SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Galaretki, żelki (żelatyna) a stawy

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 35469

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 32 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 304
Ostatnio miałem uraz kolana.
Teraz przynajmniej raz dziennie jem galaretke (owocową, wiem że będą głosy żeby jeść galarete z mięsa ale do takiej mam łatwiejszy dostęp), jakies żelki..

Czy żelatyna może pomóc w regeneracji stawu?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 42 Napisanych postów 121 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 78
Nasz organizm to bardzo skomplikowana jednostka zbudowana z wielu narządów i układów. Większość osób dbających o zdrowie i urodę czy trenujących, główną uwagę skupia na funkcjonowaniu i zdrowiu mięśni, skóry, włosów oraz tego, co składa się na estetyczny wygląd i gdy coś jest z organizmem nie tak, daje widoczne znaki. Stosując takie podejście organy wewnętrzne oraz wszystko, co znajduje się pod "wierzchnią warstwą", schodzi na drugi plan. Często zapominamy o tym, że tak naprawdę zdrowie nie zawsze wiąże się z wyglądem, ale również ze stanem wewnętrznym. Jednym z elementów naszego ciała, który coraz częściej zostaje zaniedbany, a jest kluczowy do naszego codziennego funkcjonowania, nie tylko podczas treningu, są stawy. Ból stawowy nie jest już tak jak kiedyś kojarzony wyłącznie z osobami starszymi, lecz coraz częściej dotyka osób młodych i aktywnych fizycznie. Dzieje się to za sprawą zaniedbywania ich - skoro nas nie bolą, uważamy, że wszystko z nimi w porządku. Jednakże, gdy dochodzi do boleści stawów, zazwyczaj stan chorobowy jest już bardzo zaawansowany, a na ratunek często może być już za późno. Jakie są przyczyny bólu i chorób stawów? Jak dbać o stawy?

Styl życia

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia - siedzimy w pracy, w domu, w drodze, ograniczając ruchliwość naszych stawów oraz nieświadomie napinamy mięśnie grzbietowe, ograniczając ilość tlenu dopływającą do nóg. Poza tym jesteśmy narażeni na ciągły stres oraz dietę wywołujące deficyt wielu składników w naszym organizmie w tym tych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania stawów.

W codziennej profilaktyce stawów bardzo ważne jest:

Przy siedzącym trybie życia podejmowanie aktywności fizycznej, mającej na celu "rozruszanie" naszych stawów, dzięki czemu zachowują normalną ruchliwość i nie ulegają zesztywnieniu. Aby pomóc naszym stawom nie jest konieczny duży wysiłek, często wystarczy spacer i gimnastyka, które nie zajmują dużo czasu i nie wymagają od nas prawie żadnego wysiłku.
Unikanie przeciążenia stawów oraz dużej częstotliwości powtarzanych ruchów. Wiele osób na co dzień nie zwraca uwagi na swoją postawę i zakres ruchów, najczęściej na urazy stawów narażone są osoby takie jak fryzjerzy, sprzątaczki czy pracownicy fizyczni. Duża powtarzalność określonych ruchów oraz przeciążenia tych samych części organizmu, bardzo negatywnie wpływają na stan stawów. Większość dolegliwości wynikających "na starość" jest spowodowana niedbałością oraz złymi nawykami takimi jak noszenie ciężkich rzeczy na jednym ramieniu czy w jednej ręce.
Sporadyczne noszenie butów na obcasach oraz właściwa dieta. Zarówno osoby z nadwagą, jak i kobiety często noszące szpilki czy buty na wysokim obcasie są narażone na choroby stawów. U tych osób dużo szybciej ściera się chrząstka stawowa w wyniku złego rozkładu nacisku masy na stawy. Mogą prowadzić nie tylko do chorób stawu kolanowego i skokowego, ale również do urazu miednicy, stawu biodrowego czy kręgosłupa.
Dieta

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ zarówno na pogorszenie stanu naszych stawów, jak i na profilaktykę i wzmacnianie ich jest dieta. Dla zdrowia naszych stawów w szczególności niebezpieczna jest dieta wegańska, uboga w kolagen, glukozaminę, chondroitynę oraz kwasy omega 3 - wykluczając z diety pokarmy zwierzęcego pochodzenia warto więc ratować się suplementacją. Kolejnym zagrożeniem dla stawów jest otyłość - zbyt duża masa ciała przyczynia się do przeciążenia stawów i wielu chorób z nimi związanymi.

Składnikami, w które warto uzupełnić naszą dietę, mając na uwadze zdrowie stawów, są:

Kolagen - podstawowe białko tkanki łącznej i główny składnik ścięgien. Występuje m.in. w galaretkach, żelatynie, podrobach, golonce oraz w chrząstkach.
Witamina C - nie tylko chroni stawy, ale również wpływa na przyswajanie glukozaminy i chondroityny, pełni rolę substratu syntezy tkanki łącznej. Występuje m.in. w cytrusach, porzeczkach i jagodach, pomidorach, kiszonkach czy papryce.
Kwasy Omega-3 - nasilają wytwarzanie hormonów tkankowych łagodzących procesy zapalne oraz poprawiają ruchomość stawów. Występują m.in. w rybach, jajach, maśle, pestkach dyni czy orzechach włoskich.
Glukozamina - jest konieczna do syntezy związków chemicznych tworzących chrząstkę stawową oraz odnowy mazi stawowej. Występuje głównie w owocach morza - krewetkach, krabach czy małżach.
Chondroityna - składnik ten wypełnia przestrzenie międzykomórkowe w tkankach łącznych, zapobiegając kontuzjom i zwiększając wytrzymałość stawów. Jest to bardzo rzadki składnik, dlatego warto go suplementować, występuje w chrząstkach kości zwierzęcych.

