SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

(ART)Porady dla początkujących zawodników. Wskazówki na czas walki. Style i strategie

temat działu:

Sztuki Walki

Ilość wyświetleń tematu: 8208

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 793 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23741
WSKAZÓWKI NA CZAS WALKI

Otaczaj się ludźmi z pozytywnym podejściem.
Musisz kontrolować swój umysł. Łatwo jest pozwolić, aby zwątpienie zakradło się w ostatnich chwilach przed walką. Jeśli otoczysz się w ludźmi, którzy maja pozytywne nastawienie i znają się na rzeczy, to pomoże ci to przetrwać trudne chwile. Umysł jest twoją najważniejszą bronią, więc nie utrudniaj sobie sprawy i nie bądź własnym przeciwnikiem.

Skoncentruj się.
Nastawienie mentalne jest najważniejszą rzeczą przed walką. Czasami przeciwnik będzie starał zdekoncentrować cię w nadziei, że zmniejszy twoją pewność siebie. Nie pozwól mu na to.

Ćwicz ciało i umysł.
Kilka tygodni przed walką możesz zacząć przygotowywać swój umysł przy pomocy wizualizacji i przetrenowywania. Czołowi sportowcy używają wizualizacji, czyli wyobrażeń, aby przygotować się do zawodów. Stwórz sobie w myślach plan, który chcesz zrealizować w ringu. Zobacz i poczuj wszystko co się zdarzy. Przypomnij sobie uczucie, jakie miałeś po swoim najlepszym sparingu - pewność siebie, którą czułeś - i przeżyj ją ponownie widząc siebie jak nokautujesz przeciwnika. Powtarzaj to codziennie, aż do dnia wielkiej walki. Kiedy staniesz w ringu patrząc w oczy przeciwnikowi, to nie będziesz już patrzył na niego pierwszy raz.
Innym sposobem na budowanie pewności siebie kilka tygodni przed starciem jest przetrenowywanie się podczas ćwiczeń na worku lub biegania. Biegnąć stałym tempem przyspiesz do sprintu i biegnij do czasu, aż poczujesz, że dalej nie dasz rady (30 sekund powinno wystarczyć) i wróć do normalnego tempa. Użyj tej samej techniki ćwicząc na worku. Zacznij od zwykłego tempa i w pewnej chwili zacznij ćwiczyć na maksimum swoich możliwości przez około 30 sekund. Kiedy czujesz, że nie dasz już rady - ćwicz dalej w tym samym tempie. Walcząc w krótkich akcjach wydatkujesz ogromne ilości energii, więc staraj się zasymulować takie sytuacje na treningu. Odzyskiwanie oddechu po dużym wysiłku jest niezwykle ważne dla twojej pewności siebie. Tylko doświadczenie jest bardziej skuteczne w jej budowaniu, a zdobędziesz je z czasem.

Rozluźnij się, ale bez przesady.
Ściskanie pod mostkiem przed pierwszą walką to normalna rzecz, ale nie pozwól, żeby Tobą zawładnęło. Będąc w ringu zamień zdenerwowanie w skupienie. Stosuj kontrolowane, głębokie oddychanie, aby uspokoić nerwy. Zrób wdech licząc do pięciu, wydychaj tak wolno, jak to możliwe. Ta metoda oddychania pomoże ci również uspokoić oddech między rundami.

Bądź aktywny w ringu.
Nie czekaj, aż twój przeciwnik sam się znokautuje, bo tak się nie stanie. Rób to, co normalnie robisz na sparingu. Niech uderzenia będą naturalne, nie pozwól żeby były niedbałe i nie opuszczaj gardy. Bądź spokojny, skoncentrowany i agresywny.

Nie pozwól, żeby nerwy cię sparaliżowały.
Wielu zawodników ma nerwówkę podczas pierwszej walki - to normalne. Dobrą metodą na to jest posparowanie w Sali , w której odbędzie się walka. Jeśli na przykład przeciwnik rusza się w twoją stronę, a ty odruchowo chcesz się cofnąć, to potrenuj zamiast tego szybki prawy prosty albo kopnięcie okrężne na jego nogę.

Bądź pewny siebie, ale nie nazbyt pewny.
Musisz wierzyć w siebie, ale zbyt duża pewność siebie jest szkodliwa. Ja czułem się bardzo pewny siebie po tym, jak wygrałem turniej bokserski nokautując przeciwników w czterech walka, jedna po drugiej. Po kuku tygodniach zgodziłem się walczyć pięciorundówkę w następnym tygodniu. To był zły pomysł. Nie przygotowałem się do walki i myślałem, że jestem na tyle dobry, że mogę wstać z fotela i walczyć - to moje ogromne ego wzięło górę. Moja cukrzyca wymknęła się spod kontroli, do tego byłem, nieprzygotowany psychicznie. Mój przeciwnik był. Lekcja do odrobienia.

