SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rozstepy / Olejek do pozowania

temat działu:

Trec

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2566

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 164 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 29581
jabolcokk - napisales cos o rozstepach i ewentualnych zaburzeniach hormonalnych, moglbys cos wiecej na ten temat napisac jak znajdziesz chwile czasu?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
jabolcokk A.Jabłoński
Ekspert
Szacuny 132 Napisanych postów 23197 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 224261
Kto jest narażony na ich powstanie ?
1. Osoby z zaburzeniami hormonalnymi; przykładem takiej choroby może być choroba Cushinga ( przypadłość ta wywołana jest nadczynnością kory nadnerczy; spowodowaną gruczolakiem przedniego płata przysadki z następowym rozrostem kory nadnerczy lub nowotworem kory nadnerczy. Do głównych objawów zaliczamy osłabienie mięśniowe, zaniki mięśni, nadciśnienie tętnicze, purpurowe rozstępy skóry oraz wybroczyny ).
2. Osoby przewlekle leczone lekami będącymi pochodnymi hormonów kory nadnerczy – tzn. kortykosteroidami.
3. Osoby otyłe i kobiety w ciąży ( powstają u znakomitej większości kobiet ciężarnych, przeważnie pod koniec 6 miesiąca ciąży, zwykle w postaci różowych przejaśnień na powierzchni ud, brzucha i piersi. Z biegiem czasu zanikają ).
4. Dziewczęta w okresie pokwitania ( najczęściej ustępują całkowicie ).

W jaki sposób powstają ?
Są dwa podstawowe mechanizmy powstawania rozstępów skórnych:
1. mechanizm hormonalny – zaburzenia hormonalne prowadzą w końcowym efekcie do zaburzeń w funkcjonowaniu fibroblastów ( specjalny typ komórek w naszym ustroju zlokalizowany w tkance łącznej, a więc i w skórze, odpowiedzialny min. za produkcję kolagenu ) oraz do zmian struktury skóry właściwej.
2. mechanizm mechaniczny

Przyczyną pojawienia się rozstępów skórnych w każdym z wyżej wymienionych przypadków są zmiany destrukcyjne w obrębie skóry właściwej i naskórka. Najczęściej dochodzi do zmniejszenia grubości naskórka i ścieńczenia jego połączenia ze skóra właściwą. Na drugim miejscu należy wymienić zaburzenia funkcji fibroblastów oraz zmiany zlokalizowane we włóknach kolagenowych i elastynowych. Zmianom strukturalnym najczęściej musi towarzyszyć jeden z dodatkowych czynników w postaci:
· znacznego przyrostu tkanki tłuszczowej
· przyrostu masy mięśniowej
· wzrostu kości
przeważnie w bardzo krótkim okresie czasu.



Od dawien dawna uważano, że główną przyczyną wywołującą powstawanie rozstępów na skórze jest rozciąganie mechaniczne. Dziś już wiadomo, ze jest to przyczyna drugorzędna. Główną przyczyną tworzenia się rozstępów jest nadczynność kory nadnerczy. Najważniejszą rolę odgrywają glikokortykoidy. Zmniejszone zostaje wytwarzanie kolagenu i proteoglikanów, następuje zahamowanie syntezy kwasu hialuronowego. To w konsekwencji prowadzi do pęknięcia tkanki łącznej i pojawia się ubytek w postaci szpecącego rozstępu. Wśród głównych przyczyn powodujących powstawanie rozstępów należy wymienić przede wszystkim:
* ciąża
* otyłość
* silny stres
* niedożywienie
* zaburzenia hormonalne w okresie dojrzewania
* długotrwałe, ogólne leczenie kortykoidami (również miejscowe)
* zwiększenie przez dłuższy czas zawartości hormonów kory nadnerczy we krwi



Mechaniczne

Skóraskłada się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. W skórze właściwej znajdują się naczynia krwionośne, nerwy, fibroblasty, substancja międzykomórkowa oraz włókna kolagenu i elastyny. Rozstępy są efektem zbyt brutalnego rozciągania skóry, która ma pewien zakres elastyczności i jeśli się przekroczy tę granicę, dochodzi do zerwania głęboko położonych włókien kolagenu. Rozstępy są więc rodzajem blizny.
Hormonalne

Hormony mają duże znaczenie dla elastyczności skóry. Szczególne znaczenie ma tu hormon nadnerczy – kortyzol. Jego poziom wpływa na produkcję kolagenu i strukturę skóry – wysokie stężenie hamuje syntezę kolagenu, skóra staje się słabsza i podatna na powstawanie rozstępów. Zaburzenia gospodarki hormonalnej są nieuniknione podczas dojrzewania i ciąży, a wtedy trudno uchronić się przed rozstępami. Ponadto u sportowców i osób otyłych poziom kortyzolu jest wyższy niż u innych osób.
Ciężar ciała

Rozstępy mogą pojawić się na skórze, kiedy dochodzi do znacznych wahań ciężaru ciała. Nagłe przybranie na wadze obciąża skórę, która nawet po utracie nadprogramowych kilogramów jest rozciągnięta i zwiotczała, nie wraca do swej zwykłej elastyczności. Jednak takie rozstępy są mniej liczne i mniej widoczne niż te spowodowane zaburzeniami hormonalnymi.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Arginina/Magnum 8000

Następny temat

Trening na Mase:

WHEY premium