SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Eoeo Ćwiczenia dla tych!! SPRAWDŹCIE

temat działu:

Szybkie pytania bez logowania

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1063

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 73 Wiek 26 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1042
Ello przygotowałam sobie plan treningowy możecie zerknąć, może komuś się przyda. A i mam pytanko czy mogłabym ćwiczyć właśnie takim planem, dodam że ma 13 lat, ok 163cm wzrostu, ok 45 kg ważę. Jak jakieś pytania, wątpliwości to pisać. Albo jakieś pytania dotyczące mnie tz. ile już ćwiczę, obwód bicepsa itp. To mój pierwszy artykuł więc sorry za błędy.

"Potykając się, można zajść daleko; nie wolno tylko upaść i nie podnieść się."
Jak już jesteście na moim dzienniku, dajcie znać o sobie, będzie mi miło ;)

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 73 Wiek 26 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1042
Rozpisanie treningu

Poniedziałek
Wolne

Wtorek
Mięśnie rąk

Środa
Mięśnie brzucha

Czwartek
Wolne

Piątek
Mięśnie nóg i nie tylko

Sobota
Bieg

Niedziela
Odpoczynek


Trening w domu, na siłowni i w terenie powinien być przeprowadzony w pełnym zakresie, tzn.:

- z rozgrzewką,
- równomiernie wszystkie grupy mięśniowe,
- z odpowiednim rozciąganiem (strechingiem)


Mięśnie brzucha – 3 serie po 10 powtórzeń
Mięśnie rąk – 3 serie po 10 powtórzeń
Mięśnie nóg i nie tylko – 3 serie po 10 powtórzeń

Rozgrzewka
Trening
Roźciaganie



Mięśnie rąk

1.POMPKI.
Pompki są tym ćwiczeniem, które możemy wykonywać w dowolnym miejscu i bez żadnego sprzętu. Rodzaje pompek są różne. Przedstawione zostaną najpopularniejsze i najefektywniejsze na różne grupy mięśniowe.

1,2,3,4.-Pompki klasyczne:
-główne zaangażowane mięśnie-mięśnie klatki piersiowej, trójgłowe ramion, przednie aktony mięśni naramiennych,
-wykonanie-tego ćwiczenia chyba nie trzeba bliżej opisywać-choć nie każdy wie, jak wykonać je poprawnie. Podstawowym błędem popełnianym przez ćwiczących jest wyginanie grzbietu w łuk do dołu. Poprawne wykonanie wymaga utrzymania tułowia w pozycji wyprostowanej przez cały czas trwania ćwiczenia. Drugim błędem jest zbyt mały zakres ruchu. Opuszczamy się zbyt płytko, a należy to zrobić do momentu, gdy klatka dotknie(nie uderzy, ale dotknie) podłogi, po czym powracamy(koniecznie bez podpierania się o podłogę klatką)do pozycji wyjściowej. Trzecim poważnym błędem jest niewłaściwe tempo-najczęściej jest ono zbyt szybkie. Właściwe tempo to ruch miarowy i wolny, z pełnym „czuciem” trenowanych mięśni. Kiedy już wiemy, jakie błędy powinniśmy wyeliminować przystąpmy do ćwiczeń. Pompki klasyczne można wykonywać pod różnymi kątami. Do zmiany kąta służyć nam mogą meble(krzesła, taboret, itp.).I tak np. jeśli chcemy zaatakować górną część klatki piersiowej wykonujemy pompki z nogami wyżej od reszty ciała(np. na taborecie-rys.5). Dla rozwoju wewnętrznych części mięśni klatki wykonujemy pompki w wąskim rozstawie rąk. Gdy chcemy mocniej zaangażować w ćwiczeniu tricepsy, a mniej klatkę to wykonujemy pompki wąsko, ale łokcie prowadzimy wzdłuż tułowia, a nie na boki(to z kolei angażuje mocniej mięśnie piersiowe).Gdy pragniemy, by rozciągnięcie mięśni było większe, a co za tym idzie, zakres ruchu i efektywność ćwiczenia były większe-wykonujemy pompki na trzech taboretach(krzesłach)-rys.3-jest to świetne ćwiczenie, porównywalne z wyciskaniem sztangielek na ławce poziomej.
UWAGI: Należy wziąć pod uwagę wagę naszego ciała i solidność budowy krzeseł-tak, by nie zrobić sobie krzywdy i przy okazji nie zniszczyć mebli.
rys. 3 rys. 5
rys. 5a



Ćwiczenie pompek można urozmaicać na różne sposoby. Kolejny z nich to „pompki niesymetryczne”-rys 5a.-polegają one na wykonaniu w pierwszej kolejności kilku-kilkunastu pompek w pozycji niesymetrycznego ułożenia tułowia z wychyleniem tułowia na lewą stronę, a w drugiej kolejności tej samej ilości pompek w analogicznym położeniu ciała, ale z wychyleniem tułowia na stronę prawą. Jest to nieco trudniejsza wersja pompek klasycznych-można zdecydować się również na wykonanie pompek na jednej ręce. Inna wersja to pompki z przyklaskiem w dłonie-jest to to samo ćwiczenie, z tą różnicą, że w końcowej fazie wyprostu ramion przyśpieszamy mocno i odbijamy się ponad podłogę jednocześnie klaszcząc w dłonie.-rys.1

rys. 1






5. Pompki na krzesłach(poręczach):
-główne mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu-cała grupa mięśni klatki piersiowej, przednie aktony mięśni naramiennych, mięśnie trójgłowe ramion
Ćwiczenie to wygląda identycznie, jak pompki na poręczach z tą różnicą, że poręcze zastępujemy krzesłami z oparciami-rys.8-Ruch jest identyczny, jak w ćwiczeniu na poręczach


rys.8
UWAGI: Ćwiczenie to świetnie rozwija dolne rejony klatki piersiowej, jak również siłę do wyciskania w leżeniu. Można krzesła zastąpić np. dwoma szafkami stojącymi blisko siebie. Należy wziąć pod uwagę wagę naszego ciała i solidność budowy krzeseł-tak, by nie zrobić sobie krzywdy i przy okazji nie zniszczyć mebli.

