SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Witamina E - przeciwutleniacz

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 6688

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51560 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Artykuł opisuje tokoferole, głównie alfa-tokoferol. W pracy zawarte są ciekawe fakty bądź przypuszczenia na temat funkcji witaminy E w organizmie jako zmiatacza wolnych rodników, przeciwutleniaczy.

Witaminą E nazywamy związki pełniące w organizmie funkcje regulujące, do których należą pochodne tokolu oraz tokotrienolu, wykazujące aktywność jednej pochodnej tokolu którą jest α-tokoferol. Do witaminy tej należy w sumie 8 związków; 4 tokoferole (α, β, γ, δ) oraz 4 tokotrienole (α, β, γ, δ). Budowę chemiczną przedstawia poniższa rycina [1].




Największą czynność biologiczną wykazują związki α, z czego α -tokoferol ma największy potencjał aktywności, dlatego zapotrzebowanie wyznacza się w milirównoważnikach/ekwiwalentach α -tokoferolu. Jego aktywność biologiczna, przyjmując że jest równa 1, jest trzykrotnie wyższa od β-tokoferolu, pięciokrotnie od formy γ oraz stukrotnie od δ-tokoferolu. Aktywność α-tokotrienolu szacuje się na 20-30% aktywności α -tokoferolu [2]. α -tokoferol jest najczęściej używaną formą witamine E w suplementach oraz jako fortyfikant. Natomiast żaden komercyjny preparat obecnie nie zawiera γ-tokoferolu [3]. Co ciekawsze w wyniku wzrostu stężenie formy α, w organizmie spada stężenie γ-tokoferolu - relacja ta widoczna jest również w adipocytach [4]. Wykazano wzrost stężenia formy alfa w mózgu u szczurów, po podawaniu γ-tokoferolu[3].

Rolę antyoksydanta wykazują wszystkie formy witaminy E, z czego α-tokoferol charakteryzuje się największymi tego właściwościami. Funkcje antyutleniające witaminy E wynikają z tego, że same są zdolne do utleniania, przyjmując niesparowany elektron. Opisany schemat zachodzi wg. poniższej ryciny[5].




Mechanizm ten sprzężony jest z witaminą C [4, 5].




Witamina E „współpracuje" z witaminą C w zwalczaniu wolnych rodników. Ze względu na hydrofobowość witaminy E i hydrofilność witaminy E witaminy te działają w dwóch ośrodkach: lipidowej i wodnej, jak to jest przedstawione powyżej. Witamina E, jak wyżej przedstawiona w formie α-tokoferolu jest zdolna przyjmować niesparowany elektron i przechodzić w ten sposób w rodnik tokoferoloksylowy, który wykazuje małą aktywność biologiczną. Witamina C przyjmuje ujemny ładunek z rodnika tokoferoloksylowego sama się utleniając, i przechodzi w rodnik askorbylowy. Zredukowany α-tokoferol znów może przyjąć elektron od kolejnego wolnego rodnika. Natomiast rodnik askorbylowy, może przejść w rodnik dehydroaskorbinowy przyjmując kolejny elektron. Jeśli do tego dojdzie, rodnik ten w sposób nieenzymatyczny rozpada się do kwasu szczawiowego i treozowego [7, 8]. Badania dowodzą, że 45-50% szczawianów w moczu pochodzi z metabolizmu kwasu askorbinowego [8]. W organizmie człowieka jest możliwość zachodzenia konwersji rodnika askorbylowego/dehydroaskrobinowego do askorbinianu, wykorzystując do tego glutation i dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NADH).
Reakcje utleniania askorbinianu przedstawia poniższa rycina [7].




Działanie tego mechanizmu nie jest wystarczająco udowodnione by przyjąć je za zachodzące. Współpraca dwóch tych witamin jest tylko przypuszczeniem. Mimo braku badań potwierdzających tę hipotezę, znajdują się takie, które dowodzą, iż brak witaminy C zwiększa stres oksydacyjny, bądź dodatek askorbinianów powoduje znormalizowanie procesów zachodzących w komórkach [7].

Witamina E „współpracuje" również z innymi przeciwutleniaczami, np. likopenem [9].

