SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Karate Tsunami

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 11399

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MarKosTSD Bushido24.pl
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2368 Wiek 44 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 14133
Pod wpływem tego co przeczytałem postanowiłem założyć nowy temat, który mam nadzieję wyjaśni nam wiele, tym bardziej że Karate Tsunami elektryzuje on wiele osób. Cytuję za stroną http://shodan.pl/karate_do_tsunami/strona/3 

Karate-dō Tsunami
Rozważania na temat: Karate-dō Tsunami a Karate Tsunami


Od wielu lat w środowisku sztuk walki w Polsce toczy się ożywiona dyskusja dotycząca Karate Tsunami. Nadszedł czas by wyjaśnić osobom zainteresowanym sztuką walki Karate istotę "kierunku uniwersalnego" powstałego w Polsce oraz jego ewolucję. Wielokrotnie bowiem zdarza się, że osoby niezorientowane w temacie mylą nazwy, które są używane przez ćwiczących: Karate-dō Tsunami i Karate Tsunami. Niech wstępem do tych rozważań będzie najprostsza anegdota. Choć nazwa "auto" (zamiennie: samochód) jest używana w stosunku do konkretnego rozwiązania środka komunikacji, które charakteryzuje się ogólnymi - podobnymi rozwiązaniami, a nawet wspólną historią - nie można po wpatrzeniu się w szczegóły powiedzieć, że auto konkretnej marki jest takie samo, jak auto innej marki. Różnice stanowią o przeznaczeniu i cenie. Podobnie jest w sztukach walki, a zwłaszcza w Karate.

Karate - nazwa ogólna dotyczy sztuk walki związanych historycznie z tą, w stosunku do której użyto po raz pierwszy nazwy Karate. Jednak różnice wynikające z założeń, metod treningu, stosowanych rozwiązań oraz idei przekazywanych ćwiczącym powodują, że używa się wielu nazw przybliżających istotę przyjętego, konkretnego rozwiązania np.: Karate Shōtōkan, Karate Shitō-ryū, Karate Wadō-ryū, Karate Fudōkan, Karate Gojū-ryū lub Karate-dō Shōtōkan, Karate-dō Shitō-ryū lub np.: Karate Kyokushin, w którym używana jest jedna nazwa dla wielu różnych rozwiązań. Podobnie jest z Karate Tsunami i Karate-dō Tsunami. Choć w obu nazwach występuje słowo "Tsunami", a nawet duża część historii jest wspólna, istnieją zasadnicze różnice w ideałach, programach szkoleniowych, zasadach działania oraz propagowania idei Karate.

Wyjaśnienie tej różnicy pozwoli zrozumieć czytelnikowi istotę i złożoność tematu, jakim jest najciekawszy "system" doskonalenia się powstały w ostatnich latach. Choć i słowo "system" użyte w zdaniu poprzednim jest swojego rodzaju błędem, który zostanie wyjaśniony w treści tego materiału.


Główne założenia i historia


Odpowiedź na zagadnienie zawarte w tytule tego materiału wymaga sięgnięcia po główne założenia, jakie zostały przyjęte na samym początku kształtowania tego kierunku. Wśród nich znalazł się zapis "Powrót do tradycyjnej formy "doskonalenia się" w oparciu o ideę "Karate-dō Daruma". Postać Bodai Daruma, na którą w swoich historiach powołują się niemal wszystkie sztuki walki z całego Świata, owiana jest legendą. Powstały niezliczone mutacje historii życia tej osoby. Jednak wśród nich jest wiele cech wspólnych i dzisiaj, z perspektywy lat możemy powiedzieć, że "legendy stały się faktami". Otóż faktami, które powtarzają się we wszystkich historiach jest chociażby to, że Bodai Daruma po długiej wędrówce z Indii osiedlił się w klasztorze Shaolin. Tutaj po wielu próbach połączył ze sobą dwa najważniejsze dla mnichów klasztoru tematy związane z doskonaleniem się: Zen, które było głównym ćwiczeniem umysłowym i trening fizyczny oparty w głównej mierze na ćwiczeniach sztuk walki. Połączenie to wywołało niezwykły efekt szkoleniowy. Mnisi stali się bardziej gorliwi w ćwiczeniach Zen ale i ich zdrowie, sprawność fizyczna i wreszcie umiejętność samoobrony stały się sławne w całych Chinach.

