SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

ART Masaż w dyscyplinach siłowych:)

temat działu:

Aktualności - Sporty Siłowe

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2064

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 1932 Wiek 35 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 9742
Witajcie drodzy siłacze:)Postanowiłem sklecić w miarę składny artykuł, na temat masażu w sportach siłowych. Mam nadzieję ,że zainteresuje on .zarówno aktualnych, jak i przyszłych zawodników i pozwoli im lepiej zrozumieć, a także zaplanować wraz z masażystą zabiegi w czasie całego cyklu treningowo- startowego.

Z pewnością każdy z was widział jak sportowcy- czy to przed zawodami, czy też po nich kładzie się i poddaje się kojącym dłoniom masażysty. Na dzień dzisiejszy w zawodowym i często też amatorskim sporcie masaż jest nieodłącznym elementem odnowy biologicznej oraz samego okresu treningowego zawodnika.


Masaż w każdej dyscyplinie sportowej możemy podzielić na pewne okresy- a mianowicie:
A: Masaż Treningowy: inaczej nazywany jest masażem przygotowawczym lub kondycyjnym. Wykonuje się go w okresie całego cyklu treningowo- startowego.
Celem tego masażu jest rozwijanie zdolności sportowca do pracy i zwiększenie możliwości czynnościowych jego organizmu także modyfikacja działalności mechanizmów regulacyjnych centralnego układu nerwowego.
Nie należy mylić masażu treningowego z wypoczynkiem: masaż treningowy jest dla sportowca dodatkowym obciążeniem i należy uwzględnić go w planie cyklu zajęć. Jest to zazwyczaj mocny i energiczny masaż, trwający 40-60 minut. Masujemy te grupy, które pracują głównie w trakcie treningu. Masaż ten powinien odbywać się ok. 1,5- 6 h po treningu.
Ostatni masaż treningowy należy wykonać na 2 dni przed ważnymi zawodami.

B: Masaż przed zawodami- wykonywany następnego dnia po ostatnim masażu treningowym i stosowany jest do dnia startu. Ma on umożliwić zawodnikowi osiągnięcie możliwie największej gotowości startowej.
Stan oczekiwania zawodnika na start w ważnych zawodach, cec***e się niepożądanymi objawami jak kłopoty ze snem, nerwowość, brak koncentracji oraz biegunki i zaparcia.
Masaż przed zawodami powinien obejmować całe ciało a jego intensywność zależna będzie od stanu psychofizycznego zawodnika i dyscypliny. Ma jednak zawsze utrzymać mięśnie w optymalnej gotowości startowej.

C: Masaż Startowy: wykonuje się go przed rozgrzewką, ma on za zadanie przygotowanie i głębokie rozgrzanie mięśni. Oszczędzamy mięśnie, które podczas zawodów wezmą na siebie główny ciężar walki sportowej. Masujemy te części krótko, dokładnie i zwracamy szczególną uwagę na elementy okołostawowe.
Jeżeli przed startem u zawodnika występuje apatia- stosujemy masaż pobudzający(mobilizujący).U zawodników nadmiernie pobudzonych wykonujemy spokojny, łagodzący masaż.

D: masaż powysiłkowy: inaczej zwany regeneracyjnym przeprowadzamy po zawodach. Jego zadaniem jest doprowadzenie zawodnika po dużym wysiłku do stanu prawidłowego. Należy poświęcić mu dużo uwagi, ze względu na pojawiające się w sporcie olbrzymie przeciążenia. Udowodniono, że działanie masażu regeneracyjnego przewyższa 2-3 krotnie działanie odpoczynku biernego. Wykonujemy go 10-30 minut po zawodach i natrysku i trwa on 8-12 minut. Po bardzo obciążających zawodach masaż wykonuje się po upływie 1-2 godzin.

A teraz to co interesuje siłaczy:

Podnoszenie ciężarów wymaga od zawodników ogromnej siły, wytrzymałości siłowej i szybkości. Z tego powodu ciężarowcy wyróżniają się wyjątkowo dużym umięśnieniem ciała, a podnoszenie przez nich dużych ciężarów powoduje kolosalny wzrost napięcia mięśniowego i nerwowego.
Masaż treningowy: spokojny ale bardzo silny masaż kończyn górnych, obręczy barkowej, oraz masaż mięśni przykręgosłupowych i grzbietu. W przypadku przetrenowania zawodnika możemy zrezygnować z kolejnego treningu i zastąpić go głębokim i silnym masażem całego ciała.
Masaż przed zawodami: między ostatnim dniem treningów, a dniem zawodów, przeprowadza się bardzo silny masaż całego ciała, celem podtrzymania optymalnej gotowości startowej mięśni.
Masaż startowy podnoszących ciężary: Krótki ale dokładny masaż mięsni przykręgosłupowych, grzbietu i barków. Masuje się także mięśnie brzucha, kończyn górnych i dolnych, szczególnie wyróżniając: wały mięśni czworobocznych, pośladki, brzuch, stawy kolanowe, nadgarstkowe i łokciowe. głównie zginaczy i prostowników stawu łokciowego, oddechowe i kończyn dolnych. Pamiętamy o zasadzie masażu u osób z apatią lub gorączką przedstartową.
Masaż Powysiłkowy: zgodnie z zasadami podanymi powyżej.

Dziękuję za przeczytanie moich wypocin, mam nadzieję ,że nie były one za nudne:)

Bibliografia: Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej, autorstwa Leszka Magiery i Roberta Walaszka, wydawnictwo- Biosport.

Jak ktoś ma pecha to i w d*pie palec złamie:)
Robert Górski

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 36 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 535
Nie są to Twoje wypociny tylko przepisałeś z książki od strony 217 i dalej.Czyż nie?

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 29 Wiek 30 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1519
profil też fajny

;)

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Armwrestling na Olimpiadzie

Następny temat

art- MASAŻ W SPORTACH SIŁOWYCH:)

WHEY premium