6. Pompki boczne:
-główne mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu- trójgłowe ramion, mięsnie piersiowe, mięśnie naramienne, mięsnie skośne brzucha, najszersze grzbietu
-wykonanie-rys.7-Jest to dobre ćwiczenie na rozwój siły ogólnej, ponieważ angażuje do pracy wiele mięśni. Do jego wykonania potrzebny nam będzie ciężki mebel, który utrzyma nasz ciężar - np. łóżko z oparciem, lub niska szafka. Ćwiczenie polega na unoszeniu i opuszczaniu wyprostowanego tułowia jednorącz bokiem. Ważne jest, by tułów pozostawał przez cały czas wyprostowany w pozycji pionowej(poprzez napięcie mięśni skośnych brzucha i mięśni grzbietu). Ruch opuszczania powinien być kontrolowany, a jego głębokość taka, by nie powodowała zbytnich przeciążeń w stawach barkowych.


rys.7



7. Pompki na taborecie:
-główne mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu-trójgłowe ramion, mięśnie piersiowe
-wykonanie-rys.3a- ćwiczenie podobne do poprzedniego, ale wykonywane przy pomocy taboretu/krzesła. Zaangażowanie mięsni uzależnione od ułożenia tricepsów- jak w poprzednim ćwiczeniu.

rys.3a

8. Pompki w podporze tyłem:

-główne mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu-
-wykonanie- Ćwiczenie to polega na wykonywaniu ruchów opuszczania i unoszenia tułowia podpierając się ramionami o ławkę z tyłu, a nogi pozostają (działając jak zawias)oparte na drugiej ławce(dobrze jest, gdy ławka ta jest nieco wyższa od tej, na której trzymamy ręce).Ramiona prostujemy do końca dla lepszego napięcia mięśni. Ruch opuszczania powolny, unoszenia nieco szybszy.

rys.3b



Mięśnie nóg i nie tylko:

1. Przysiady:
-główne mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu- mięśnie czworogłowe ud
-wykonanie-jest to ćwiczenie podobne do przysiadów z obciążeniem-jedyną różnicą(poza brakiem obciążenia)jest ułożenie ramion-są wyprostowane do przodu, równolegle do podłogi(rys 5b). Można oczywiście, jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do przysiadów ze sztangą na barkach i taka technika najlepiej mu wychodzi-trzymać ramiona w sposób pozorujący trzymanie gryfu sztangi. Można również, dla lepszej równowagi użyć np. kija od szczotki. W celu zwiększenia stopnia trudności ćwiczenie to można wykonywać na jednej nodze(rys.4c). Oddech bierzemy przed rozpoczęciem przysiady-powietrze wypuszczamy, gdy podnosimy się z przysiadu.

rys.5b rys.4c

UWAGI: Ciężar wypychamy z pięt, stopy przylegają całą powierzchnią do podłogi przez cały czas. Kolana w trakcie ćwiczenia nie powinny wysuwać się poza obrys stóp.


2 Wspięcia na palce na podeście
Stań prosto na wysokim podeście, tak by na nim znajdowały się tylko przednie części stóp. Wykonaj wspięcie na palce tak wysoko, jak potrafisz. Wstrzymaj ruch i bardzo powoli opuszczaj pięty do momentu, w którym będziesz odczuwał mocne rozciąganie na łydkach. Zaawansowani mogą dodatkowo dociążyć się hantlami.

3. Unoszenie tułowia z leżenia przodem:
-główne mięśnie zaangażowane w ćwiczeniu-prostowniki grzbietu, mięśnie pośladkowe
-wykonanie-Kładziemy się płasko przodem na podłodze, nogi zapieramy o stabilny sprzęt(np. szafa, kaloryfer-rys.2d), ramiona luźno wzdłuż tułowia. Z tej pozycji wykonujemy unoszenie tułowia w górę, jednocześnie nie odrywając od podłogi nóg i bioder. W końcowej fazie(przy maksymalnym wychyleniu tułowia w górę)można zatrzymać ruch na chwilę, dla lepszego napięcia mięśni. Po czy m powracamy do pozycji wyjściowej. Powietrza nabieramy przed rozpoczęciem unoszenia-wypuszczamy je, gdy zbliżamy się do góry.

rys.2d
UWAGI: Unikamy gwałtownych i zamaszystych ruchów. Staramy się „wczuć” w pracę mięśni grzbietu.

Ok to tyle

"Potykając się, można zajść daleko; nie wolno tylko upaść i nie podnieść się."
Jak już jesteście na moim dzienniku, dajcie znać o sobie, będzie mi miło ;)

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jaka najlepsza rozgrzewka?

Następny temat

piłka nożna,

WHEY premium