Nie należy jednak dążyć do nadmiernego wysycenia organizmu witaminą C. Witamina ta w ilościach wyższych od aktualnego zapotrzebowania organizmu wydalana jest z moczem [2, 6, 7, 8]. W obecności jonów metali przejściowych witamina C oraz witamina E może wykazywać działania prooksydacyjne, tzn. działanie rodnikotwórcze wg. tzw. reakcji Fentona [6, 7].
Reakcje te polegają na redukcji jonów metali przejściowych wg. reakcji:
Fe+3 + AH- = Fe+2 + A*-
Fe+2 + H2O2 = Fe3+ + OH* + OH-
Powstający w reakcji rodnik hydroksylowy jest najbardziej aktywnym, a więc najbardziej niebezpiecznym rodnikiem. Reakcja ta może zachodzić również z innymi jonami metalowymi. Ze względu na zachodzenie tego typu reakcji, należy uważać na ilość spożywanego żelaza w diecie. Jego większe ilości, mimo utrzymującej homeostazy organizmu przez zmiennością biodostępności tego pierwiastka mogą powodować powstawanie rodników w organizmie. Z tego również powodu mimo braku dowodów szkodliwego wpływu na zdrowy organizm większych ilości witaminy C, uważa się, że spożywanie ilości spełniającej zapotrzebowanie organizmu jest najlepszym rozwiązaniem (50-100mg) jest najlepszym rozwiązaniem [4]. Natomiast dostarczanie 200mg witaminy C dziennie, zapewnia wystarczające wysycenie tkanek oraz komórek organizmu w ilościach wystarczających do prawidłowego przebiegu podstawowych funkcji komórkowych, więc dalsze zwiększanie tej dawki może przynieść więcej szkód niż pożytku [7].
Witamina E również może działać prooksydacyjnie, jednakże tutaj nie zauważono negatywnego wpływu większych ilości tej witaminy na organizm, przeciwnie istnieją badania, w których dowiedziono, iż witamina E suplementowana w ilości 384mg dziennie przez 2 lata nie przyczyniła się do wystąpienia żadnych objawów hiperwitaminozy [3]. Badań przeprowadzonych z dużymi dawkami witaminy E jest dużo, żadne mimo tego nie wykazały objawów hiperwitaminozy [6].

Witamina E pełni znaczącą rolę dla układu nerwowego. Podawanie chorym np. na Parkinsona, Alzheimer’a czy chorych na dystonię witaminy E przyczyniło się do poprawy ich stanu zdrowia [3]. Wpływ Wit. E na układ nerwowych jest wspominany niemalże przy każdej pracy omawiającej tę grupę substancji [1, 2, 4.]

Bibliografia
1. “Witamin E: function and metabolism." Regina Brigelius-Flohe and Maret G,Traber. July 1, 1999 The FASEB Journal vol. 13 no. 10 1145-1155
2. “Chemia Żywności. Odżywcze I zdrowotne właściwości składników żywności." Praca zbiorowa pod redakcją Zdzisława E.Sikorskiego. Wydawnictwo Naukowo-Techniczne.
3. High Doses of witamin E In the treatment of disorders of the central nervous system In the aged. Govind T Vatassey, Timothy Bauer, and Maurice Dysken.
4. “Przeciwutleniacze w Żywności" red. Grajek Włodzimierz WNT
5. „Witamin E and its function In membranes." Xiaoyuan Wang, Peter J. Quinn. Progress in Lipid Researc 38 (1999) 309-336.
6. dr hab Teresa Leszczyńska Prof UR w Krakowie.
7. „Niskocząsteczkowe związki przeciwutleniające pochodzenia naturalnego" Zbigniew Sroka, Andrzej Gamian, Wojciech Cisowski. Postępy Hig dosw. (online), 2005; 59: 34-41.
8. „Oxalate metabolizm. I" Louis Hagler and Robert H. Herman. Am J Clin Nutr July 1973 vol. 26 no. 7 758-765.
9. Oficjalne Czasopismo Polskiego Towarzystwa Dietetyki „Dietetyka" 2010 Vol.4, Nr 3-4. ISNN 1897-7022

Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2011-04-16 10:04:14
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 1090 Wiek 34 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 10444
Ciekawy opis od strony naukowej, SOG

Moda się zmienia... Duża łapa zawsze jest na czasie.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 52 Wiek 41 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 250
Fajny art i ciekawy, sog.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51560 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Jednak jeżeli czyjś wpis nie ma mieć żadnej wartości merytorycznej to wolałbym by ten temat został bez nich. Dziękuję jednak za docenienie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
s.m.p.a. ODŻYWIANIE
Ekspert
Szacuny 430 Napisanych postów 56364 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 184874
Dodane do zbioru linków.

Niedostępny do odwołania. Zdrowia dla WSZYSTKICH!

https://www.facebook.com/pages/Wszystko-Ch**/363238457019620 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51560 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15537682
http://jama.ama-assn.org/content/297/8/842.full

Na podstawie wyżej podanych badań radzę przemyśleć suplementację tą witaminą, lepszym rozwiązaniem będzie spojrzenie na jej zawartość w diecie.


Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2011-11-19 22:13:45
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51560 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
skalar slyszales kiedys o jakiejkolwiek relacji pomiedzy wit E a poziomme kortyzolu ? obilo mi sie o uszy ze podobnie jak wit c moze miec udzal w jego obnizeniu. co prawda sam nigdzie nie szukalem, ale pozwalam sobie zadac to pytanie. musicie wybaczyc mi lenistwo
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51560 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Przeglądałem badania głównie w sprawie właściwości antyutleniających i potencjału leczniczego witaminy E głównie wobec chorób związanych z gospodarką lipidową. Kortyzol nie wpadł mi w ręce bądź nie pamiętam tego.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
s.m.p.a. ODŻYWIANIE
Ekspert
Szacuny 430 Napisanych postów 56364 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 184874
na szybkiego
"Int J Sports Physiol Perform. 2008 Dec;3(4):516-30.
Vitamin C supplementation and salivary immune function following exercise-heat stress.
Carrillo AE, Murphy RJ, Cheung SS.
Source
Environmental Ergonomics Laboratory, School of Health and Human Performance, Dalhousie University, Halifax, NS, Canada.
Abstract
PURPOSE:
Prolonged physical exertion and environmental heat stress may elicit postexercise depression of immune cell function, increasing upper respiratory tract infection (URTI) susceptibility. We investigated the effects of acute and short-term vitamin C (VC) compared with placebo (PL) supplementation on URTI susceptibility, salivary immunoglobulin A (s-IgA), and cortisol responses in healthy individuals following prolonged exercise-heat stress.

METHODS:
Twelve participants were randomized into the VC or PL group in a double-blind design. For 12 days, participants consumed 3x500 mg tablets of VC or PL per day, with testing completed at baseline, then following acute (1 d) and short-term (8 d) supplementation. Participants performed 120.1+/-49.6 min of cycling at 54+/-6% VO2max in a hot (34.8+/-1.0 degrees C and 13+/-3% relative humidity) environment, with saliva samples collected at pre-, post-, and 72 h postexercise. Health logs specifying URTI symptoms were completed for 7 days postexercise.

RESULTS:
A 2x3x3 mixed ANOVA with a post hoc Bonferroni correction factor revealed a significant linear trend in postexercise cortisol attenuation in the VC group, 21.7+/-15.1 nmol/L (mean+/-SD) at baseline, to 13.5+/-10.0 at acute, to 7.6+/-4.2 after short term (P=.032). No differences were detected in ratio of s-IgA to protein or URTI symptoms between groups.

CONCLUSIONS:
These data suggest that vitamin C supplementation can decrease postexercise cortisol in individuals performing exercise similar to that of a half-marathon or marathon in hot conditions. However, no changes in s-IgA and URTI were evident, possibly due to previous moderate training and reduced physical and psychological stress compared with athletes participating in ultramarathons."


"Eur J Appl Physiol. 2011 Jun;111(6):925-36. Epub 2010 Nov 11.
Oxidative stress, inflammation and recovery of muscle function after damaging exercise: effect of 6-week mixed antioxidant supplementation.
Bailey DM, Williams C, Betts JA, Thompson D, Hurst TL.
Source
School of Sport, Exercise and Health Sciences, Loughborough University, Loughborough, UK.
Abstract
There is no consensus regarding the effects of mixed antioxidant vitamin C and/or vitamin E supplementation on oxidative stress responses to exercise and restoration of muscle function. Thirty-eight men were randomly assigned to receive either placebo group (n = 18) or mixed antioxidant (primarily vitamin C & E) supplements (n = 20) in a double-blind manner. After 6 weeks, participants performed 90 min of intermittent shuttle-running. Peak isometric torque of the knee flexors/extensors and range of motion at this joint were determined before and after exercise, with recovery of these variables tracked for up to 168 h post-exercise. Antioxidant supplementation elevated pre-exercise plasma vitamin C (93 ± 8 μmol l(-1)) and vitamin E (11 ± 3 μmol l(-1)) concentrations relative to baseline (P < 0.001) and the placebo group (P ≤ 0.02). Exercise reduced peak isometric torque (i.e. 9-19% relative to baseline; P ≤ 0.001), which persisted for the first 48 h of recovery with no difference between treatment groups. In contrast, changes in the urine concentration of F(2)-isoprostanes responded differently to each treatment (P = 0.04), with a tendency for higher concentrations after 48 h of recovery in the supplemented group (6.2 ± 6.1 vs. 3.7 ± 3.4 ng ml(-1)). Vitamin C & E supplementation also affected serum cortisol concentrations, with an attenuated increase from baseline to the peak values reached after 1 h of recovery compared with the placebo group (P = 0.02) and serum interleukin-6 concentrations were higher after 1 h of recovery in the antioxidant group (11.3 ± 3.4 pg ml(-1)) than the placebo group (6.2 ± 3.8 pg ml(-1); P = 0.05). Combined vitamin C & E supplementation neither reduced markers of oxidative stress or inflammation nor did it facilitate recovery of muscle function after exercise-induced muscle damage."

Niedostępny do odwołania. Zdrowia dla WSZYSTKICH!

https://www.facebook.com/pages/Wszystko-Ch**/363238457019620 

...
Napisał(a)
Usunięty przez domer za pkt 6 regulaminu
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 10 Wiek 27 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 328

Cele do stycznia 2013:

- 100 kg na klatkę
- 60 kg - barki
- 40cm w bicku
- 20 podciągnięć nachwytem
- utrzymanie wagi 71kg

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta redukcyjna - pytanie ?

Następny temat

Kg i cm leca a boczki stoją

WHEY premium