SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

L-Karnityna prawda czy mit???

temat działu:

Iron Horse Series

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 2075

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Marcin4_ I.H.S. TEAM
Specjalista
Szacuny 51 Napisanych postów 3745 Wiek 40 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 13799
Zawiera w swojej cząsteczce jednocześnie grupę aminową i karboksylową, czym spełnia definicje aminokwasu, choć nie jest to aminokwas proteogenny (tworzący białko ustrojowe). Naturalna substancja, która występuje praktycznie tylko w mięsie oraz w ovocu avocado.

Występuje w dwóch postaciach L-Karnityny i D-Karnityny, lecz tylko ta pierwsza jest fizjologicznie czynna. Syntetyzowana w nerkach i wątrobie z lizyny i metioniny w obecności witamin C, B6 oraz Żelaza. Jest również dostarczana w postaci suplementacji.

* Uważa się ją za czynnik biorący udział w podwyższaniu stężenia glikogenu w mięśniach, wpływający na metabolizm aminokwasów rozgałęzionych (BCAA- Izoleucyna, leucyna, walina), a także w procesach usuwania kwasu mlekowego.
* Substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych, a także innych tkanek i organów.
* Niezbędna przy przemianach energetycznych kwasów tłuszczowych, transportuje długołańcuchowe kwasy tłuszczowe przez błonę mitochondrialną gdzie wewnątrz następuje utlenienie tych substratów i zamiana na energię.
* Stabilizator jonów potasu - pośrednio zatrzymuje wodę w komórkach mięśniowych.
* Zwiększa pośrednio poziom ciał ketonowych we krwi, te z kolei są pomocne przy długotrwałych wysiłkach. Nie odczuwamy tak silnego zmęczenia i osłabienia.

Ile i jak???

Osoba ważąca 70 kg. Ma w przybliżeniu 20g L-Karnityny zgromadzonej głównie w mięśniach szkieletowych i sercu (98%), oraz wątrobie i nerkach, 0,5% w pozostałych narządach.

Dla osób prowadzących siedzący tryb życia zaleca się przyjmowanie około 50mg dziennie gdyż wytwarzanie własnej mają na poziomie 1g.

U sportowców zaleca się przyjmowanie od 600-1200 mg na dobę. Większe ilości nie szkodzą organizmowi jednak nie zostają one przyswojone i jest to bardzo nieekonomiczne. Maksymalne stężenie L-Karnityny występuje w osoczu krwi po 2-4 godzin od spożycia.

Powinno się podawać L-Karnitynę w 2-3 dawkach nie przekraczających ok. 500 mg na dobę gdy występuje wysiłek fizyczny, zgodnie z tempem jej wchłaniania. Przy nieaktywnym trybie życia raz dziennie.

Często wzbogacana jest aminokwasami Ornityną i Argininą (aminokwasy te mogą się wzajemnie zmieniać się-jeden w drugi) gdyż uważa się, że te aminokwasy mogą stymulować wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za rozpad tkanki tłuszczowej oraz hamujących rozpad białek.

Wyniki eksperymentu z 2009 r. - AWF Warszawa

* Zwiększa możliwości zawodników do wysiłków z zakresu przemian beztlenowych.
* Wpływa na zwiększenie wytrzymałości siłowej.
* W badaniach nie stwierdzono znaczących zmian w proporcjach tkanki tłuszczowej i wody.
* Badania wskaźników krwi (profil lipidowy, aktywność enzymów oksydacyjnych, poziom syntezy cytoklin) nie wykazało różnic w porównaniu obu grup.

Wielu autorów do tej pory wykazywało istotny wpływ oddziaływania L-Karnityny na układ immunologiczny.

* Może wpływać na poprawę zdolności do wysiłków tlenowych, wpływ ten jednak może być pośredni i w ograniczonym zakresie.