[...]
Dopiero pod koniec lat 80. XX wieku współcześni mistrzowie Karate w Polsce widząc, jak dalece Karate odeszło od źródeł swojego powstania i kształtowania przywrócili pierwotną formę doskonalenia się opartą o wzajemne połączenie Zen i Karate w jeden zwarty program i ideę. W zakresie Zen połączono ze sobą rozwiązania, które istnieją w trzech głównych nurtach tj. rinzai, sōtō i obaku, starając się znaleźć dla nich wspólne elementy. W zakresie Karate (zatem aspekcie fizycznym) było o wiele trudniej, właśnie poprzez wielkie rozdrobnienie, jakie nastąpiło w tej sztuce walki. Zdecydowano jednak, że bez względu na szkołę wszystkie one posiadają (dokładnie jak w Zen) elementy wspólne. Uznano, że trening "sztuki walki" w Karate-dō służy do zrozumienia wartości życia własnego oraz innych ludzi.

Dokładnie takie podejście, które wyeliminowało różnice pomiędzy szkołami Zen oraz różnice występujące w Karate dla pełnego odróżnienia od swoich części składowych (poszczególnych szkół i styli) zostało nazwane "Tsunami". Karate Tsunami jest pierwowzorem współczesnej nazwy doskonalenia się i połączeniem elementów Zen i Karate, w jak najszerszym zakresie - zwanej później Karate-dō Tsunami.

Karate-dō, jako doskonalenia się trwającego nasze całe życie:
- postępowania (w każdej chwili życia) zgodnie z zasadami rządzącymi sztuką walki Karate, z zachowaniem wartości zawartych w Bushidō (kodeksie samurajów) oraz
Tsunami, jako powrotu do tradycji Karate:
- w której Zen i Karate traktowane są na równi, bez ograniczeń narzucanych przez poszczególne szkoły (style) lub organizacje.

Stąd pojawił się kolejny ważny zapis: Nie istnieje "styl" najlepszy. Wszystkie wnoszą do Karate-dō określone wartości. W Karate-dō Tsunami dąży się do opanowania i analizy dorobku różnych "stylów" bez skłaniania się w stronę któregokolwiek z nich. Unika się przez to zahamowań wywołanych jednostronnością rozwiązań jednego "stylu".

[...]
Istotną informacją jest to, że Karate-dō Tsunami nie posiada twórcy, autorytetu, największego mistrza itd. Karate-dō Tsunami jest "ideą" a nie stylem (systemem) w Karate, albowiem w sztuce walki określanej słowem Karate wymyślono już wszystko. Karate-dō Tsunami kładzie nacisk na doskonalenie się poszukując rozwiązań wspólnych dla większości szkół Zen i Karate. Ich różnice są prezentowane i uwypuklane przez studentów, którzy dochodzą do poziomu nauczyciela (jap. sensei). Na drodze Karate "sensei" jest równoznaczne z posiadaniem stopnia mistrzowskiego.

Pozostało jeszcze położenie nacisku na to, że najważniejszy jest ćwiczący. Każdy jeden, a nie grupa. Odzwierciedleniem tego założenia stało się organizowanie egzaminów, które przyjmowane są komisyjnie, a wynik jest wypadkową głosowania. Takie podejście w swoich założeniach gwarantuje to, że zdający jest oceniany w sposób "demokratyczny" przez komisję, która najczęściej jest złożona z koleżanek i kolegów z dōjō. Przyjęcie takiego rozwiązania posiada jeszcze jeden pozytywny aspekt. Budowanie świadomości i odpowiedzialności osób zasiadających w komisji, za decyzje które podejmują.
[...]
Własna wizja Karate została zrealizowana w postaci Karate Tsunami, tylko tyle, że przy okazji złamano podstawowe zasady Karate-dō Tsunami, przyjmując rozwiązania istniejące w stylach Karate np.: nadawanie jednoosobowe stopni, wprowadzenie grupowej możliwości zaliczania egzaminów, komercjalizacji, prowadzenia zawodów sportowych oraz pojawienie się osoby założyciela (realizującej "kult mistrza").
[...]
Organizacje propagujące Karate związane historycznie z nazwą Tsunami:

