SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Posiłki na diete

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1546

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 103 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1036
Co jadac na sniadanie,2sniadanie,obiad,przed i po treningowy,podwieczorek kolacje?Szukalem na forum przykladwych posilkow ale nie znalazlem.Mógłbym prosic o linka co by byly podane jakie produkty posilki jadaz w wubrane pory dnia?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 39 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2857
Jak wiemy, dieta stanowi 70% naszego sukcesu, niezależnie od postawionych celów. Musimy więc uważnie pilnować talerza i wiedzieć, co na nim położyć.

Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Po x godzinach snu (6-9) organizm „wskakuje” w kataboliczny stan (kiedy to używa aminokwasów do czerpania energii, przez co następuje rozpad białek i tk. mięśniowej) i w celu zahamowania tej niepożądanej reakcji musimy porządnie zjeść.

Śniadanie powinno być najbardziej kalorycznym posiłkiem ze wszystkich. Możemy odrobinę pofolgować i wybrać takie produkty, których np. kategorycznie nie powinniśmy jeść wieczorem. Osobiście zaczynam dzień omletem/plackiem owsianym – 8 białek, 3 żółtka, 140g płatków owsianych, 30g rodzynek i trochę dżemu niskosłodzonego. No właśnie, rodzynki i dżem nie do końca kojarzą się z fitnessowym lifestyle’m. Ponieważ jednak zarówno rano, jak i po treningu organizm jest wypompowany z glikogenu, to śmiało możemy dorzucić cukrów prostych i nie martwić się o ich odłożenie się w okolicach bioder i pasa (zwłaszcza, że później cały dzień jesteśmy „na chodzie”).

Drugim posiłkiem w hierarchii będzie posiłek po-treningowy. Tutaj również nie bójmy się o cukry proste, które musimy przyjąć, i wysoki indeks glikemiczny. Po intensywnym treningu zapasy glikogenu, wielocukru zmagazynowanego w wątrobie i mięśniach, są znacznie uszczuplone. Potrzebujemy więc odnowić nasze zapasy energetyczne, właśnie poprzez szybki wzrost cukru we krwi i następnie wyrzut insuliny – hormonu wydzielanego przez gruczoł trzustki. Ona zmagazynuje nam całą glukozę w komórkach mięśniowych. I nie tylko, ponieważ w naszym posiłku znajdzie się białko, ono również skorzysta na działaniu tego hormonu i zostanie przetransportowane do w/w komórek w celu nadbudowy uszkodzonych w czasie treningu włókien.

Trzeci w hierarchii będzie posiłek przed-treningowy. Na niego powinno składać się białko i węglowodany o niskim-średnim indeksie glikemicznym. W tej chwili wzrost poziomu cukru i wyrzut insuliny nie są pożądane. Pozostaje kwestia tłuszczów – zrezygnowałbym z nich zarówno w tym, jak i po-treningowym posiłku, ponieważ zwalniają one wchłanianie się białka, zaś nam zależy na tym, aby te dania były szybkostrawne. Niemniej część osób dodaje np. oliwę do jednego i drugiego i też sobie chwali. Kwestia prób na własnym organizmie. Ja jestem zwolennikiem diety niemieszanej, o której za chwilę.

Pozostałe posiłki (docelowo trzy) są w zasadzie równe sobie. Przy kolacji polecam całkowicie zrezygnować z węglowodanów, które na noc nie są nam do niczego potrzebne. Z kolei tłuszcze odwrotnie, muszą się znaleźć, ponieważ zwalniają metabolizm, co w perspektywie niejedzenia 6-9 godzin jest niewątpliwie korzystne.

Inna ważna kwestia – z czego powinny składać się posiłki. I tutaj właśnie dochodzimy do założeń diety nie-mieszanej. Zasada jest jedna i bardzo prosta; jedzonko dzielimy na 2 grupy:

- białkowo-węglowodanowe,

- białkowo-tłuszczowo-warzywne.

Przy takim podziale posiłków wiele zyska układ trawienny, którego nie bombardujemy naraz wszystkimi grupami żywieniowymi. Ponadto, pozwala wszystko ładnie połączyć w ciągu dnia. Co polecam osobiście:

- śniadanie, białkowo-węglowodanowe (B-WW)

- posiłek przedtreningowy, B-WW

- posiłek potreningowy, B-WW

- obiad, białkowo-tłuszczowo-warzywny (B-T-W)

- podwieczorek, B-T-W

- kolacja, B-T-W

Dzięki temu zsyntetyzujemy również wszystkie witaminy. A,D,E i K wchłaniane są przy pomocy tłuszczów, toteż w każdym posiłku gdzie te są zawarte powinny znaleźć się i warzywa. Dodatkowo, taki podział sprzyja wrzucaniu węglowodanów na śniadanie i w porze około treningowej, co jest rozwiązaniem idealnym, jeżeli chodzi o nie zwiększanie poziomu tkanki tłuszczowej tudzież jej redukcję. Oczywiście schemat zakłada trening w godzinach przedpołudniowych.

Co, jeżeli trenujemy po południu? Trzymamy się zasad, a więc:

- śniadanie, B-WW

- drugie śniadanie, B-T-W

- obiad, B-T-W

- przedtreningowy, B-WW

- potreningowy, B-WW

- kolacja, B-T-W

Jak to wszystko ogarnąć?

Pudełka. Ano, moi drodzy. Posiłki są banalne w przygotowaniu i zjedzeniu. Przykład B-T-W: puszka tuńczyka w sosie własnym + warzywa + polać oliwą z oliwek. 5 minut roboty a spokój na 3 godziny. Posiłki grupy B-WW to kwestia poszatkowania kurczaka i dodania ryżu, grillowania ryby i dodania makaronu etc. etc. Wszystko do pudełeczka i gotowe, możemy działać.

Może wydawać się, iż 6 posiłków to katastrofa, ale zapewniam, że jest to możliwe i wszystko zależy od naszej automotywacji i chęci osiągnięcia treningowych celów. Oczywiście, zdarzają się zawody w których autentycznie nie ma czasu. W porządku, trzeba wtedy dostosować się w miarę do możliwości. Ale 80% innych zajęć – czy naprawdę nie znajdziemy tych 7-10 minut na zjedzenie tuńczyka z sałatą i ogórkiem? 2 pudełka do pracy i gotowe. Warto się nad tym zastanowić.

zrodło to: fitlook.com.pl

i mysle ze tu po czesci masz opisane na ten temat i znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 103 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1036
Dzięki za info.Nic bede musial jeszcze poczytac pare art i jakos ulozyc to diete na mase.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
s.m.p.a. ODŻYWIANIE
Ekspert
Szacuny 430 Napisanych postów 56364 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 184874
Masz masę artów w zbiorze linków działu odżywianie wystarczy poszukać

Niedostępny do odwołania. Zdrowia dla WSZYSTKICH!

https://www.facebook.com/pages/Wszystko-Ch**/363238457019620 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Czy to dobre na oponkę?

Następny temat

Dieta na podtrzymanie masy - UK

WHEY premium