Twórcy eksperymentu nie wykluczają, że być może dawka była zbyt niska lub czas suplementacji zbyt krótki aby stwierdzić w 100% iż L-Karnityna nie ma wpływu na redukcję tkanki tłuszczowej, nie wiadomo jakie zachowanie wystąpiłoby przy zmianie treningu na aerobowy - opierający się na przemianach tlenowych.

Oddziaływanie L-Karnityną może być skuteczniejsze, im większe są niedobory w organizmie. Zaobserwowano bowiem znaczące różnice osobnicze na stosowanie tego suplementu.



Źródło:

Artykuł oparłem na książce która ukazała się w 2009 roku i była zbiorem badań Awf Warszawa na temat L-karnityny hmb i kreatyny
Niestety nie mogę odnaleźć jej w tej chwili dla ciekawych podam w późniejszym terminie dokładny tytuł.
Oprócz tego opierałem się na innych książkach gdzie znalazłem jakieś sensowne informacje na jej temat.
Artykuł był już zamieszczony w zeszłym roku na stronie mojego klubu gdzie pracowałem ale to chyba nie jest istotne

Pozdrawiam serdecznie

Zmieniony przez - Marcin4_ w dniu 2010-09-10 22:03:34

...

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1442 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 8283
Drogi Marcinie.


Bardzo dobra robota.
Co do wchłanialności i momentów podaży l-karnityny.
Jest to aminokwas, który nie będzie dobrze przyswojony w momencie zmieszania z treścią pokarmową. Gdyż na ogół firmy używają takich a nie innych komponentów (chodzi o jakość).
Najlepszym rozwiązaniem jest spożycie l-karnityny na czczo. W celu jak najlepszego przyswojenia produktu.
L-karnityna ma tą cechę iż kumuluje się w mitochondriach komórkowych. Zatem, jednorazowe naładowanie organizmu tą substancją wystarczy na cały dzień.

Stąd też najlepszym rozwiązaniem jest spożycie 2-4gramów l-karnityny zaraz po przebudzeniu na czczo. Będzie ona skumulowana w naszym organizmie. I wykorzystana jako transporter tłuszczy, nawet w wieczornym treningu.


Pozdrawiam
Michał

NIE sądzisz, że masz ochotę dać mi SOGA?
W końcu Ci pomogłem :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 526 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6494
Pewnie nadal mam bana ale spróbuje skomentować ....

Działanie carnityny:

niedawno byl program na Discovesy Science chyba na temat nietypowych i zagmatwanych chorób. Opisywali przypadek goscia, któy bardzo latwo sie meczyl, byly bóle w klatce piersiowej, im wieksza aktywnosc tym czul sie gorzej. PAre razy podejrzewano go o zawal choc badania zawsze potem wykluczaly zawal.

Co sie okazalo?

Gosc nie syntetyzowal jakiejs formy wlasnie Carnityny, jego serce i caly organizm nie potrafil korzystac z tluszczow (kwasow tluszczowych).

Tego rodzaju uszkodzenie genetyczne jest rzadkie. Byc moze dlatego jedni ludzie lepiej znosza diete keto a inni gorzej bo nie syntetyzuja odpowiednich skladników odpowiedzialnych za efektywne wykorzystanie tluszczu jako substratu energetycznego.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 7165 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 30760
Myślę, że łączenie tegoż schorzenia genetycznego z dietami keto jest przesadą. Mnie też ciężko zrzucać na zbilansowanej, ale żadnych bóli w klatce nie mam podczas treningu tlenowego.

Poza tym nie tylko karnityna ma wpływ na transport tłuszczy


Marcinie, sog za artykuł. Mimo wszystko spodziewałem się jednak czegoś bardziej szczegółowego traktującego o używaniu karnityny jako wspomagacza spalania tłuszczu. Wiele razy było to przecież obalane, później słyszałem, że karnityna działa w dawkach w granicach 4g, co przynajmniej wtedy było bardzo nieekonomiczne.