Karate Tsunami Renmei - działająca w ramach Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki. Karate Tsunami to styl założony przez prawnika Ryszarda *****a, który posiada jednocześnie najwyższy stopień 10 dan.
(dop. MK - www.karatetsunami.eu/pl)

Polska Federacja Karate Tsunami - jedyna w Polsce federacja Karate Tsunami zarejestrowana w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym), jako stowarzyszenie kultury fizycznej. Federacja propaguje Karate Tsunami, który jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy dawnym Karate-dō Tsunami a stylem Karate Tsunami. Osobami zaangażowanymi w działalność federacji są między innymi: Krzysztof Lewandowski (1 dan Karate-dō Tsunami), Marek Piekarski (1 dan Karate-dō Tsunami) i Rafał Kociemski (5 dan Karate Tsunami).
(dop. MK - www.karatetsunami.pl)

Karate-dō Tsunami Renmei - jedyne zrzeszenie w Polsce, które zajmuje się propagowaniem Karate-dō Tsunami zgodnym z założeniami idei Karate-dō Daruma. Osoby, które prowadzą szkolenia to: Mirosław Pawliński (1 kyū Karate-dō Tsunami), Robert Kwiecień (3 kyū Karate-dō Tsunami), Zbigniew Kociński (4 kyū Karate-dō Tsunami) i Mariusz Obrycki ( 1 dan Karate Tsunami).
(dop. MK - www.shodan.pl)
[...]
Okite - program ideowy Karate-dō Tsunami

1. Powrót do tradycyjnej formy "doskonalenia się" w oparciu o ideę "Karate-dō Daruma". Celem w Karate-dō Tsunami jest osiągnięcie:
* Bodai = stanu jedności ducha i ciała,
* Nehan = stanu jedności i harmonii z otoczeniem.

Środkami do osiągnięcia celu są stosowane w jednakowym stopniu:
* Zen = ćwiczenia medytacyjne,
* Karate = ćwiczenia fizyczne.
2. "Sztuka walki" w Karate-dō Tsunami służy do zrozumienia wartości życia własnego oraz innych ludzi, a także do:
* doskonalenia się w aspekcie fizycznym,
* rozwoju samodyscypliny,
* nauki umiejętności skutecznej samoobrony.
3. Nie istnieje "styl" najlepszy. Wszystkie wnoszą do Karate-dō określone wartości. W Karate-dō Tsunami dąży się do opanowania i analizy dorobku różnych "stylów" bez skłaniania się w stronę któregokolwiek z nich. Unika się przez to zahamowań wywołanych jednostronnością rozwiązań jednego "stylu".
4. Odrzucenie "kultu mistrzów". Warunkiem postępu w Karate-dō Tsunami jest wiara we własne możliwości. Celem procesu szkoleniowego jest rozwój refleksji i krytycznej oceny oraz świadomości i inicjatywy każdego studenta.
5. Wszechstronne wykorzystanie zasad równości i demokracji:
* w procesie podejmowania decyzji,
* w procesie szkoleniowym.
[...]
Karate-dō Tsunami Renmei

Renmei jest organizacją non-profit i ma za zadanie propagowanie zdrowego trybu - stylu życia w oparciu o trening Karate i Zen. Dla celów szkoleniowych Renmei wybrała program szkoleniowy kierunku uniwersalnego w Karate, zarejestrowany przez Centralny Ośrodek Sportowy pod nazwą "Karate-dō Tsunami".

Karate-dō Tsunami Renmei jest aktualnie niezależnym (dobrowolnym) zrzeszeniem klubów i ich członków lub osób niezrzeszonych. Misją Renmei jest przywrócenie pozycji Karate w świadomości społeczeństwa, jako wspaniałego środka do kształtowania własnego charakteru, realizacji życiowych celów oraz osiągania sukcesów.

Kierunek uniwersalny - Karate-dō Tsunami - idea doskonalenia się:
polega na doskonaleniu się wykorzystując zasady wszystkich stylów. Głosi, że wszystkie style posiadają jednakowy dorobek. Zachęca do uprawiania sztuki walki poprzez analizę, porównywanie dorobku szkół i styli z zachowaniem charakterystycznych dla nich pierwiastków. Charakteryzuje się dużym naciskiem kładzionym w procesie szkoleniowym na stronę psychiczną Drogi, odrzuceniem kultu mistrzów oraz budowaniem świadomości i inicjatywy studentów.

