SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wegetarianizm - terminy, rodzaje... by Qufello

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1589

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 498 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 3645
Wegetarianizm
Wegetarianizm to rodzaj diety charakteryzujący się wyłączeniem z posiłków mięsa i w różnym stopniu innych produktów pochodzenia zwierzęcego (np. tłuszcz, czy żelatyna). Niektóre odmiany wegetarianizmu, np. laktovowegetarianizm zezwalają jednak na spożywanie miodu, nabiału i jaj.


Rodzaje wegetarianizmu:
Niektórzy z wegetarian nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, inni nie wyłączają ich ze swojej diety.

Weganizm - jest to najściślejszy wegetarianizm, który grupuje ludzi omijających wszelkie spożywcze produkty pochodzenia zwierzęcego, a czasem nawet i inne, jak np. futra, czy skóry.

Laktovowegetarianizm - spośród produktów pochodzenia zwierzęcego dopuszczony jest tylko nabiał i jaja. Najczęściej

laktovowegetarianie są po prostu nazywani wegetarianami, a ściślejszy wegetarianizm jest nazywany weganizmem. Poglądy zwolenników tej diety umotywowane mogą być wygodą, uwarunkowaniami kulturowymi, wiarą, że przy produkcji mleka, jaj i miodu zwierzęta nie muszą cierpieć lub też przekonaniem, że skala cierpienia zwierząt przy podukcji powyższych jest akceptowalna.

Ovowegetarianizm - ovowegetarianie nie spożywają mięsa i nabiału, jednak dopuszczają spożywanie jaj.
Laktowegetarianizm - odpowiednio, laktowegetarianie nie spożywają mięsa i jaj, ale dopuszczają w swoim jadłospisie nabiał.

Witarianizm - witarianie żywią się jedynie surowymi lub ocieplonymi do maksymalnej temperatury 46.7°C pokarmami, na ogół wegańskimi. Robią tak z przekonania, że gotowanie niszczy enzymy i składniki mineralne zawarte w warzywach i owocach. Naukowcy potwierdzają to, jednak zaznaczają także, że gotowanie czasem uwalnia więcej składników mineralnych z wnętrza pokarmu.

Frutarianizm (lub fruktorianizm) - frutarianie jedzą jedynie owoce, orzechy, nasiona i inne rośliny, które mogą być zdobyte bez uszkodzenia zewnętrznego rośliny. Występują oni o wiele rzadziej niż wegetarianie i weganie. Mogą jeść dla przykładu pomidory, jabłka, dynie, czy fasolki, ale nie mogą jeść ziemniaków i szpinaku. Kontrowersyjną jest także sprawa, czy dzięki takiej diecie można organizmowi dostarczyć wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i witaminy.


Istnieją także ludzie, którzy starają się drastycznie zmniejszyć ilość spożywanego mięsa, albo unikają tylko jego specyficznych rodzaji, np. mięsa kurczaka, czy "czerwonego mięsa". Niektórzy, głównie ludzie mieszkający na wsi, spożywają mięso zwierząt, które sami wychodują, ponieważ są oni pewni że nie zabiją tych zwierząt w niehumanitarny sposób.
Dla niektórych wegetarianizm jest także stylem życia opierającym się na ścisłych regułach etycznych nieszkodzenia innym istotom żywym, ściśle powiązany z szeroko rozumianą ekologią.
W 1847 roku, w czasie pierwszego spotkania Społeczeństwa Wegetarian w Anglii, ustalono że wegetarianin to osoba, która odmawia jedzenia jakiegokolwiek rodzaju mięsa. Wcześniej wegetarianie byli często nazywani Pitagorejczykami, ponieważ ci także nie spożywali mięsa.


Badania duńskie

W 1986 roku, duński zespół naukowców przetestował grupę mężczyzn na różnorodnych dietach, używając roweru stacjonarnego w celu zmierzenia ich siły i wytrzymałości.

Mężczyźni byli przez pewien czas odżywiani dietą mieszaną złożoną z mięsa i warzyw, a następnie przetestowani na rowerze. Przeciętny czas, przez jaki mieli siłę pedałować wyniósł 114 minut.

