SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

!!TROCHE INFORMACJI O NAŁOGU PALENIA TYTONIU!!

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3171

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 22 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 167
Elo wszystkim odwiedzającym ten post.
Napisałem w nim wiele informacji na temat palenia papierosów.

Więc do dzieła:)



Moda na palenie papierosów rozpoczęła się w latach powojennych, po 1945r. Palenie stało się normą społeczną, najpierw wśród mężczyzn, a potem również u kobiet. Od kilkudziesięciu lat Polska zajmuje pod tym względem jedno z czołowych miejsc na świecie. W połowie lat dziewięćdziesiątych w Polsce paliło 40% kobiet i 60% mężczyzn w wieku 30-40 lat. Powszechny nałóg palenia papierosów doprowadził do gwałtownego wzrostu liczby zachorowań na nowotwory złośliwe, przede wszystkim na raka płuc, co z kolei pociągało sobą narastanie przedwczesnej umieralności. Ta groźna tendencja w ostatnich latach zaczęła się zmieniać, przede wszystkim za sprawą szeroko zakrojonych akcji antynikotynowych, prowadzonych nie tylko w mediach, ale także w szkołach różnego szczebla. Badania epidemiologiczne pokazują, że zaprzestanie palenia istotnie poprawia stan zdrowia i zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby "odtytoniowe", w tym raka płuc.


Na polega szkodliwość palenia tytoniu??

Więc tak:

Dym tytoniowy zawiera ponad 4000 szkodliwych związków chemicznych, z czego ponad 400 ma udowodnione działanie rakotwórcze. Różnorodność struktury chemicznej tak wielu związków sprawia, że wywierają one wielokierunkowy i złożony wpływ na żywy organizm. Wszystkie te substancje podczas zaciągania się dymem są wprowadzane nie tylko tylko do płuc palacza, ale również do jego krwi, a z nią do wszystkich tkanek i narządów. Toksyczne składniki dymu dostają się również do organizmów osób, które przebywają w bezpośrednim sąsiedztwie palacza, szkodząc im równie mocno.

Niektóre składniki znajdujące się w dymie papierosowym:
-tlenek węgla*,
-cyjanowodór,
-siarkowodór,
-acetylen,
-benzen,
-aceton,
-metanol,
-toluidyna,
-amoniak,
-arsen,
-dibenzoakrytydyna*,
-fenol,
-butan
-polon-210*,
-DDT,
-chlorek winylu*,
-benzoprien*,
-nikotyna,
-kadm,
-naftalen,
-piren*,
-naftyloanina,

*-substancje o udowodnionym działaniu rakotwórczym.

Działanie rakotwórcze wskazują przede wszystkim wielopierścieniowe węglowodory i terpeny, a także aminy aromatyczne, z których w wyniku spalania powstają działające bardzo silnie rakotwórczo nitrozaminy.

Wskaźniki umieralności wśród palących od dłuższego czasu osób są 3 razy wyższe niż z niepalącymi we wszystkich kategoriach wiekowych.Palenie jest przyczyna ponad 25 różnych grup chorobowych. Skutki palenia czynnego, czyli zaciągania się dymem papierosowym, mogą być wczesne (spłycenie oddechu, szybsza akcja serca, astma, niedotlenienie tkanek) i odległe (udary mózgu, zawały serca, nowotwory złośliwe, rozedma płuc). Skutki palenia biernego, czyli wdychania dymu tytoniowego przez osoby z otoczenia palacza, to przede wszystkim choroby układu oddechowego, zapalenie ucha środkowego, alergie u niemowląt i małych dzieci oraz rak płuc i choroby serca u dorosłych.
Nie jest prawda, że palenie bierne nie szkodzi albo szkodzi trochę. Dym z palącego się papierosa wdychany przez osoby z otoczenia palacza (tzw. strumień boczny) zawiera więcej nikotyny, ciał smolistych i tlenku węgla niż dym wdychany przez palacza (tzw. strumień środkowy).