[...]
Zarys historii Karate-dō Tsunami

Duża część instruktorów zostaje w strukturach nowego stylu Karate Tsunami i do dzisiaj ściśle współpracuje z założycielem-twórcą. W 1999 roku prowadzona przez *****a Ryszarda PFDSW nadaje grupie polskich instruktorów najwyższe stopnie w sztukach walki tj. 10 dan: Brudny Józef - Pszczyna, Kochanowski Tadeusz - Warszawa, Kondratowicz Krzysztof - Warszawa, ***** Ryszard - Warszawa.

Działania *****a Ryszarda doprowadzają do pojawienia się (oprócz nowego stylu Karate Tsunami) nowej organizacji Polskiej Federacji Karate Tsunami zarejestrowanej jako Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej propagujący w naszym kraju Karate Tsunami. Federacja została zarejestrowana w Bydgoszczy 8 sierpnia 2001 roku w Sądzie Rejonowym w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000034533. Na czele nowej organizacji stanął Kociemski Rafał - prezes Bydgoskiego Klubu Karate-dō Tsunami. Nowa federacja przygotowała swój program szkoleniowy oraz przyjęła zasady zaliczania egzaminów, które są rozwiązaniem mieszanym stylu Karate Tsunami i dawnego Karate-dō Tsunami.
Powstanie Karate-dō Tsunami Renmei

W 1999 roku z inicjatywy Mirosława Pawlińskiego (instruktora rekreacji ruchowej o specjalności Karate-dō Tsunami) rozpoczęły się na nowo zajęcia poświęcone Karate-dō Tsunami. Treningi odbywały się w Warszawie. 5 lat trwały przygotowania do "nowego" podejścia do treningu Karate według idei "Tsunami", które byłoby kontynuacją i powrotem do tradycji Karate, w której nie istnieją sztuczne podziały.
[...]
ajważniejsze - osoby prowadzące Karate-dō Tsunami Renmei nie uzurpują sobie żadnych praw związanych z tworzeniem Karate-dō Tsunami. Wszystkie osoby związane z powstaniem Karate-dō Tsunami Renmei miały możliwość poznania, ćwiczenia i treningu Karate-dō Tsunami w czasach, kiedy zasady tego kierunku Okite były jednoznacznym wyznacznikiem drogi doskonalenia się dla wszystkich studentów tego kierunku.

Studenci Karate-dō Tsunami na równi traktują (szanują) możliwość wyboru swojej drogi Karate przez każdego ćwiczącego. Stąd tak ważne jest budowanie bardzo dobrych relacji wśród wszystkich trenujących obecnie ten kierunek (i nie tylko) - zgodnie z najlepszymi wzorcami twórców Karate-dō.

Tworzymy Karate-dō Tsunami Renmei nie dla poklasku i sławy, a jedynie dla zachowania dziedzictwa jakim jest idea uniwersalnego doskonalenia się w oparciu o najciekawszy program szkoleniowy, jaki poznaliśmy. Dla nas najważniejsza jest idea Karate-dō i jej realizacja.
*******
Czekamy na więcej:
ROZDIAŁ I - Pojęcie tradycji w Karate (wersja robocza)
ROZDIAŁ II - Entuzjazm egzaminów. Czym jest w istocie egzamin?
ROZDIAŁ III - Choroba zwana "danomanią"
ROZDIAŁ IV - Doskonalenie się. Poszukiwanie swojej "drogi"
ROZDIAŁ V - Zen a Karate-dō. Karate-dō a Zen
ROZDIAŁ VI - Poszukiwanie doświadczenia. Grzeszki instruktorów
http://shodan.pl/wspolczesne_karate_do
***************
Proponuję podwiesić temat, bo wielu krytyków Karate Tsuami nie znało tych właśnie przemyśleń i jestem pewien, że gdyby ktoś to wcześniej przeczytał, nie miał by nic do zarzucenia Karate Tsunami.

Zmieniony przez - MarKosTSD w dniu 2010-06-04 15:11:07
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Najman vs. Saleta na KSW 14?!

Następny temat

Tyson vs Foreman 1990-Dlaczego nie doszło do walki ?

WHEY premium