Myśl szybciej niż twój przeciwnik.
Walcz zgodnie ze swoim stylem - stosuj to, co wychodzi ci najlepiej kiedy sparujesz w sekcji. Niektórzy zawodnicy są dobrzy w kontrataku i dobrze walczą z defensywy, a inni wypadają lepiej kiedy są superagresywni. Walcz stosując swój własny styl, wykorzystując swój talent i umiejętności.

Bądź w formie.
To 80 % sukcesu w sportach walki. Wielu utalentowanych zawodników o wspaniałych umiejętnościach w ciężkiej walce kończy się paliwo. Wyobraź sobie swoje ciało ruszające się w zwolnionym tempie - masz wrażenie, że nogi ważą tonę, a twój przeciwnik wygląda na świeżutkiego. Nie tego chcesz w ostatniej rundzie! Odpowiednie przygotowanie siłowe i kondycyjne procentuje w ringu.

Nawadniaj się.
Pij mnóstwo wody w tygodniu poprzedzającym walkę. Napoje dla sportowców również się przydają, bo uzupełniają elektrolity i minerały wspomagające wydolność.

Trzymaj się podstaw.
walka w ringu nie jest dobrym miejscem na wypróbowywanie nowej techniki lub złożonej kombinacji, której jeszcze dobrze nie poznałeś. Proste, podstawowe techniki, takie jak lewy prosty, prawy prosty, cios sierpowy i kopnięcie okrężne to najlepszy zestaw. Atakuj prostymi uderzeniami i stosuj ciągły pressing na przeciwnika.

Styl czyni walkę.
Wybadaj przeciwnika kiedy to tylko możliwe, oglądaj filmy z jego walk, wypytuj ludzi, którzy znają jego styl. Dobry trener pomoże ci przygotować odpowiedni plan walki uwzględniając mocne i słabe strony przeciwnika. Czy woli wejść do półdystansu i iść na wymianę ciosów, czy trzyma dystans i stosuje kopnięcia? Tego typu informacje mogą być ważne do stworzenia twojej własnej strategii.

Wyglądaj na pewnego siebie.
Cały czas pokazuj siłę ducha. Nie ujawniaj słabości takich jak ból czy zmęczenie. Ważne jest wrażenie, jakie robisz na publiczności i sędziach ( nie wspominając o przeciwniku) podczas walki i między rundami. Ja zawsze staram się stać między rundami, żeby nie wyglądać na zmęczonego ( niezależnie czy jestem czy nie). Odpowiadanie na ciosy ( uderzenie przeciwnika zaraz po tym, jak udało mu się trafić ciebie) również jest ważną taktyką służącą temu, żeby zmniejszyć wrażenie doznanych szkód.

Prowadź prostymi.
Używaj lewego prostego i prawego prostego często i w agresywny sposób, bo są one bezpiecznymi ciosami inicjującymi, są też dobre do ustawienia przeciwnika. Możesz je również stosować, żeby zastopować nacierającego przeciwnika, Nie czekaj na doskonały moment, bo taki może się w ogóle nie zdarzyć. Uderzaj je często.

Bądź cały czas w ruchu.
Stale się poruszaj - ruchomy cel trudniej trafić. Nie trać jednak energii na niepotrzebne skakanie wkoło. Zamiast cofać się przed szarżującym przeciwnikiem, zejdź w bok, bo cofnięcie się może sprawić wrażenie jakby dominował. I wreszcie, zachodź przeciwnikowi drogę i nie pozwól mu okrążać cię. Odchodź w bok blokując jego drogę ucieczki. Celem jest odcięcie go od środka ringu i zepchnięcie na liny lub do narożnika, gdzie nie ma możliwości ruchu.

Utrzymuj właściwą pozycję.
Trzymaj pięści wysoko, a podbródek nisko. O tej podstawowej pozycji łatwo jest zapomnieć w ogniu walki.

Poznaj zasięg swoich rąk.
Uderzaj i kop kiedy przeciwnik jest w zasięgu lub porusza się w twoim kierunku. Zmierz zasięg swoim lewym prostym.

Zmieniaj sposób ataku.
Bądź nieprzewidywalny - nie używaj tych samych kombinacji przez cały czas. Łatwo jest wyczuć czyjś atak jeżeli jest taki sam, jak poprzedni. Jeżeli zauważysz, że przeciwnik czyta z ciebie jak z książki i jest już kilka stron dalej niż ty, to zmień coś!