Jak wykazały badania medyczne, palenie ogranicza zdolności rozrodcze człowieka. Palenie czynne, jak i bierne powoduje upośledzenie rozwoju płodu, czego jednym z skutków jest niska waga narodzonego dziecka. Jest również przyczyną samoistnych poronień i przedwczesnego odklejenia łożyska.

Dym tytoniowy również uzależnia, a dzieje się tak za sprawą nikotyny, która jest silnym narkotykiem i działa na tkankę mózgową w podobny sposób do kokainy. Jako psychoaktywny środek uzależniający działa silniej niż heroina, kokaina,amfetamina czy marihuana. Nikotyna wywiera natychmiastowe działanie stymulujące, pobudzając aktywność kory mózgowej, serca i układów wydzielania wewnętrznego. Objawia się to podwyższonym ciśnieniem krwi spowodowanym przyspieszeniem pracy serca i zwężeniem naczyń krwionośnych. Równocześnie jednak inne składniki dymu tytoniowego (np. tlenek węgla) powodują zmniejszenie utlenienia krwi. Pod wpływem nikotyny wzrasta również we krwi stężenie kwasów tłuszczowych, glukozy i kortyzolu. Oprócz uzależnienia fizjologicznego nikotyna bardzo często staje się źródłem uzależnienia psychicznego. Dodam również, że nikotynizm jest "bramą" do innych uzależnień.

Dym papierosów "light"(lekkie) i "mild"(łagodne) z dodatkowym filtrem zawiera wprawdzie mniej nikotyny i substancji smolistych, ale nałogowi palacze, kierowani głodem nikotyny, tak dostosowują intensywność zaciągania się i objętość wdychanego dymu, aby dostarczyć organizmowi potrzebną jej dawkę. W rezultacie papierosy o niskiej zawartości nikotyny i substancji smolistych dostarczają palaczowi takiej samej ilości tych substancji co papierosy o ich wysokiej zawartości. A więc reklamując papierosy typu "light" firmy papierosowe dają palaczom złudne poczucie względnego bezpieczeństwa.

Nastolatki zaczynają palić nie uświadamiając sobie uzależniającego działania nikotyny, ani zgubnego oddziaływania toksycznych substancji dymu tytoniowego. Jak wynika z ostatnich zestawień statystycznych, wśród nastolatków, poczynając od ostatnich klas szkoły podstawowej, a na maturzystach kończąc. Osób palących jest bardzo dużo. Po rozwinięciu się uzależnienia zerwanie z nałogiem, podobnie jak u osoby dorosłej jest bardzo trudne, ponieważ wiąże się to z pokonaniem bariery uzależnienia biologicznego i zmianą zachowań do pewnego rytuału - zapalanie, zaciąganie się, sposób trzymania papierosa itd. Wczesne zaprzestania palenia tytoniu jest podstawowym warunkiem przywrócenia dobrego stanu zdrowia.

O ile proces degradacji organizmu nie posunie się za daleko, np. nie wytworzy się rozedma płuc lub zmiany nowotworowe, to już po dwóch - trzech tygodniach od rzucenia palenia czynność płuc poprawia się o 30%, zwiększa się również wydolność fizyczna i poprawia stan układu krążenia. Po roku niepalenia o 50% zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, a po 5 latach - o połowę obniża się ryzyko zachorowania na raka płuc. Po 15 latach od zaprzestania palenia papierosów ryzyko zachorowania na schorzenia "potytoniowe" jest takie samo jak u osoby nigdy nie palącej.

Leczenie przewlekłego nikotynizmu wymaga przede wszystkim determinacji palacza by zerwać z nałogiem. Palenie należy przerwać od razu, a nie etapami. Pomocne w walce z nałogiem, podobnie jak w przypadku zwalczania innych uzależnień, są różnego rodzaju terapie farmakologiczne, często wywołujące niechęć do palenia. Ważne jest, podobnie jak przy terapii antyalkoholowej, wsparcie leczenia terapia psychologiczną lub niekonwencjonalnymi metodami leczenia - hipnozą i akupunkturą.





