SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta u sportowców.

temat działu:

Dietetyka sportowa

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1420

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 5422 Wiek 32 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 45681
Witam, mam pytanie odnośnie diety zawodników, uprawiających sporty zespołowe, a mianowicie siatkówkę. Jako, że jest to element nieodzowny w sporcie, to zastanawiam się, jak wygląda to u profesjonalistów, czy jest ktoś w stanie mi to objaśnić? Pytanie może się wydawać banalne, jednakże zawodnikom takich gier, jak siatkówka nie zależy na zdobywaniu masy mięśniowej, ważniejszym elementem jest dynamika i wytrzymałość, w mniejszym stopniu siła, jednakże też jest elementem cyklu treningowego. Jak powinien wyglądać rozkład posiłków: ile ich powinno być; czy trening siatkówki na sali powinien być uznawany za element "dnia treningowego", w związku z czym, czy przed i po powinien być odpowiedni posiłek około treningowy? Jak powinien wyglądać rozkład makroskładników? Ochrona przed katabolizmem, jak powinna wyglądać? Powrót po kontuzji - siłownia, sala, a jak sprawa diety? Sprinty na rano - na czczo, czy po posiłku, jeśli tak, to jaki powinien być schemat (rozkład BTW)?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 20 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 307
Kierunek adaptacji po treningowej organizmu zawodnika zależy od rodzaju treningu i cech motorycznych ,które kształtujemy w jednostkach treningowych charakterystycznych dla danej dyscypliny sportu. Opowiednia dieta i suplementacja ma za zadanie ułatwić tą adaptację i podnieść ją na wyższy poziom poprzez manipulacje dietetyczno-suplementacyjne. Ma nie dopuścić do przetrenowania , kontuzji ,umożliwić dojście do jak najwyższego poziomu sportowego.Jest częścią procesu treningowego ,który jak wiadomo składa się z jednostki treningowej i odpoczynku(regeneracja-potreningowa-dieta, suplementacja, higieniczny tryb życia).W czasie treningu organizm nastawiony jest na pokrycie zapotrzebowania energetycznego wynikającego z obciążeń treningowych. W tym czasie nie dochodzi do regeneracji –priorytetem jest produkcja –energii i usuwanie nadmiaru ciepła. Natomiast później po zakończeniu treningu następuje czas regeneracji .Pierwsze 30 minut po treningu jest najważniejsze jeśli chodzi o uzupełnienie poziomu glikogenu, w tym czasie wzrasta o 20% przepuszczalność błon komórkowych ,a tym samym ich podatność na przyjmowanie glukozy.
W celu określenia ilości posiłków ,zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze ,rozkład BTW, minerałów ,witamin- istnieje potrzeba zastosowania pełnej analizy ,najkrócej mówiąc dotyczącej: obciążenia treningowego, analizy diety ,aktywności dobowej, masy ciała ,wzrostu, wieku -określenia na podstawie wcześniej już wymienionych- poziomów przemiany materii i na tej podstawie następuje opracowanie indywidualnego planu dietetyczno -suplementacyjengo .
Takie postępowanie daje nam pełen obraz i pozwala na obranie określonego kierunku działania.
Ilość posiłków w ciągu dnia to 4-6 Trening siatkówki jak najbardziej powinien być zaliczany do dni treningowych, to trening na ,którym kształtujesz cechy motoryczne wykorzystywane w czasie meczu.
Posiłek przedtreningowy powinien być spożywany do 2 godzin przed treningiem, powinien zawierać węglowodany złożone charakteryzują się dłuższym okresem trawienia i wolniejsze ,bardziej rozłożone w czasie uwalnianie glukozy do krwi-efektywniejsze kumulowanie glikogenu w mięśniach. Białko o dużej zawartości niezbędnych aminokwasów szybko trawionych i przyswajanych przez organizm.
Posiłek po treningowy to -zwiększona ilość węglowodanów o wysokim wskaźniku glikemicznym w celu szybkiego dowozu glukozy i uzupełnienia jej potreningowych niedoborów , mniejsza ilość białka o dużej zawartości niezbędnych aminokwasów.
Suplementacja obejmująca prawidłowe strategie uzupełniania aminokwasów, węglowodanów, witamin ,minerałów oraz nawodnienia organizmu to nieodłączna część planu dietetycznego.
Należy pamiętać ,że suplementy są uzupełnieniem diety i mają za zadanie pokryć ewentualnie występujące niedobory składników odżywczych.
Poprzez sulementację możemy wspomóc organizm w celu np. zmniejszenia wpływu procesów katabolicznych na organizm, szybsze uzupełnienie niedoborów energetycznych, zmniejszyć zakwaszenie organizmu, zwiększyć efektywność wykorzystania glukozy, zmniejszyć podatność na kontuzje, przyspieszyć powrót do treningu po kontuzjach itd..
Ochrona przed katabolizmem to przede wszystkim odpowiedni dobór strategii suplementacji .
Węglowodany dodawane w odpowiednim stężeniu do wody i pite w czasie treningu, węglowodany potreningowe o niskiej osmolarności -których zadaniem jest szybkie uzupełnienie niedoborów glikogenu mięśniowego.
-aminokwasy i białka podawane przed i po treningu
-odżywki węglowodanowo-białkowe podawane np. po przebudzeniu
-odżywki białkowe o przedłużonym działaniu stosowane przed snem mające na celu zmniejszenie katabolizmu nocnego
-kreatyna
-HMB
Powrót do treningów po kontuzji i pytanie sala-siłownia to raczej pytanie do rehabilitantów,trenerów.
Jeśli było to złamanie ,dieta w tym przypadku to zwiększenie w posiłkach ilości białka, wapnia i witaminy D3,ograniczenienie ilości spożywanego fosforu(wędliny, sery żółte, topione, szpinak, szczaw , rabarbar, duże ilości mocnej kawy, herbaty) –zmniejsza poziom wapnia w organizmie.

Centrum Edukacji i Żywienia Sportowego Profi MedSport
www.profimedpsort.pl

Poradnia Sportowa w Tychach: http://www.dobrydietetyk.pl/dietetyk/tychy/slaskie/55/ 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 30 Napisanych postów 5422 Wiek 32 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 45681
Dziękuje za fachową odpowiedź, której oczekiwałem.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta, nie moge się z nią uporać

Następny temat

Zobaczcie diete na suchą masę mieśniową- podobno układał ją jakiś mistrz

WHEY premium