SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Aleksy Antkiewicz - pierwszy powojenny medalista olimpijski

temat działu:

Sztuki Walki

Ilość wyświetleń tematu: 1306

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 67 Napisanych postów 8875 Wiek 3 lata Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 75096



Urodzony 12 listopada 1923 w Katlewie na Warmii, skąd rodzina Antkiewiczów (miał jeszcze trzech braci) przeniosła się do Gdyni (1926). Tam w wieku piętnastu lat w remizie strażackiej na Oksywiu zapoznał się z boksem podczas treningów miejscowego klubu Błękitni. Po jego rozwiązaniu w 1939 roku przeniósł się do WKS Flota, gdzie jeszcze przed wojną stoczył kilka walk pokazowych oraz brał udział w meczach towarzyskich. W czasie okupacji niemieckiej był przymusowym robotnikiem warsztatu naprawiającego zbombardowane tory. Wyzwolenie (VIII Armia Amerykańska) zastało go w obozie pracy w Burghausen, w Bawarii, w maju 1945 roku. Przypomniał sobie o boksie staczając kilka pojedynków z czarnoskórymi żołnierzami amerykańskimi, po czym przez Czechosłowację wrócił do kraju. Rodzina przeżyła wojnę w komplecie. Wrócił też do boksu w klubie Grom Gdynia (1945), potem była Kotwica (1946), a następnie Milicyjny Klub Sportowy Gdynia (1946-1948), który po przeniesieniu do Gdańska przekształcił się w Gwardię (1949-1955). Temu klubowi Antkiewicz pozostał wierny i walczył pod jego banderą już do zakończenia kariery (6 lutego 1955). Od początku wyróżniał się niezwykłą bojowością, odwagą, żelazną kondycją i silnymi uderzeniami z obu rąk, toteż szybko otrzymał prasowy przydomek "Bombardier z Wybrzeża".

W trakcie swojej kariery boksował w kategoriach od piórkowej do lekkopółśredniej. Tytuły mistrza Polski wywalczył pięć razy z rzędu - czterokrotnie w wadze piórkowej (1947-1950) i raz w lekkiej (1951). Pierwszy raz zaakcentował swoją supremację w kraju już w 1947 w Katowicach. Wygrał wtedy z Antonim Czortkiem, Stanisławem Woźniakiewiczem oraz Tadeuszem Możdżyńskim i przez nokaut w trzeciej rundzie z Michałem Janowczykiem. W meczach międzypaństwowych wystąpił trzynastokrotnie, notując sześć zwycięstw. Największe sukcesy święcił w imprezach indywidualnych. W 1947, 1949, 1951 i 1953 roku reprezentował biało-czerwone barwy na mistrzostwach Europy. Na ostatnich z nich, w Warszawie, zdobył brązowy medal. Po zwycięstwie nad Rumunem Fiatem i Anglikiem Hinsonem, przegrał w półfinale z przyszłym mistrzem, reprezentującym ZSRR Władimirem Jengibarianem. Obserwatorzy, specjaliści i kibice byli wówczas przekonani o wyższości Polaka, jednak innego zdania byli sędziowie, przyznając wygraną Jengibarianowi. „Bombardier z Wybrzeża" zdobył natomiast dwa medale olimpijskie. Najpierw w 1948 roku w Londynie zdobył pierwszy po wojnie medal olimpijski - brązowy, w wadze piórkowej. W eliminacjach pokonał na punkty Leona Traniego (Filipiny) i Garcia Arcilę (Peru), w ćwierćfinale zwyciężył Bung Nan Su (Korea), ale w półfinale przegrał z Włochem Ernesto Formentim. W pojedynku o trzecie miejsce (wtedy nie przyznawano dwóch brązowych medali) wygrał z Francisco Nunezem z Argentyny. Warto przy okazji dodać, że nie tylko był to pierwszy medal olimpijski po wojnie, ale i pierwszy w boksie. Jeszcze lepiej zaprezentował się cztery lata później w Helsinkach, gdy awansując do kategorii lekkiej doszedł aż do finału. Najpierw w eliminacjach wygrał jednogłośnie na punkty (3:0) z Benjaminem Enriquezem (Filipiny), w drugiej kolejce w takim samym stosunku pokonał Hansa Wernera Wohlersa (RFN), w ćwierćfinale nie dał szans (3:0) Fredericowi Reardonie (Wielka Brytania), a w walce o olimpijski finał już w pierwszej rundzie znokautował Georghe'a Fiatema z Rumunii. Po zaciętym pojedynku o złoto musiał uznać wyższość Aureliano Bolognesima z Włoch, choć trzeba też zaznaczyć, że przegrał niejednogłośną decyzją sędziów (1:2).

Ogółem w swojej karierze stoczył 250 walk, z których 215 wygrał (blisko 60 razy przed czasem), 8 zremisował i tylko 27 przegrał. Brąz w Londynie zagwarantował mu zwycięstwo w corocznym plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca w Polsce w 1948 roku. Po zakończeniu kariery pracował jako trener w macierzystym klubie Wybrzeżu Gdańsk. Jego wychowankiem był między innymi Kazimierz Adach, który na igrzyskach w Moskwie, 32 lata po sukcesie swojego opiekuna, zdobył brąz olimpijski.

Aleksy Antkiewicz zmarł po długiej chorobie 3 kwietnia 2005 roku w Gdańsku w wieku 81 lat.



wwww.bokser.org



ciekawy artykuł.

Zmieniony przez - Balboa5 w dniu 2011-05-08 14:00:57

Zmieniony przez - Balboa5 w dniu 2011-05-08 14:08:13

SFD Fight Club & Uderzane
WISŁA KRAKÓW

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pierwsza Sztuka Walki

Następny temat

letni obóz

WHEY premium