Ustawiaj przeciwnika pod kolejne techniki.
Użyj uderzeń, żeby ustawić go do kopnięć i użyj kopnięć, żeby ustawić go do uderzeń.

Pilnuj równowagi.
Cały czas staraj się wybić przeciwnika z równowagi, bo taki zawodnik wygląda źle w oczach sędziów i jest podatny na bardziej destrukcyjne techniki.

Pracuj nad celnością.
Staraj się uderzać więcej zamiast uderzać mocniej. Słabsze kopnięcie lub uderzenie, które trafia w cel jest lepsze niż potężny cios, który chybił.

Utrzymuj kontakt wzrokowy.
Zawsze patrz prosto na przeciwnika. Oczy są dobrym punktem zaczepienia. Miej usta zamknięte na ochraniaczu szczęki , żeby chronić zęby.

Naucz się schodzić na bok.
Poruszaj się na boki i do przodu, żeby zbliżyć się do przeciwnika. Schodź na zewnątrz jego lewego prostego. Rób małe kroki wyprowadzając swój lewy prosty.

Ćwicz zwody.
Markowanie uderzeń i kopnięć jest przydatne o ile wytrenowałeś to na Sali. Celem jest zmylić i rozproszyć uwagę przeciwnika. Na przykład zrób zwód lewym prostym i kiedy zareaguje, uderz prawym.

Nie trać energii.
Staraj się rozluźnić ciało i spinać je tylko w momencie uderzenia lub kopnięcia.

Nie rozgrzewaj się zbyt wcześnie.
Po przybyciu na miejsce pójdź gdzieś się zrelaksować. Rozpocznij rozgrzewkę około 15 minut przed walką. Unikaj siłowych ćwiczeń, takich jak pompki i przysiady. Poćwicz walkę z cieniem, pracę nóg lub zadania sparingowe z trenerem. Trochę ćwiczeń na tarczach w umiarkowanym tempie może być korzystne przed walką dla pobudzenia krążenia.

Jedz lekkie pokarmy.
Wielu zawodników ma problemy z jedzeniem przed walką z powodu nerwów. Lekki posiłek dwie godziny przed walką jest korzystny, bo potrzebujesz jedzenia, żeby nie mieć boleści z głodu. Jeżeli tuż przed walką czujesz, że przydało by się coś zjeść, zjedz lekką przekąskę, ale nie napychaj się. Pamiętaj, aby dzień przed walką dostarczyć organizmowi dużo węglowodanów (zjedz ziemniaki lub makaron i warzywa)

Ucz się na swoich przegranych i wygranych.
Najlepszą wskazówką co do tego nad czym powinieneś więcej pracować w sekcji, żebyś wypadł lepiej następnym razem są filmy z walki oraz informacje zwrotne od twojego teamu. Bądź coraz lepszy za każdym razem kiedy wchodzisz na ring, a osiągniesz sukces.

Pamiętaj aby wziąć cały sprzęt.
Zrób sobie listę i spakuj się dzień przed wyjazdem, żeby zmniejszyć ilość rzeczy, o których musisz pamiętać w ostatniej chwili, Jeśli walczysz w innym mieście i tam nocujesz, to będziesz musiał spakować również rzeczy osobiste.

STYLE I STRATEGIE

Wyższy przeciwnik
- Aby zniwelować jego przewagę zasięgu zmuszaj go, żeby dochodził do ciebie.
- Rób uniki przed jego ciosami prostymi. Wchodź ze swoim lewym prosty i bij kombinacjami ciosów i low-kickami.
-Stosuj wiele kopnięć na nogi, żeby odebrać mu siły. Lepiej jest wykonać 10 kopnięć na 50% siły niż jedno na 100%.
-Staraj się zagradzać mu drogę i spychać na liny.
-Będąc blisko bij w wątrobę. Dzięki temu odbierzesz mu energię i wolę walki.

Przeciwnik, który cały czas idzie do przodu
- Schodź w bok i uderzaj prawym sierpowym lub niskim kopnięciem okrężnym. Nie cofaj się w linii ataku.
- Używaj przedniej nogi kopiąc na wnętrze uda, aby zachwiać jego równowagę i zmniejszyć impet.
- Jeśli dojdzie do półdystansu, to trzymaj łokcie blisko tułowia, łonie w górze i skul się trochę, żeby zakryć większą powierzchnię ciała. Nie odwracaj wzroku - patrz cały czas prosto na przeciwnika. Zbliż się do niego, żeby zmniejszyć przestrzeń i utrudnić mu wyprowadzanie ciosów.
- Jeśli przeciwnik okazuje się być lepszym bokserem, to unieś łokcie i załóż klincz, żeby powstrzymać jego uderzenie.
-Nie wahaj się stosować lewego i prawego prostego kiedy idzie w twoją stronę.

