SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wpływ snu na funkcjonowanie OUN

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 5694

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Nauka, zapamiętywanie, wizualizacja, rozmyślanie, rozwiązywanie problemów, odbieranie bodźców, interpretowanie ich... odpowiada mózg. Za efektywność pełnionych funkcji odpowiada wiele czynników, takie jak sen, stan psychiczny organizmu, stres, stężenie hormonów, odżywianie, myślenie, mechanizmy obronne, życie, otoczenie...

W artykule tym wrzucę zbiór kilku wartościowych badań, materiałów zebranych w całość na temat snu i jego wpływu na funkcjonowanie mózgu.

Badania przeprowadzone przez dr med. Chiara Cirelli umożliwiają odnalezienie odpowiedzi na to. Jak wynika z badań przez nią przeprowadzonych, brak odpowiedniej ilości snu skutkuje większymi wydatkami energii w tworzenia połączeń synaptycznych. Głęboki sen daje szanse odpocząć komórkom nerwowych, podczas snu dochodzi do osłabienia połączeń synaptycznych, zwiększenia plastyczności mózgu i pełnej gotowości do nauki po przebudzeniu. Potwierdza to swoimi badaniami również dr Daniel Ulrich. Według niego, utwardzanie połączeń synaptycznych w czasie czuwania oraz rozluźnianie ich podczas snu prawdopodobnie służy temu, by umożliwić nam rejestrowanie nowych informacji bez negatywnego wpływu na te stare. Natomiast uznany Dr. Ysbrand D. Van Der Werf mówi, iż sen "odświeża mózg".

To odświeżanie, regeneracja zachodzi głównie w wolnej fazie snu przez regulację aktywności genów, odpowiedzialnych za ilość dostarczanej glukozy do synaps przez astrocyty. Jak mówi Dr. Magistretti: "Wyniki naszych badań sugerują, iż właśnie astrocyty mogą odgrywać znaczącą rolę w zapamiętywaniu i śnie(...) Gdy synapsy są aktywne, wysyłają one sygnał do astrocytów, które wychwytują glukozę z naczyń krwionośnych oraz dostarczają ją do pracujących synaps. To metaboliczne połączenie pomiędzy synapsami i astrocytami jest podległe plastyczności podczas snu oraz nauki".

Nieodpowiednie warunku w których sypiamy często jednak stoją nam na przeszkodzie. Jak potwierdza również dr Baumgartner niedobór snu przyczynia się do obniżenia plastyczności mózgu, natomiast w badaniu ludzie po ograniczonej ilości snu wykazywali mniejszą efektywność pracy pamięci aż o 40%!

Postanowiłem wkleić skan hipnogramu dorosłego, zdrowego człowieka by w pełni oddać znaczenie "głębokiego snu".





Kolor czerwony pokazuje fale Delta mózgu, podczas której głównie zachodzi regeneracja organizmu. Jak widać najgłębsze wolne fazy snu, najgłębsza regeneracja zachodzi na początku snu, więc nie ma sensu leżeć w łóżku kolejnych 3 godzin w półśnie po przebudzeniu. Lepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie czasu a skupienie się na jego jakości! Wydłużanie snu nie przyczynia się do poprawy wydolności psychofizycznej czy poprawy nastroju. Przeciwnie, u osób z objawami depresji leżenie w łóżku po przebudzeniu wpływa na nich negatywnie.

W stanie alfa (na obrazku powyżej: kolor jasno niebieski, tuż pod fazą beta - kolor ciemnoniebieski) łatwiej przyswaja się wiedzę, dlatego tak ważne jest cisza i porządek w miejscu, w którym się uczymy. Natomiast w stanie Theta następuje całkowite odizolowanie od bodźców zewnętrznych, w tej fazie zauważa się największą aktywność obszaru odpowiedzialnego za pamięć i naukę - hipokampa, wtedy wiedza jest przyswajana i utrwalana (nie zarywaj nocki przed egzaminem!) [2].

Dr. Ysbrand D. Van Der Werf potwierdził swoimi badaniami rolę wolnej fazy snu w regeneracji. Badanych pobudzał bodźcami akustycznymi uniemożliwiając im zapadnięcie w głęboki sen. Następnego dnia przeprowadził on testy pamięci, których wyniki następnie porównał z wynikami uzyskanymi po nocy z odpowiednią jakością snu. Oczywiście wyniki były gorsze po nocy z płytkim snem. Na koniec doktor mówi: "Głęboki sen przed nauką umożliwia optymalną pracę hipokampa oraz korzystne kodowanie w pamięci".

