu 3 tesli. Na razie nie wiadomo, jak często takie krwawienia występują u bokserów. Niemcy hipotetyzują, a część grup badawczych podziela ich zdanie, że prowadzą one do uszkodzenia neuronów i różnego rodzaju deficytów. Trzy zidentyfikowane przypadki zmian dotyczyły płatów skroniowych, gdzie podczas ciosu działają największe siły.

Za minus Heidelberg Boxing Study uznaje się zbyt duże zróżnicowanie czasu (od roku do 25 lat) i intensywności uprawiania boksu przez amatorów (od 1 do 375 walk i od 0 do 12 nokautów). W przyszłości lekarze chcą ocenić stan zdrowia zawodowych bokserów.


Autor: Anna Błońska

Źródło: Science Daily

artykuł zaczerpnięty z: http://kopalniawiedzy.pl/boks-mozg-amatorzy-zawodowcy-Heidelberg-4592.html

"No matter your goal, achieving it always starts with belief
- do not underestimate the strength within."

http://www.sfd.pl/Lady_M/_The_only_limit,_is_the_one_you_set_yourself_-t958189.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 197 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 733
ciekawy artykuł Lady M ale jest tutaj mowa o powaznych zmianach w muzgu... a pominiete drobne ojawy typu jakanie lub zapominanie i tępośc itp
Zauważyliscie jak sie rozmawia wogule z jakimis chłopakami co dłużej trenuja SW? hehe
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2045 Wiek 2 lata Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 61220
Lady M nie wiesz czy przeprowadzano badania u kickboxerów i thaiboxerów?

choćbym szedł ciemną doliną, zła sie nie ulęknę - bo sam jestem najgorszym sk%^@$!wysynem w tej dolinie ...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 774 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5083
O nie.
"ostatnio pojawia się coraz więcej tematów poruszającyh problem wpływu boksu na mózg"
Dlatego to już jest oblatany temat i więcej go nie poruszajmy xD

OloKK: "Po to się robi bezkontaktowe sparringi - człowiek przyzwyczajony do braku kontaktu instynktownie
będzie go unikał."

Cavior: "Niewątpliwie. Ale nawet, gdy ktoś nie szuka kontaktu, czasem kontakt znajduje jego... (...)"

Pure domination.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Lady M Zasłużona dla SFD
Specjalista
Szacuny 68 Napisanych postów 19441 Wiek 38 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 94708
koks4444, pojęcia nie mam

Linxus - jeżeli ludzie sie dopytują, to znaczy że ich to rusza i chcą wiedzieć, a forum jest m.in. po to, żeby wymieniać sie wiedzą pozatym, mając określoną ilość artów na dany temat, kiedy ktoś po raz milionowy zadaje to samo pytanie, po prostu odsyłasz go do artykułu, i tyle

"No matter your goal, achieving it always starts with belief
- do not underestimate the strength within."

http://www.sfd.pl/Lady_M/_The_only_limit,_is_the_one_you_set_yourself_-t958189.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
ja ostatnio czesto zapominam wileu rzeczy i zauwazylem ze inteligencja przestalem troszke blyszczec myslicie ze to ma jakis zwiazek z boksem ;p ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 275 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 12680
Po prostu za dużo spędzasz czasu na sali treningowej zamiast nad książkami
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pomocy xD kondycji brak...:/

Następny temat

Cwiczenie nóg a gibkość

WHEY premium