Poza włączeniem do swojej diety produktów zawierających powyższe składniki, warto również uzupełnić braki suplementami łączącymi w odpowiednich ilościach elementy potrzebne do właściwego funkcjonowania i zabezpieczenia stawów, takie jak Flex All Complete.

Aktywność fizyczna

Większość osób uprawiających sport, czy to amatorsko czy zawodowo, podczas swojej kariery doświadczyła kontuzji oraz urazów podczas treningu. Często są to chwilowe dysfunkcje, jednakże czasami niosą ze sobą fatalne powikłania, a nawet mogą na stałe wykluczyć nas z uprawiania danej dyscypliny.

Pomimo że od najmłodszych lat rozgrzewka jest nam wpajana jako nieodzowny element treningu, większość osób traktuje ją po macoszemu. Jednak odpowiednia rozgrzewka to podstawa w profilaktyce stawów i zabezpieczeniu ich przed kontuzją - badania pokazują, że około 70% kontuzji podczas uprawiania sportu wynika z powodu braku lub nieodpowiednio przeprowadzonej rozgrzewki. Czasem warto poświęcić kilkanaście minut, aby zaoszczędzić dni, a nawet miesiące na rehabilitację.

Kolejnym powodem kontuzji oraz chorób stawów jest niedbałość ruchów i brak skupienia podczas treningu. Chwila dekoncentracji może nas często sporo kosztować np. przy uprawianiu sportów kontaktowych, w których źle wykonany ruch może skończyć się kontuzją, a nawet kalectwem. Co więcej, bardzo ważne jest by korzystać z pełnego zakresu ruchu, ograniczenie ruchu w jednym stawie ma negatywny wpływ na sąsiednie stawy, dlatego tak ważna jest technika podczas ćwiczeń, która nie tylko przekłada się na uniknięcie kontuzji, ale również na efekty wynikające z ćwiczeń.

Podsumowanie

Nasze stawy są bardzo ważnym elementem naszego organizmu, są potrzebne nie tylko przy uprawianiu aktywności fizycznej, ale w codziennym życiu. Warto zadbać o nie zawczasu niż cierpieć i ratować je, gdy już będzie za późno. Poza odpowiednią rozgrzewką i uwadze przy uprawianiu sportu, równie ważna jest dieta, styl życia oraz odpowiednia suplementacja.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 5005 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 19714
Ja Ci powiem tak. Złamałem rękę i jadłem nawet 2 x dziennie te galaretki owocowe przez 4 miechów. Efekt - ZŁY.
Potem dowiedziałem się, że SZPROTKA w puszce świetnie działa na zrost kości, stawów i w przeciągu 2 miechów jedzenia codziennie jednej puszki - kość mi się zrosła do tego stopnia, że lekarz zezwolił mi iść na siłownię.


Pozdrawiam
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 95 Napisanych postów 16770 Wiek 34 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 68752
moze warto sie zaopatrzyc w glukozamine
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6265 Napisanych postów 76014 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754749
Na pewno nie zaszkodza. Poszukaj z niska zawartoscia wegli i mozesz jesc.
1

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1167 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 18140
j/w kup glukozamine 120cap za 34zł;)

Ciężki trening w drodze do chwały świat jest zbyt duży żeby myć małym !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 32 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 304
myślałem o glukozaminie ale naczytałem sie (m.in na sfd) że jej własciwosci w leczeniu są raczej dyskusyjne. ale nie zaszkodzi, wiec pewnie spróbuje.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 1 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 17
Witam, chciałbym odświeżyć temat, bo przeglądam i dalej chyba nie ma informacji na temat nie przyswajalności żelatyny a takie informacje ktoś miał tutaj zamieścić. Jeżeli gdzieś one są, to proszę napiszcie mi. Natomiast ja znalazłem taki wycinek o żelatynie:

W zawiązku z odkryciem pozytywnego działania żelatyny na problemy stawowe, które zostało opisane w 1175 roku przez St. Hildegard z Binden i ponownie odkryte w 1913 roku przez Dr. Medycyny Gottfielda Hertzka, pojawiła się idea stosowania żelatyny, a dalej w konsekwencji tego odkrycia stosowania peptydów kolagenowych w leczeniu osteoartrozy. Dr. Bräumer z uznanej światowej firmy produkującej żelatynę DGF Stoess AG z German Eberbach podzielał te spostrzeżenia. Badania nad kolagenem zostały przekazane bezpośrednio Dr. Adamowi ponieważ posiadał on bardzo obszerną wiedzę oraz kliniczne i naukowe doświadczenie reumatologiczne z zakresu biochemii tkanki łącznej a zwłaszcza biochemii kolagenu.

Osoby które piszą o nie przyswajalności żelatyny, powinny podać wiarygodne źródła, jedno jest pewne, lepiej spożywać żelatynę niż nic. Pozdrawiam.
9
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jakie wegle kiedy ?

Następny temat

Wewnętrzna strona ud.

WHEY premium