Jakie czynniki wpływają negatywnie na sen?
Organizm zapada sen w momencie gdy ilość bodźców dochodzących do kory mózgowej jest zbyt niska by utrzymać jej uwagę. By w pełni umożliwić organizmowi regenerację podczas snu należy zadbać o środowisko znajdujące się obok naszego łóżka. Duża ilość odbieranych z zewnątrz bodźców akustycznych oraz wizualnych w dużym stopniu przyczynia się do obniżenia jakości snu. Zwróć więc uwagę na nadmierne oświetlenie czy hałas przed położeniem się spać.
Ówczesne zadbanie o zminimalizowania negatywnego wpływu wyżej wymienionych czynników z pewnością przyczyni się do ograniczenia ilości przebudzeń. Jak wykazano w badaniu, przerywany sen przyczynił się do tłumienia neurogenezy w zakręcie zębatym u szczurów.

Dużym problemem może być stres. Unikaj więc sytuacji, które mogą go wywołać.

Spotkałem się również z radą, by przed położeniem się spać załatwić wszystkie sprawy. Ma to za zadanie wywołanie myśli, iż wszystko się już załatwiło i nie ma się nic do zrobienia jutro. Sprawdźcie na sobie.

Warto zadbać o napowietrzenie pokoju, przed snem można otworzyć na oścież okno oraz wynieść rośliny z pokoju ze względu na wytwarzane przez nie CO2 w Cyklu Calvina.

Według Dr. Ysbrand D. Van Der Werf za problemy ze snem może odpowiadać również otyłość, podkreśla też, by nie zapomnieć o odpowiednim łożu. Unikanie kofeiny, wyczerpującej pracy, zamartwiania się przed snem również wymienia w czynnikach o negatywnym wpływie. Podkreślił natomiast rolę ćwiczeń fizycznych. I tutaj jest całkowita racja. Treningi, w szczególności aerobowe przyczyniają się do wydzielania endorfin, nierzadko nazywane "hormonem szczęścia".

Osobom głębiej zainteresowanym snem, oraz tym jak mózg reguluje czuwanie/sen polecam ten oto artykuł (niezbędna wiedza na temat budowy mózgu):
http://www.biol.uw.edu.pl/sknn/artykuly/sen_czuwanie/sen_czuwanie.pdf


1. Wikipedia
2. http://ldmasta.w.interia.pl/Teoria/index.html
3. Wiele badań na temat układu nerwowego i czynników wpływających na jego pracę znaleźć można na stronie aan.com American Academy of Neurology z której również korzystałem przeglądając badania w tym zakresie.


Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2009-05-22 14:29:42
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Mild sleep disruption interferes with memory
By Karla Gale
Published on January 20, 2009

Delikatne zaburzenia snu, wpływające negatywnie na sen, jednak nie zmniejszające czasu trwania snu są wystarczające by zakłucać pracę hipokampa oraz powodować trudności w nauce i zaburzenia pamięci - według publikacji (18.01.2009) online Nature Neuroscience.

Ludzie z płytkim snem często raportują, iż mają problemy z pamięcią. Jak ukazano w poprzednich badaniach, już jedna taka nocka powoduje zmniejszenie aktywności hipokampa.

Dr. Ysbrand D. Van Der Werf mówi: "Byliśmy zainteresowani czy da się stłumić ten efekt". Jak mówi: "Wolna faza snu była moim kandydatem na to, gdyś ostatnie teorie przewidują, iż to ona odpowiada za przywrócenie w stan wysokiej pojemności - odświeża mózg"

Doktor wykrył, iż płytki sen powodowany jest przez wiele czynników takich jak bezdech senny, otyłość, stres, hałas, zbyt dużej ilości świateł znajdujących się w pobliżu osoby śpiącej bądź przez nieodpowiednie łóżko (niekomfortowe).

Badacze w celu wywoływania płytkiego snu u osób badanych zakłucali sen wykorzystując do tego celu bodźce akustyczne, nie zmieniając przy tym równoczeście długości trwania snu.

W badanie było włączonych 13 zdrowych osób w wieku około 60 lat, których pamięć była testowana po nocy, podczas której ich sen nie był zakłucany oraz ponownie po nocy, podczas której ich sen był zaburzany falami akustycznymi.