Ci sami mężczyźni byli następnie żywieni dietą obfitą w mięso, mleko i jajka przez podobny okres czasu i ponownie przetestowani na rowerze. Na diecie bogatej w mięso, czas pedałowania zmalał drastycznie do zaledwie 57 minut. Następnie, mężczyźni ci byli żywieni ścisłą dietą wegetariańską, złożoną ze zbóż, warzyw i owoców, a następnie po raz kolejny przetestowani na rowerach. Brak w diecie produktów pochodzenia zwierzęcego ewidentnie nie pogorszył ich formy, a wręcz przeciwnie - przeciętnie mężczyźni byli w stanie pedałować przez 167 minut

Ale... jednak te badania są robione w 86r. więc nie przekładajmy tego na priorytet.



Wegetarianizm a sport
Problem może wystąpić w przypadku sportowców lub ludzi bardzo ciężko pracujących, u których ciężko pokryć potrzeby energetyczne dietą wegetariańską, ze względu na jej niską gęstość energetyczną (niewielka ilość kalorii w jednostce masy lub objętości). Szczególnie widoczny jest ten problem u sportowców trenujących dyscypliny oparte na wysiłku wytrzymałościowym. Pokrycie ich wysokiego zapotrzebowania energetycznego, nawet przy stosowaniu diety tradycyjnej jest bardzo trudne ze względu na ograniczone możliwości pojemności żołądka.
Wysokie spożycie produktów zbożowych oraz mlecznych pozwala zaspokoić potrzeby organizmu na białko. Jeżeli dieta zakłada całkowite wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mleka i jego przetworów, wówczas dostarczane białko nie będzie pełnowartościowe. Można temu w pewnym stopniu zapobiegać poprzez komponowanie potraw, w taki sposób, aby zachodził efekt uzupełniania aminokwasów. Stosowanie jednak tej zasady nie wyklucza całkowicie problemu braku białka pełnowartościowego, toteż dieta wegetariańska nie jest zalecana kobietom w ciąży oraz dzieciom i młodzieży.

Spożywanie zbyt małych ilości białka lub białka niepełnowartościowego znacznie utrudnia rozwój masy mięśniowej, może obniżać wydolność oraz utrudniać sportowcom regenerację po wysiłku. Zapotrzebowanie sportowców na białko wzbudza wśród naukowców wiele kontrowersji, do dziś nie ustalono czy i o ile należy podnieść podaż tego składnika w poszczególnych dyscyplinach.
Spożycie węglowodanów w diecie bezmięsnej jest wystarczające, a ich udział w dostarczaniu energii jest większy niż przy tradycyjnym odżywianiu. Zjawisko to nie jest niekorzystne gdyż jednocześnie wzrasta spożycie węglowodanów złożonych. Należy przy tym uważać na podaż błonnika, którego nadmiar może działać antyodżywczo.
Szczególnie niebezpieczne może być to dla sportowców, którzy wraz z potem tracą wiele składników co może prowadzić do niedoborów mających poważne skutki zdrowotne.
Ilość tłuszczu w tradycyjnym sposobie odżywiania się, diecie lakto- i laktoowowegetariańskiej jest zbliżona, ale różna pod względem profilu kwasów tłuszczowych. Diety wegetariańskie dostarczają zdecydowanie mniej nasyconych, a więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, oraz ograniczają spożycie cholesterolu. Spożycie tłuszczów wśród sportowców jest wystarczające, a często nawet zbyt wysokie. Popularne wśród sportowców średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe występują naturalnie w oleju kokosowym i palmowym, a więc tłuszczach tolerowanych przez wegetarian.






Moi drodzy na koniec tych informacji chciałbym jeszcze dodać, że była pewna znana postać której wegetarianizm nie przeszkadzał - Andreas Cahling :)

http://www.andreascahling.com/

jego przykładowa dieta to:

" 7 00 - gotowana owsianka z dodatkiem bananów,
10 00 - tofu burito; czarna fasola;chleb mąki kukurydzianej ( pieczony bez dodatku mleka i jaj),
13 00 -makaron z maki pszennej z dodatkiem sosu" marinara"; zielona herbata,
16 00 - pieczywo z soczewicy i ziemniaki puree,
19 00 - smażona mieszanka różnych warzyw,
21 00 - pudding z ryżu ( przygotowywany bez jajek i mleka) , ale z mleczkiem sojowym



Czyż nie smacznie ?? :)






z góry przepraszam za błędy, jeżeli jest coś do poprawy to śmiało...


pozdrawiam!
Qufello


Źródła:
"Wegetarianizm - zmierzch świadomości łowcy" Maria Grodecka
Internet
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta na masę do oceny Shaokan6

Następny temat

L-karnityna + Thermo fat burner

WHEY premium