Mam nadzieję, że przyda się ten artykuł niejednemu z odwiedzających ten post.

pozdrowionka wszystkim

CHLooR

Zmieniony przez - CHLooR1234 w dniu 2010-05-03 20:17:22

Zmieniony przez - CHLooR1234 w dniu 2010-05-03 20:18:41

Zmieniony przez - CHLooR1234 w dniu 2010-05-03 20:19:09

...nie żyję po to by ćwiczyć, lecz ćwiczę po to by lepiej żyć...

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 122
Ja mam pewnie pytanie...
Czy jeżeli kobieta zachodzi w ciąże a rzuciła palenie po x czasie to czy będzie miał jakiś wpływ sam fakt że kiedyś paliła na dziecko (płód)??
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 22 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 167
Dobre pytanie


po jakimś czasie szkodliwe substancje zostaną wydalone z organizmu...na pewno jakis wpływ ma ten fakt ze kobieta paliła przed ciążą..najważniejsze aby w czasie ciązy nie palic..


Zmieniony przez - CHLooR1234 w dniu 2010-05-03 20:53:47

...nie żyję po to by ćwiczyć, lecz ćwiczę po to by lepiej żyć...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 122
No tak w czasie ciąży palić to porażka oO
Zastanawia mnie właśnie po jakim czasie po rzuceniu palenia nie będzie szkodzić płodowi( dobrze odmieniam sD?).


Zmieniony przez - DamianPop w dniu 2010-05-03 21:16:37
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 22 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 167
a ty palisz czy coś w tym stylu??
HEH

...nie żyję po to by ćwiczyć, lecz ćwiczę po to by lepiej żyć...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 122
Nie i nie mam zamiaru. Na imprezach nieraz paliłem ale to juz sie skonczylo.
Pytam tak bo moja przyjaciółka pali i mówi że przestanie tylko jak będzie w ciąży a ja chce jej udowodnić coś by w ogóle przestała oO
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 22 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 167
to jej nie przekonasz...jeżeli nie ma powodów żeby przestała to kaplica...jak bedzie w ciąży to być może sumienie jej podpowie ze nie warto..bo nie dość ze szkodzi sobie to jeszcze komuś..ludzie przestaja palic gdy juz nie ma praktycznie ratunku..moja mama ma sklep z artykułami tytoniowymi to ludzie bardzo duzo piniedzy przeznaczaja na papierosy.. śrenio jedna paczka=10zł*30dni=300zł*12miesiecy=3600zł!!!!
to normalnie na wakacje mozna takie wyjechać ze szok..wystarczy tak nie wiele..

...nie żyję po to by ćwiczyć, lecz ćwiczę po to by lepiej żyć...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Wiek 31 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 122
Myślałem że znajde jakiś sposób żeby przekonać ale jak mówisz że nie da rady... Czasem był chciał żeby trafiła do szpitala i powiedzieli jej że albo rzuca albo coś się jej stanie oO
No ona aż tyle kasy nie traci, bo jakieś 2-3 papierosy dziennie ( wyjatek: imprezy ).
Na początku próbowałem ja jakoś zniechęcic ale nie da rady. Tylko pokłócić się łatwo ;[
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 22 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 167
to trzeba sie zmierzyć z własnymi słabościami...bo ten co pali ma słabą psychikę..no niestety nie mogę tobie pomoc..tez miałem takiego delikwenta..dla niego papierosy maja dzialanie uspokojajace..ale czytalem ze po jakims czasie gdy sie juz niezle wciagnie to przestaje byc uspokajajace tylko zaczyna czlowiek byc taki ze gdy zapali to nie jest soba...to jest naprawde trudny nałog...oczywiscie lepiej byc palaczem albo jezeli narkomanem albo alkoholikiem...

Zmieniony przez - CHLooR1234 w dniu 2010-05-04 13:47:19

...nie żyję po to by ćwiczyć, lecz ćwiczę po to by lepiej żyć...

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Nadciśnienie tętnicze a siłownia.

Następny temat

Lipo Gino i inne pokemony-pytanie

WHEY premium