Dzień przed badaniem, badani oglądali 50 zdjęć domów i krajobrazów. Podczas badania, badani oglądali 100 zdjęć oraz byli proszeni o zidentyfikowanie 50 wcześniej widzianych. Podczas identyfikacji badani byli skanowani za pomocą MRI (ang. MRI – magnetic resonance imaging) - Obrazowania rezonansu magnetycznego.

Wyniki w funkcjonowaniu pamięci były znacząco słabsze po nocy z płytkim snem, ponadto funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy ujawnił obniżenie aktywności przedniej części prawej strony hipokampa. Autorzy zanotowali również, że kodowanie nowej deklaratywnej informacji była słabsza, z wyjątkiem nauki, która nie włącza do aktywacji obszaru hipokampa.

Na koniec autorzy badania wyznają: "Głęboki sen przed nauką umożliwia optymalną pracę hipokampa oraz korzystne kodowanie w pamięci"

Dr Van Der Werf powiedział, iż istnieją proste zasady dla zapewnienia optymalnego wzorce snu, takie jak "unikanie kofeiny po popołudniu, wyczerpującej pracy, stresu bądź zamartwiania się na kilka godzin przed snem. Ćwiczyć w ciągu dnia, poddając się odpowiedniej ilości światła dziennego oraz upewniajac się, że sypialnia jest do spania, a nie do oglądania telewizji czy do pracy bądź wykonywania "złych" połączeń telefonicznych.

Badacz dodaje "Mniej intuicyjną sugestią byłoby zredukowanie czasu spędzania w łóżku do czasu, jakiego naprawdę potrzebujesz do snu". "Nie leż w łóżku 10 godzin w nadziejii że Twoje ciało odpocznie bardziej, gdy budzisz się po 7"

"Lepiej jest ograniczyć czas spędzonych w łóżku do 7 godzin i upewnić się, że równa się on ilości snu niż dryfując w półśnie(...)"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
http://www.aan.com/elibrary/neurologytoday/?event=home.showArticle&id=ovid.com:/bib/ovftdb/00132985-200812180-00010

Rola snu w zapamiętywaniu oraz nauce w świetle nowych badań

W skrócie
Badacze odkryli nowe dane wyjaśniające wpływ głębokiego snu, zegaru biologicznego, homeostazy, drzemek oraz bezsenności wśród innych czynników na naukę oraz pamięć.

WASHINGTON - Jednakże cel snu jest trochę niejasny. Zgodnie z przedstawionymi nowymi badaniami na corocznym listopadowym zjeście naukowców z zakresu neurologii jego niedobór obniża sprawność zapamiętywania oraz nauki obniżając plastyczność synaps.

Według Chiara Cirelli, dr med., profesora psychiatrii na Uniwersytecie Wisconsin-Madison tworzenie połączeń synaptycznych podczas braku odpowiedniej ilości snu jest metabolicznie kosztowne, a w rezultacie połączenie między synapsami. Natomiast podczas snu, proces ten jest spowolniony przez zmiany potencjału membram, w ten sposób zezwalając synapsom na "odmłodzenie" (allowing the synapses to rejuvenate themselves).

Po krótce, sen jest ceną jaką płacimy za plastyczność mózgu, by przygotować go do nauki na dzień następny, oznajma Dr. Cirelli. Bez snu, synapsy wykorzystywałyby zbyt dużą ilość energi oraz stawałyby się zbyt 'duże', w rezultacie nauka nie byłaby zbyt efektywna.

Znaczenie wolnej fazy snu
W dwóch nieopublikowanych badaniach Dr. Cirelli przeprowadzonych przez nią wraz z towarzyszami, odkrywa rolę, jaką pełni wolna faza snu.

W jednym tym badaniu, badani byli wystawieni na oddziaływanie bodźców akustycznych, co zaburzało ich wolną fazę snu. Osobom, których poddawano oddziaływaniem bodźców akustycznych podczas drugiej fazy snu, gdzie wolna faza snu występuje rzadziej, po przebudzeniu wypadali lepiej w testach w porównaniu z grupą pierwszą. Jednakże, ludzie którzy poddawani byli stymulacji podczas trzeciej bądź czwartej fazy, które są bogate w wolną fazę snu, wypadali dość kiepsko.

W podobny sposób, Danel Ulrich z Wyższej szkoły Trinity z Dublinu, doniósł, iż elektryczne wyładowania charakterystyczne dla głębokiej fazy snu, mogą przyczyniać się do osłabienia kontaktu synaps między neuronami.