Niższy przeciwnik
- Niższy zawodnik musi się do ciebie zbliżyć, żeby cię dosięgnąć, więc często stosuj uderzenia proste.
- Nie idź przodu - schodź na boki i trzymaj go na dystans.
- Uderzaj kombinacjami i kończ low-kickiem.
- Kop wysoko tylko wtedy, gdy przeciwnik jest ranny albo widocznie zmęczony. Sprawny zawodnik podetnie nogę na której stoisz, jeżeli będziesz zbyt często kopał wysoko.

Przeciwnik, który bije lewymi prostymi
- Używaj prawej ręki, żeby chwycić lub zbić jego lewe proste.
- Rób uniki i wchodź w niego, żeby bić na tułów. Schodź na zewnątrz jego uderzenia.
- Odcinaj mu drogę i nie pozwól mu przechodzić albo poruszać się na boki. Staraj się zepchnąć go na liny, żeby dostać się do półdystansu.
- Używaj zbicia tajskiego i mocno kop na nogi kiedy straci równowagę.

Przeciwnik, który idzie na wymianę ciosów
- Cały czas się poruszaj. Nie pozwól, żeby stanął w stabilnej pozycji.
- Wchodź szybko i bij szybkie kombinacje.
- Nie daj się w ciągnąć w wymianę ciosów boksuj.

Przeciwnik leworęczny
-Spraw, żeby musiał podchodzić do ciebie.
- Chodź w bok po okręgu w swoją lewą stronę i trzymaj w górze prawą rękę, żeby chwycić jego silny prawy prosty.
- Po lewy prostym uderzaj często sierpowy z tej samej ręki. Lewy sierpowy jest potężną bronią.
- Często kop kopnięcie okrężne z przedniej nogi.

Źródło: fragmenty książki Muay Thai Kickboxing - Chad Boykin

Zmieniony przez - Woj17 w dniu 2010-04-19 11:11:22
2
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 72 Napisanych postów 4264 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 21651
SOG za to,że ci sie chciało przepisywać.

Mam tę książkę,a właściwie ją dostałem-książka okej,są rozpisane zadaniówki i kombinacje,ale ksiażka,która zawierała by WSZYSTKO musiałaby być gruba jak Biblia.Książka okej,ale lepsze jest SFD.pl i YT,np. jest zbyt ogólna i nie znajdziesz w niej takiej rozpiski...Poszczególnych etapów przygotowań,metodyki obijana worka,gruszek itp...(Ale ta ksiażka jest dodatkiem)

Np.takiego czegoś nie ma

https://www.sfd.pl/[ART]_Trening_na_szybkosć_ciosów-t567584.html


http://www.e-kulturystyka.info/showthread.php?3418-Rozpiski-treningowe-w-muay-thai-(boksie-tajskim).

Zmieniony przez - Cezi1987 w dniu 2010-04-19 13:49:10

Zmieniony przez - Cezi1987 w dniu 2010-04-19 13:50:23
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 793 Wiek 38 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23741
Dzięki za soga Cezi, książka jako, że jest skierowana do ludzi którzy dopiero zaczynają raczkować w sportach walki musi być ogólna. Cudów tam nie ma, ale zawsze można przeczytać trochę ciekawostek jak np. to o czym jest ten art., dla kogoś kto ma mieć 1 walkę takie informacje mogą być pomocne, dlatego wrzuciłem to na forum.

a że lepsze jest SFD to każdy tu obecny o tym wie choćby tej książki na oczy nie widział, ale to właśnie min. dzięki wielu art. z różnych źródeł dostępnym na tym forum, ludziom którzy znają się na sportach walki itd
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 72 Napisanych postów 4264 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 21651
JW

Świetna zajawka dla kogoś kto się chce zapisać na MT czy boks.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2465 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 13268
I ja rownniez Sogiem poczestuje
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 19 Napisanych postów 4645 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 16509
To nie jest artykuł tylko dla początkujących, ale dla każdego. SOG
1

Dopóki walczysz Jesteś zwycięzcą...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 58 Napisanych postów 6529 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 36902
I ode mnie sog poszedł

Ulubieńcy - Wikibokser, ten od Yiu-Tubitsu, Sensei(99999), Jarzyn, Jaguar, Frosti

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
dobrze sie czytało, artykuł dobry, sog dla ciebie
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Edwin Valero-Aresztowany za zabójstwo żony!!!

Następny temat

Valero popełnił samobójstwo !

WHEY premium