SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ergogeniczne składniki, które powinny być elementem diety…

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3244

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 218 Wiek 31 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 2755
Ergogeniczne składniki, które powinny być elementem diety…

Na początku tego wpisu należałoby wyjaśnić niezorientowanym co oznacza termin „ergogeniczne składniki". Mówiąc krótko znaczy to mniej więcej „praco-twórcze", a więc takie dzięki którym nasz organizm jest w stanie doprowadzić do wzrostu sprawności, szybszej regeneracji oraz lepszej wydajności. Tekst ten będzie miał zapewne kluczowe znaczenie dla osób czynnie uprawiających sport, ale może i inni znajdą w nim coś dla siebie.

Jednym z takich składników są rozgałęzione aminokwasy znane szerzej jako BCAA - walina, leucyna oraz izoleucyna. Źródłem największego występowania takich substancji są produkty zwierzęce. Dla przykładu porcja wołowiny (1000kcal) zawiera około 34 g takich aminokwasów, a produkty pełnoziarniste w porcji dostarczające takiej samej wartości energetycznej tylko 6g.

Czym różnią się BCAA od innych aminokwasów?
Tutaj sprawa jest prosta. BCAA wpływa na stymulację wzrostu i regenerację tkanki mięśniowej. Niestety, osoby uprawiające sport często nie posiadają sprecyzowanego stylu odżywiania, a jeśli go posiadają to jest on wynikiem zgubnych teorii o szkodliwości tłuszczu i prozdrowotnym działaniu produktów zbożowych. W związku z powyższym organizmy wypychane glikogenem otrzymują niewielką ilość rozgałęzionych aminokwasów, które mogłyby pomóc w regeneracji osłabionych, po treningu, mięśni.

Kolejnym i ostatnim składnikiem, a w zasadzie składnikami, o którym chciałbym dzisiaj napisać są owoce i warzywa, które wykorzystując nieco inny mechanizm niż BCAA, chronią nasze mięśnie przed rozkładem.

W jaki sposób?
Dieta obfitująca w zboża oraz produkty mleczne powoduje wytworzenie odczynu kwaśnego w naszej krwi. Na domiar złego podczas wysiłku organizm, także dodaje w bonusie substancje o takim odczynie. Taka sytuacja może prowadzić do zakwaszenia organizmu. Organizm znajduje odpowiednie dla siebie rozwiązanie takiego problemu - rozkłada tkankę mięśniową, która jest dla niego tylko i wyłącznie niepotrzebnym, a wymagającym dostarczania energii w celu utrzymania, balastem. Dieta zawierająca owoce i warzywa powoduje wytworzenie we krwi stanu alkalozy metabolicznej czyli odczynu zasadowego, czym eliminuje możliwość rozkładu mięśni w wyniku zakwaszenia.

Pamiętajmy także o tym, że zarówno mięso oraz owoce i warzywa są ważnym i jednym z lepszych, jeśli nie najlepszym źródłem witamin i mikroelementów.

Art by ElFlexo aka Leov



Zmieniony przez - ElFlexo w dniu 2010-09-18 10:15:39

ElFlexo - "Jestem tak podekscytowany, że chyba umyje dzisiaj wszystkie zęby."

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Filety z makreli w kremie pomidorowym Neptun

Następny temat

Dieta na mase

WHEY premium