W podsumowaniu swojej pracy, Ulrich oznajmił iż potwierdza to hipotezę, iż sen przyczynia się do poprawy pamięci oraz sprzyja nauce poprzez zmianę siły przywiązania komórek nerwowych między sobą.

Dr. Ulrich wraz z współpracownikami stymulował poszczególne neurony szczurów, a dokładniej neurony obszarów kory mózgowej, charakterystyczne dla wolnej fazy snu, które powodowały długotrwałe obniżenie połączeń międzysynaptycznych. Badania wykazały, że stymulacja neuronów charakterystyczne dla okresu czuwania powodują odwrotny efekt - usprawniają połączenia międzysynaptyczne.

Według Ulricha, zmiany te mogą być częścią złożonego procesu, przez który zmienne cykle podczas snu oraz czuwani prowadzą do tworzenia nowych wspomnień bez zaburzania starych.

Astrocyty - Rola w utwardzaniu synaps
Pierre Magistretti, MD, PhD, director of the Brain Mind Institute at the Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, ujawnia dane, według których utwardzanie synaptyczne jest rezultatem prac astrocytów podczas snu, które zmieniają ich zdolność do dostarczania energi dla neuronów podczas snu w cyklu fazy wolnej poprzez modyfikację genów, odpowiedzialnych za regulowanie ilości glukozy przetwarzanych przez same astrocyty.

Dr. Magistretti oznajmia: Nasze wyniki sugerują iż właśnie astrocyty mogą odgrywać znaczącą rolę w zapamiętywaniu i śnie, oraz, iż mogą stać się celem leczenia farmakologicznego. Gdy synapsy są aktywne, wysyłają one sygnał do astrocytów, które wychwytują glukozę z naczyń krwionośnych oraz dostarczają ją do pracujących synaps. To metaboliczne połączenie pomiędzy synapsami i astrocytami jest podległe plastyczności podczas snu oraz nauki.

Zegar biologiczny i homeostaza
Amita Sehgal wraz z współpracownikami stwierdziła, że zmniejszenie aktywności komórek GABA prowadzi do tego, iż ludzie są śpiący, a jednocześnie mają problemy z zaśnięciem. Natomiast, jak mówi Dr. Griffith wszelkie lekarstwa powszechnie używane opieraja się na podnoszeniu aktywności tego neurotransmitera.

Amita Sehgal badając przeprowadzając badania na muchach wynalazła również neurony GABA, które są częścią okołodobowego rytmu procesów fizjologicznych i mogą być zaangażowane w regulacji snu.

Wrażliwość na ból
Inne badania zwracają uwagę na negatywne skutki niedoborów snu. Na przykład, niedobór snu powoduje wzrost wrażliwości na ból, zgodnie z Ulf Baumgartner, MD, z Instytutem Fizjologii i Patofizjologia na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Mainz, Niemcy i kolegów z Uniwersytetu w Heidelbergu.

Poprzez pomiar elektryczny reakcji mózgu w odpowiedzi na ukłucie dłoni badacze wykryli, iż niedobór snu podwyższa wrażliwość organizmu na bół o całe 30%, nawet biorąc pod uwagę to, iż niedobór snu powoduje obniżenie średniej aktywność mózgu.

Jak się okazuje, elastyczność mózgu po okresie niedoboru snu jest znacznie mniejsza (dr Baumgartner).

Na dodatek, ludzie którzy sypiali niewystarczającą ilość snu wykazują zmniejszenie efektywności pracy pamięci aż o 40%.

Przerywany sen
Kolejne badania ujawniają iż przerywany sen powodowany przez bezdech senny, częściowo bezsenność, wiek (starzy ludzie) oraz inne czynniki tłumią neurogenezę w zakręcie zębatym u szczurów, co może wyjaśnić nie które problemy zauważane u ludzi, którzy sypiają często i krótko.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 705 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 7912
Taki temat i zero komentarzy?! Sogi powinny wchodzic jak w maslo..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1147 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 13782
Za***isty temat. Wielkie dzieki! Nie jednemu pomożesz dzieki niemu. sog leci!

"Upór i Systematyczność, Efekty Przyjdą Same"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 133 Napisanych postów 7128 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 24841
Gdzieś mi to umkeło. Good Job. Pzdr..

Wiesz co, spróbuj szczeknąć, jedno jest pewne;
groźny to ty jesteś, ale tylko przez internet.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Złamana ręka co dalej :/ ??

Następny temat

Co robicie w czasie kontuzji?

WHEY premium