SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

jak się robi żelatynę

temat działu:

Szybkie pytania bez logowania

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 6590

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
jak zrobic żelatynę z pogromców mitów
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
To jest forum sportowe . Szukaj na youtubie lub w google rozwiązania .
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 45 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 88
Głównym źródłem żelatyny są odpadki skór cielęcych, wieprzowych oraz świeże kości.
Klej wyrabiany jest natomiast z prawie wszystkich surowców bogatych w kolagen, które nie zostały zużyte do produkcji skór garbowanych i żelatyny. Mogą one nawet zawierać skrawki skór garbowanych, ścięgna, kości, rdzenie rogów, mizdrę i okrawki z solonych skór baranich.
Produkcja żelatyny. Żelatynę z odpadków skór cielęcych wyrabia się po uprzednim wapnowaniu i wymyciu substancji obcych. Wówczas zmielone skóry podgrzewa się, początkowo w temp. 54—60°, następnie temperaturę podnosi się aż do uzyskania wrzenia. Ekstrakty otrzymane w niższej temperaturze charakteryzują się mniejszą degradacją białka, a tym samym wyższą jakością.
Wyciągi białka filtruje się, a następnie zagęszcza w wyparkach próżniowych. Temperatura suszenia musi być utrzymana na niskim poziomie, aby zapobiec hydrolizie gotowego produktu. Wysuszoną żelatynę proszkuje się i pakuje.
Wapnowanie nie jest konieczne przy produkcji żelatyny ze skór wieprzowych, które należy jednak bardzo dokładnie oczyścić z tłuszczu. W przeciwieństwie do skór cielęcych, skóry wieprzowe przerabia się w środowisku kwaśnym, a nie zasadowym i najczęściej w niskiej temperaturze. Produkt tak otrzymany ma większy ciężar cząsteczkowy i w związku z tym lepsze własności żelujące. Jest to o tyle interesujące, że przemiana kolagenu w żelatynę uważana jest powszechnie jako rozpad białka typu potrójnej spirali na trzy łańcuchy peptydowe lub stadia pośrednie.
Produkcja żelatyny z kości wymaga uprzedniego usunięcia tłuszczu, przeprowadzenia demineralizacji kwasowej i ekstrakcji rozcieńczonym ługiem. Gotowanie prowadzi się w kotłach parowych pod zwiększonym ciśnieniem.
Wyrób kleju. Surowiec przeznaczony na klej poddaje się różnym dodatkowym zabiegom, mającym na celu usunięcie wszystkich zbędnych substancji i doprowadzenie do obojętnego pH. Ekstrakty ze skór otrzymuje się w kotłach z płaszczem parowym, przy stopniowo zwiększającej się temperaturze, przy czym klej najwyższej jakości otrzymuje się z pierwszego parzenia.
Surowiec kostny przed właściwą obróbką zostaje wymyty, rozdrobniony i poddany kwaśnej demineralizacji. Gotowanie prowadzone jest pod ciśnieniem 0,7 atn, w rezultacie którego otrzymuje się produkt o małym ciężarze właściwym i słabych właściwościach klejących.
Po zagęszczeniu ekstraktu, klej jest zazwyczaj suszony i proszkowany.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51563 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Kalendarz masz ?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

rzut pośredni

Następny temat

Tauryna

WHEY premium