SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

?

temat działu:

Szybkie pytania bez logowania

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 896

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
na czym polega różnica między olejem a oliwą?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 93 Napisanych postów 10581 Wiek 33 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 218873
Są zrobione z czegoś innego

Poczytaj sobie, a się dowiesz:

"Zgubna oszczędność

Najczęściej stosowany jest olej roślinny. Jeśli uzasadnieniem jego olbrzymiej popularności, miałyby być tylko same zalety zdrowotne, byłoby by to kłamstwo. Olej roślinny, taki jak słonecznikowy czy rzepakowy jest po prostu najtańszy. Dlatego to właśnie jego używamy do codziennego sporządzania posiłków. To on jest bazą do przygotowania między innymi mięs smażonych, kotlecików, sznycelków lub lubianych i powszechnie zajadanych frytek. Niestety, popełniane przez wiele osób, podstawowe, a jakże istotne błędy, przyczyniają się do zgubnego wpływu oleju na nasz organizm. Nieobce jest wielu osobom stosowanie raz już użytego oleju roślinnego, ponownie. Dodajmy, nie tylko jeszcze jeden raz, ale dwa, trzy lub więcej razy. Dlaczego tak robimy? Bo szkoda nam się pozbywać "dobrego" jeszcze w naszym przekonaniu oleju. A przecież taki przepalony wielokrotnie olej jest bardzo toksyczną substancją, która z pewnością może nam zaszkodzić. Dlatego choć poradniki podają, że tą samą porcję oleju można spokojnie stosować nawet do trzech razy, my nie zalecamy takiej ilości. Najbezpieczniej i najzdrowiej olej jest wymieniać po jednokrotnym, góra dwukrotnym użyciu. Na zdrowiu nie ma co oszczędzać.

Olej - nie tylko słonecznikowy

Popularne oleje roślinne to olej słonecznikowy: bogaty w tłuszcze wielonienasycone, kwas linolowy i witaminę E lub rzepakowy, który zawiera tłuszcze jednonienasycone. W tej grupie znajduje się ich znacznie więcej. Na sklepowych półkach możemy odnaleźć także oleje roślinne:

Olej sezamowy (obfity w tłuszcze wielonienasycone, zawiera kwas linolowy), do sałatek

Olej sojowy (tłuszcze wielonienasycone, kwas linolowy, witamina E), polecany do gotowania

Olej winogronowy (tłuszcze wielonienasycone, witamina E), do smażenia i sałatek

Olej palmowy (same nasycone kwasy tłuszczowe, witamina E)

Olej kokosowy (same nasycone kwasy tłuszczowe)

Olej lniany (tłuszcze wielonienasycone, kwas linolowy, witamina E)

Olej arachidowy (tłuszcze jednonienasycone), do sałatek

Olej kukurydziany (tłuszcze wielonienasycone, kwas linolowy, witamina E), do smażenia i sałatek

Olej z orzechów włoskich (tłuszcze wielonienasycone), do sałatek

Olej z orzechów laskowych (tłuszcze wielonienasycone, witamina E), do sałatek i smażenia

Może warto coś zmienić w swoim jadłospisie i wypróbować któryś z pozostałych olejów roślinnych? Pamiętajmy przede wszystkim, aby unikać kwasów tłuszczowych nasyconych, które wedle obowiązujących zaleceń żywieniowych powinny być wypierane przez kwasy jedno i wielonasycone. Tak więc ostrożnie z olejem kokosowym i palmowym! Ale to nie wszystko. Choć niektóre z olejów mogą być stosowane nie tylko na surowo, czyli do zapraw i do sałatek, ale także do smażenia potraw, ograniczajmy spożycie, takich smażonych na oleju dań. Poddanie oleju roślinnego wysokiej temperaturze zmniejsza jego wartościowość, a nawet może zmienić w szkodliwy związek. Dzieje się tak z uwagi na zachodzące w czasie podgrzewania procesy utleniające zawartych w oleju, kwasów tłuszczowych wielonienasyconych. Olej roślinny na surowo, jak najbardziej na "tak", smażony - rzadko.

Oliwa

Oliwa wytwarzana jest z oliwek. W jej skład wchodzą kwasy tłuszczowe jednonienasycone. Dostępna na rynku szeroka paleta jej rodzajów daje nam spore możliwości doboru do właściwego przygotowywania dań. I choć oliwa istnieje w naszym jadłospisie dopiero od niedawna, tak naprawdę robi karierę w naszych domowych kuchniach, to jednak z pewnością szybko doceniliśmy jej walory smakowe. Ale nie tylko smak i charakterystyczny aromat są tak pociągające w oliwie. To ona przecież króluje na stołach w krajach śródziemnomorskich już od setek, jeśli nie tysięcy lat. Gdzie w Europie wykazano najniższy wskaźnik zachorowań na choroby układu krążenia i choroby nowotworowe? Właśnie w państwach basenu Morza Śródziemnego. Bowiem stosowanie oliwy z oliwek w codziennej diecie zmniejsza ryzyko chorób serca, a organizm ma siłę do walki z wolnymi rodnikami. Wszystko to za sprawą zawartych w oliwie kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, a także kwasu linolowego i kwasu oleinowego, a te dwa ostatnie wchodzą przecież razem w skład grupy Omega - 03.

Która lepsza?

Choć na pierwszy rzut wydawałoby się, że lepszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia byłoby używanie tylko oliwy z oliwek, nie możemy pominąć ważnego w naszej diecie znaczenia olejów roślinnych. Czemu w takim razie olej roślinny został zepchnięty na boczny tor i częściej twierdzimy, że nie jest zdrowy, choć i tak go bardzo często używamy? Może właśnie, dlatego, że jest on znacznie tańszy od oliwy, a powszechnie wiadomo, że to, co tanie najczęściej i słabe jakościowo. Ale głównie dlatego olej ustawiony jest na gorszej pozycji, ponieważ nie możemy ciągle nabrać właściwych nawyków żywieniowych. Olej roślinny sam w sobie nie jest szkodliwy, o ile my sami nie będziemy go stosować wielokrotnie. W takim układzie z pewnością nasze zdrowie zacznie szwankować. Jednak, aby unikać pomyłek lub ograniczyć błędy, najpewniej jest przyjąć zasadę, że poza stosowaniem oleju i oliwy na surowo do różnych potraw, do smażenia stosuje się głównie oliwę, a jeśli olej, to tylko do jednorazowego użycia. Wtedy wszystko nam pójdzie, jak po... maśle?"
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

shackowali mi gg

Następny temat

azjatycka kuchnia

WHEY premium