SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Anatomia (mięśnie grzbietu,mięśnie kończyny dolnej,mięśnie brzucha)

temat działu:

Po siłowni, o siłowni

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 12896

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 27 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 332
Mięśnie grzbietu

Mięśnie najszersze grzbietu.
Z jednej strony umocowane do wyrostków kolczystych sześciu dolnych kręgów piersiowych oraz kręgów lędźwiowych, a także do kości krzyżowej i grzebienia biodrowego, z drugiej zaś do grzebieni guzków mniejszych kości ramiennych.

Mięśnie czworoboczne.
Z jednej strony umocowane do kości potylicznej, wiązadła karkowego oraz wyrostków kolczystych kręgów szyjnych i piersiowych, z drugiej do bocznych części obojczyków oraz wyrostków barkowych i grzebieni łopatek.

Mięśnie równoległoboczne.
Z jednej strony umocowane do wyrostków kolczystych szóstego i siódmego kręgu szyjnego oraz pierwszego i drugiego kręgu piersiowego, z drugiej natomiast do brzegów przyśrodkowych łopatek.

Mięśnie dźwigaczy łopatek.
Z jednej strony umocowane do wyrostków poprzecznych kręgów szyjnych (pierwszy do czwartego), z drugiej zaś do górnej części brzegów przyśrodkowych łopatek.

Mięśnie zębate tylne górne.
Z jednej strony umocowane do wyrostków kolczystych szóstego i siódmego kręgu szyjnego oraz pierwszego i drugiego kręgu piersiowego, z drugiej strony do powierzchni zewnętrznej żeber (drugie do piątego).

Mięśnie zębate tylne dolne.
Z jednej strony umocowane do powięzi lędźwiowo-piersiowych na wysokości wyrostków kolczystych jedenastego i dwunastego kręgu piersiowego, z drugiej do dziewiątego, dziesiątego, jedenastego i dwunastego żebra.

Mięśnie biodrowo-żebrowe.
Z jednej strony umocowane do grzebieni kości biodrowej, z drugiej strony do kątów żeber.






Mięśnie kończyny dolnej

Mięsień dwugłowy uda.
Głowa długa - z jednej strony umocowana jest do powierzchni tylnej guza kulszowego, z drugiej zaś do kłykcia kości piszczelowej oraz do głowy kości strzałkowej.
Głowa krótka - z jednej strony umocowana jest do środkowej trzeciej części wargi bocznej kresy chropowatej i do przegrody międzymięśniowej bocznej uda. Z drugiej zaś, podobnie jak głowa długa, do kłykcia kości piszczelowej oraz do głowy kości strzałkowej.

Mięsień krawiecki.
Z jednej strony umocowany jest do górnego, przedniego kolca biodrowego, z drugiej zaś do guzowatości piszczeli oraz do powięzi piszczeli.

Mięsień smukły.
Z jednej strony umocowany jest do gałęzi dolnej kości łonowej i gałęzi kości kulszowej, z drugiej zaś do guzowatości kości piszczelowej.

Mięsień przywodziciel wielki.
Z jednej strony umocowany jest do powierzchni przedniej gałęzi dolnej kości łonowej i gałęzi kości kulszowej, a także na stronie bocznej guza kulszowego, z drugiej zaś do górnej trzeciej części wargi przyśrodkowej kresy chropowatej kości udowej.

Mięsień przywodziciel długi.
Z jednej strony umocowany jest do kości łonowej poniżej guzka łonowego, z drugiej zaś do środkowej trzeciej części wargi przyśrodkowej kresy chropowatej kości udowej.

Mięsień przywodziciel krótki.
Z jednej strony umocowany jest do powierzchni przedniej gałęzi dolnej kości łonowej, z drugiej zaś do wargi przyśrodkowej kresy chropowatej.

Mięsień półścięgnisty.
Z jednej strony umocowany jest do guza kulszowego, z drugiej zaś do kości piszczelowej i powięzi goleni.

Mięsień półbłoniasty.
Z jednej strony umocowany jest do guza kulszowego, z drugiej zaś do przyśrodkowego kłykcia kości piszczelowej, więzadła podkolanowego skośnego oraz powięzi mięśnia podkolanowego.

Mięsień grzebieniowy.
Z jednej strony umocowany jest do guzka łonowego i więzadła łonowego górnego, z drugiej zaś do kresy grzebieniowej kości udowej








Mięśnie brzucha

Mięśnie skośne zewnętrzne.
Z jednej strony umocowane są do powierzchni bocznej żeber (piąte do dwunastego), z drugiej zaś, do przedniej części kości biodrowej, grzebienia kości łonowej i kresy białej.

Mięśnie skośne wewnętrzne.
Z jednej strony umocowane są do powierzchni tylnych złączonych blaszek powięzi piersiowo-lędżwiowych, kresy pośredniej grzebienia biodrowego i bocznych części wiązadła pachwinowego, z drugiej zaś, do części chrzęstnej ósmego, dziewiątego i dziesiątego żebra oraz kresy białej.

Mięśnie poprzeczne.
Z jednej strony umocowane są do powierzchni wewnętrznej chrząstki żebrowej (od siódmej do dwunastej), z drugiej zaś do kresy półksiężycowatej.

Mięśnie proste brzucha.
Z jednej strony umocowane są do powierzchni przedniej chrząstki żebrowej (piąta do siódmej), wyrostka mieczykowatego i wiązadeł żebrowo-mieczykowatych, z drugiej zaś, do powierzchni przedniej spojenia łonowego i górnej gałęzi kości łonowej.





POWODZENIA W CZYTANIU.PZDR

Siła,siła,siła!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 252 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 2254
to wszystko jest w atlasie sfd

damy rade... jak Bob budowniczy da radę to my też :D

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

SFD na nasza.klasa

Następny temat

plaskosc brzucha

WHEY premium