/pzdr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Marcin4_ I.H.S. TEAM
Specjalista
Szacuny 51 Napisanych postów 3745 Wiek 40 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 13799
Wybacz!
W tej dziedzinie mam tylko takie powiedzmy, że sprawdzone informację
Tak jak wspomniałem artykuł oparłem na badaniach a tam tyle zostało podane, a nie chcę się sam nie wiadomo jak wymądrzać bo nie o to tu chodzi a i nie mam jeszcze tak rozległej wiedzy żebym mógł to robić.
Dzięki za opinie

...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 7165 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 30760
Nie no luz. Sam jestem ciekaw fajnie by bylo jakby ktoś znajacy sie w tym temacie uzupełnił to.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 526 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6494
kieszko89 .... nigdzie nie twierdzilem, ze kazdy kto ma problemy z keto to zaraz jest genetycznie uszkodzony .... zwrocilem tylko uwage na jedna ze skrajnych co prawda ale mozliwosci ....

poza tym, tego rodzaju uposledzenia metaboliczne, moga sie cechowac roznym nasileniem z uwagi na to, ze moga byc zalezne od roznych genów albo ich kombinacji ....

jeden bedzie mial 10% uposledzony jakis szlak metaboliczny, inny 20%, a kolejny tak bardzo, ze w 3 dni po urodzeniu umrze ...

a co do miedzy innymi uposledzenia syntezy roznych form karnityny, i innych tego rodzaju zaburzen metabolicznych, to rozmawialem na ten temat z dwoma profesorami UMK w Toruniu i wniosek z tej rozmowy mam taki, ze byc moze tego rodzaju uposledzenia sa powszechniejsze w populacji niz sie nam wydaje i byc moze wszyscy ludzie majacy problemy z ukladem sercowo naczyniowym, hiperholesterolemią itp. zawdzieczaja je glownie takim uszkodzeniom metabolicznym a dieta nie ma zadnego wplywu na ich stan zdrowia (to akurat podejrzewa sie od dawna) ...

problemem moze byc np. silne ograniczenie wykorzystania cholesterolu jako materialu energetycznego i budulcowego do syntezy roznych substancji fizjologicznie aktywnych w organizmie, takim ludziom cholesterol bedzie sie zawsze odkladal w tetnicach, nie wazne co by jedli gdyz w 80% jest on produkowany w organizmie ... samo ograniczenie jego wykorzystania przez organizm na wlasne cele dajmy na to o 15% moze miec po latach dla takiego organizmu skutek tragiczny ...

i takiemu komus zadna oliwa z oliwek ani omega-3 w skrajnych przypadkach nie pomoga ...

poza tym, musimy zdac sobie sprawe z jednego: gdybyśmy nie zyli w cieplarnianych warunkach cywilizacji to 80% z nas nie przezyla by pierwszych 15 lat zycia i to wlasnie dzieki temu, ze zyjemy w ramach cywlizacji gdzie nawet najslabsze noworodki sie ratuje (oczywiscie tu upraszczam) w ogole zyjemy ... wiekszosc z nas zyjac w czystej przyrodzie nie bylo by w stanie samodzielnie poradzic sobie z infekcjami, efektywnie przysfajac pokarmów, uciekac przed drapieznikami np. tylko dlatego, ze ma astme lub alergie i cieszyli bysmy sie jakby udalo nam sie przezyc 30 lat :P

zadnym pakowaniem wtedy i sporte bysmy sie nie przejmowali a dlaczego umieramy bylo by dla nas sprawa drugorzedna ...

dzis jest tak, ze coraz wiecej uszkodzen w genotypach jest przekazywanych nastepnym pokoleniom i ilosc tych uszkodzen bedzie sie zwiekszac :P

sami jestesmy ofiarami wlasnego sukcesu ewolucyjnego
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Marcin4_ I.H.S. TEAM
Specjalista
Szacuny 51 Napisanych postów 3745 Wiek 40 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 13799
Nie dość, że tresciwie to jeszcze refleksyjnie i na temat:)
aż sam się sog pcha

...

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Współpraca za granicą poszukujemy chętnych (PROGRESS)

Następny temat

proszę o pomoc (trening)

WHEY premium