SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

wYmuszenie

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 2253

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2265 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 18238
Dopiero teraz znalazłem gazete w której był artykuł o wymuszeniach.
Obiecałem że go tu przepisze , a ja dotrzymuje słowa (staram się) a więc oto i on:

tytuł: ĆWICZ, KIEDY JUŻ NIE MASZ SIŁY.

wstęp:

Sytuacja, w której jeden ćwiczący pomaga drugiemu unosić lub przyciągać ciężar, to na salach treningowych częsty obrazek. Ma ona przeważnie miejsce wtedy, kiedy osoba wykonująca ćwiczenie dochodzi do momentu, w którym brakuje już jej sił na dalsze , samodzielne jego wykonywanie. Pomoc partnera treningowego umożliwia wtedy wykonanie jeszcze jednego lub nawet kilku powtórzeń. W metodyce treningów taki sposób wykonywania ćwiczeń nosi nazwę metody powtórzeń wymuszonych.

art:

Metoda ta jest stosowana od dawna. Korzystały z niej takie sławy kulturystyki minionych lat, jak Steve Reeves , Larry Scott , Sergio Oliva czy Arnold Schwarzenegger. Korzystają z niej i dzisiejsi mistrzowie. Przez lata zasady stosowania tej metody uległy pewnej modyfikacji, lecz cel pozostał taki sam. Jest nim zmuszenie mięśni do maksymalnie ciężkiej pracy. Jeżeli mowa o zasadach, to warto je nieco przybliżyć. Oto i one:

1)
Powtórzenia wymuszone należy wykonywać wyłącznie wtedy, kiedy zaczyna brakować sił własnych.

2)
Jeżeli powtórzenia te mają spełnić swoją rolę, pomoc partnera powinna jedynie równowarzyć niedobór siły własnej. Pomoc w większym zakresie wpływa negatywnie na prawidłowy sposób wykonania powtórzeń.

3)
Pomimo tego, że w trakcie powtórzeń wymuszonych ćwiczymy na granicy wytrzymałości mięśni, nie powinno to wpływać na prawidłowy sposób wykonywania powtórzeń.

4)
Przy wykonywaniu powtórzeń wymuszonych, wzrasta prawdopodobieństwo kontuzji. Choćby z tego względu, szczególną uwagę należy zwracać na prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń.

5)
W czasie wykonywanie powtórzeń wymuszonych - ze względu na bardzo intensywną pracę mięśni - łatwo ćwiczone mięśnie przetrenować. Dlatego nie należy przesadzać z ich stosowaniem. Warto tu nadmienić, że nawet kulturyści z kilkunastoletnim stażem nie wykonują ich na każdym treningu.


****

Teoretycznie metode powtórzeń wymuszonych można stosować w każdym ćwiczeniu, jednak ze względu na bezpieczeństwo, w niektórych ćwiczeniach lepiej tego unikać. Do ćwiczeń, w których szczególnie odradza się wykonywania powtórzeń wymuszonych należą:

+ PRZYSIADY
+ MARTWY CIĄG
+ SKŁONY TUŁOWIA
+ PODCIĄGANIE SZTANGI DO BRZUCHA W OPADZIE TŁUŁOWIA
+ ZARZUT SZTANGI NA KLATKĘ PIERSIOWĄ

Powtórzenia wymuszone są jedną z najcięższych form treningu. Zmuszają one do pracy mięśnie wtedy, kiedy na taką pracę nie mają już ochoty, ani siły. Jest to metoda treningu wręcz ekstremalna i nawet najlepsi nie powinni ze stosowaniem jej przesadzać. Jeżelu już decydują się na powtórzenia wymuszone , to wykonują je zazwyczaj w ostatniej serii określonego ćwiczenia, z liczbą powtórzeń wg zasady: jedno przeważnie , dwa czasami.
Osoby początkujące w ogóle nie powinny wykonywac powtórzeń wymuszonych. Niedostosowanie się do tego zalecenia, zamiast wpłynąć pozytywnie na proces rozwoju mięśni, może tylko procesowi temu zaszkodzić. Niewykluczona jest też sytuacja w której mięśnie zamiast zyskać masę mięśniową zaczynają ją tracić.

DO POWTÓRZEŃ WYMUSZONYCH MIĘŚNIE POWINNY BYĆ ODPOWIEDNIO DŁUGO PRZYGOTOWYWANE.

Przygotowanie takie to przynajmniej kilkanaście mieśęcy systematycznych treningów. Bez takiej "zaprawy" mięśnie nie będą gotowe do przyjęcia bodźców zbyt mocnych , a przecież w przypadku powtórzeń wymuszonych są to boźce maksymalne. Jeżeli chodzi zaś o osoby średnio zaawansowane, to mogą one je wykonywać wylącznie od czasu do czasu.
Chociaż powtórzenia wymuszone są adresowane do kulturystów zaawansowanych ,to- jak widać na salach treningowych - najliczniejsze grono osób je stosujących to osoby początkujące. Nie trudno się domyśleć co jest tego powodem. Brak wiedzy z zakresu medotyki treningu oraz praw rządzących procesem rozwoju mięśni, połączony z dążeniem, aby jak najszybciej dorobić się imponującej muskulatury sprawia, że osoby te wzorujące się na doświadczonych kulturystach, sięgają po metody wysoko intensywne.
W każdej dyscyplinie sportu panuje zasada stopniowego wzrostu intensywności treningów , w kulturystyce też. Tylko bezwzględne stosowanie się do tej zasady zapewnia ćwiczącemu rezultaty na miarę jego oczekiwań. Nim będziemy mogli przejść do wysoko intensywnych metod treningowych należy przedrnąć przez metody mało i średnio intensywne. Można to porównać do wchodzenia po drabinie. Aby osiągnąc szczebel najwyższy, należy przejść przez szczeble niższe. Nie da się ze szczebla pierwszego lub drugiego wejść na szczebel ostatni. SYLWERIUSZ ŁYSIAK

SFD FIGHT CLUB

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

początki bywaja trudne

Następny temat

czy kobiety...?

WHEY premium