SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Bieganie pod sporty walki

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2726

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 640 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 11417
Wiadomo, że jedną z najbardziej potrzebnych podczas wali (ćwiczę bjj) cech jest wytrzymałość, wiadomo też, że jednym ze skuteczniejszych sposobów na zyskanie wytrzymałości jest bieganie. Tutaj jednak pojawia się moje pytanie, czy aby wyćwiczyć w sobie wytrzymałość na ok. 5 minutowe dynamiczne walki wystarczy zwykły jogging czy może dodać do tego jakieś inne ćwiczenia, np. wpleść w zwykły spokojny bieg sprinty ? Proszę także o radę jak rozłożyć te biegi w tygodniu ? Dodam tylko, że oprócz tego ćwiczę na siłowni i oczywiście chodzę na bjj i nie mam zapędów maratończyka więc jakieś karkołomne biegi nie są mi potrzebne, z góry dziękuję za odpowiedzi.

"...Parter jest moim oceanem, Ja jestem rekinem, a większość osób nawet nie umie pływac..."

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 31 Napisanych postów 3215 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 20315
Bieganie w sportach walki jest mocno archaiczna metodą treningową. Wytrzymałość aerobowa (w bieganiu) ma mały związek z wytrzymałością siłową i wytrzymałością anaerobową podczas walki.

Stąd stosuje się interwały, kompleksy sztangowe, ćwiczenia obwodowe itd...

Wytrzymałość też jest specyficzna w zależności od rodzaju wysiłku.

Ile do... czyli liczniki do wydarzeń http://ile-do.pl.pl
oraz
Kuchnia wietnamska na http://pyzamadeinpoland.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1015 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2585
oj, nie zgodzę się z juniorem

do 3 sekund wysiłku organizm czerpie energię z procesów czysto beztlenowych, w ogóle nie związanych z glikogenem

do 30 sekund - większość energii idzie z procesów glikolizy beztlenowej

powyżej 30 sekund - glikoliza tlenowa.

(oczywiście w walce nie wypalasz od razu tych 30 sekund, to się rozwija nawet do minuty, chyba że napieprzasz od razu z całej pary i trzymasz takie tempo bez przerwy)

I teraz masz 2 takie główne elementy

po pierwsze, ile energii otrzyma dany mięsień? Zarówno, jeśli chodzi o glikolizę beztlenową, jak i ten "pierwszy zryw" trwający ułamki sekund, bieganie nie ma tu wiele do gadania.

Natomiast jeśli idzie o glikolizę TLENOWĄ - tu bieganie daje 2 rzeczy, które bardzo często wykręcić treningiem na siłowni czy na macie

Po pierwsze, biegając uczysz organizm, żeby magazynował więcej glikogenu, żeby szybciej i sprawniej przekazywał go do mięśni, ogólnie - organizm jest w stanie mięśniom dostarczyć więcej energii w danej jednostce czasu. W praktyce będziesz nieco silniejszy przy tym samym subiektywnym zmęczeniu

Po drugie, bieganie wybitnie podnosi odporność na zakwaszenie organizmu. Dłużej będziesz w stanie wytrzymać zanim poczujesz, że musisz się poddać.

Czego bieganiem w glikolizie tlenowej nie wyrobisz - ilości i koordynacji mięśni używanych w walce. Co z tego, że organizm będzie w stanie dostarczyć gigailości glikogenu z wątroby i rewelacyjnie usuwać produkty przemiany materii, jeśli nie będzie odpowiednich włókien mięśniowych i odpowiedniej ilości naczyń włosowatych / mitochondriów w mięśniach żeby to wykorzystać.

Dlatego bieganie to tylko dodatek, a podstawa wytrzymałości to praca z tymi mięśniami, które będziesz wykorzystywał w walce statycznej - długie, bardzo długie ćwiczenia na dość niskiej intensywności.

Zmieniony przez - tommo666 w dniu 2010-02-14 01:55:44

Nigdy nie myśl o drugim miejscu.
VEGE POWER!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Turniej Piłki koszykowej w Barlinku

Następny temat

Bieganie a pilka nozna

WHEY premium