SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Początek rolnictwa

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 2896

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Najstarszymi dowodami rozwoju agrokultury są nadpalone ziarna zboża odnalezione w Syrii, w pobliżu Abu Hureyr’a przez Profesora Gordon’a Hillman’a. Odnalezisko to Marek Konarzewski w swej książce pt. „Na początku był głód" uznaje jako początek rozwinięcia się gospodarki rolnej, które datuje się na 9,5 tysiąca lat p.n.e. Wraz z rozpoczęciem siewu oraz udamawiania zwierzyny dzikiej rozpoczęła się era neolitu, a zakończyła era paleolitu - okres ten nazywa się rewolucją neolityczną, gdyż przyczyniła się do diametralnych zmian w historii człowieka. W różnych częściach świata datuje się to w różnym okresie, w każdej książce zauważa się liczbę 10 000 tysięcy lat, jednakże w Europie era neolitu rozpoczęła się 5 tysięcy lat przed naszą erą. Najwcześniej epoka ta zagościła w tzw. obszarze Żyznego Półksiężyca (ziemie między Zatoką Perską a Morzem Śródziemnomorskim).
Pojawienie się roślin wielonasiennych (przodków dzisiejszej pszenicy, jęczmienia, żyta) spowodowane było zmianami w klimacie naszej Ziemi. Okresowe zlodowacenia i ocieplanie Ziemi przyczyniały się do rozwoju różnego rodzaju roślinności.
Ostatnie zlodowacenie, jakie nastąpiło w starszym okresie czwartorzędu - plejstocenie, kształtowało się przez okres 1,5 - 2 milionów lat. Były to korzystne warunki dla wielu roślin o optimum temperatury oraz wilgotności powietrza niższym w porównaniu z roślinami wielonasiennymi. Okres ten ustąpił około 10 000 - 12 000 tysięcy lat temu p.n.e., klimat zaczął się ocieplać. Wzrost temperatury oraz susza przyczyniły się do zakłady dla wielu roślin, m.in. w obrębie Żyznego Półksiężyca, umożliwiając rozwój tych lepiej przystosowanych. Tak powstały pierwsze rośliny zbożowe.
Bogate wyposażenie ziarna umożliwiło stałe wypieranie innych gatunków roślin, stały ich rozwój jednocześnie zasiedlając coraz to większe obszary ziemi tworząc zwarte łany. Duża ilość suchej masy w postaci białka oraz węglowodanów wg. Lorena Cordain’a umożliwiają roślinie wykorzystanie korzystnych warunków środowiskowych do szybkiego rozwoju i wzrostu, a jednocześnie uniknięcie zjedzenia przez zwierzęta roślinożerne, owady. Większe rozmiary samego ziarna zawdzięczamy większym rozmiarom komórek, co jest skutkiem mutacji dwóch gatunków innych roślin. Jednakże większe ziarna przyczyniały się do mniejszej ich liczby, co stanowiłoby zagładę dla gatunku. Tutaj pojawił się właśnie człowiek, który odrzucił łowiecko-zbieracki tryb życia. Wybierał on do siewu tylko największe ziarna. Roślina przetrwała.
Zaprzestanie prowadzenia koczowniczego trybu życia doprowadziły do zmniejszenia ilości jadanych pokarmów pochodzenia zwierzęcego, zastępując je roślinnością zebraną oraz wyhodowaną w miejscu osiedlenia. Wraz z osiedleniem się człowieka rozpoczęła się domestykacja takich zwierząt jak bydło, owce, kozy, trzoda oraz drób, gdzie zaczęły stanowić główne źródło mięsa w diecie.
Zbiór własnej roślinności zapewniał stały dostęp do żywności, a przez to zaniechanie głodu, jaki z pewnością często towarzyszył naszym dawnym przodkom. Ludzie nie byli zmuszeni tropić i polować na zwierzynę, bez pewności że coś w ogóle zostanie upolowane. Przykładowo w współczesnym plemieniu łowiecko-zbierackim !Kung żyjącym w Afryce myśliwi są w stanie truchtać za zwierzyną nawet 3 dni (np. żyrafą), czekając aż zwierzę padnie pod wpływem trutki (otrzymywane z różnego rodzaju owadów) z wbitej w ciało strzały.
Początkowe życie rolników było trudne ze względu na brak przyrządów umożliwiających odpowiednią obróbkę ziarna i brak przystosowań organizmu do trawienia tego typu produktów. Z szczątek pierwszych rolników wynika iż ziarno przez nich jedzone było grubo mielone, zawierające duże ilości popiołu, również w postaci piasku i innych zanieczyszczeń dostających się tam jako zanieczyszczenia wtórne.
Od czasu rozwinięcia rolnictwa stan odżywienia organizmu uległ drastycznemu pogorszeniu. Szerzące się epidemie cukrzycy, chorób serca, rozwój różnego rodzaju nowotworów oraz otyłość stanowią czołową listę zgonów w niemalże każdym państwie. Technologia żywności radzi sobie z wieloma problemami jakie dostarczają nam zboża, rozkładając trujące ich składniki bądź substancje antyodżywcze kończąc na fortyfikacji, dzięki której zwalczono takie choroby jak pelagra czy chorobę beri-beri. Gdyby nie zboże, problemem nie do rozwiązania na skalę światową byłoby źródło energii dla ~7 miliarda ludzi. Jednakże płacimy za to pewną cenę, a dzięki pracy L. Cordain’a pt. „Cereal Sword" możemy dogłębnie dowiedzieć się jak dużą.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Ciekawy artykuł,

nie wiem jednak czy dział Badania Naukowe jest najlepszym miejscem do zamieszczania takich publikacji, bo treść odnosi się do źródeł w postaci książek, których jako publikacje naukowe sklasyfikować niepodobna. Nie umniejszam bynajmniej znaczenia zawartych w nich informacji, Konarzewskiego przeczytałem chyba w trzy dni, tak mnie wciągnął. Jednak dział ma swoje założenia i zasady. pomyślę, czy nie pogadać z Banenem o "pod-dziale" - czytelnia, gdzie mogłyby się znaleźć prace takie jak Twoja.

Gdyby nie zboże, problemem nie do rozwiązania na skalę światową byłoby źródło energii dla ~7 miliarda ludzi. Jednakże płacimy za to pewną cenę, a dzięki pracy L. Cordain'a pt. "Cereal Sword" możemy dogłębnie dowiedzieć się jak dużą. - należy pamiętać jednak, że to właśnie rozwój rolnictwa i udomowienie zwierząt w dużej mierze umożliwiły rozwój naszej cywilizacji.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Wiem jakie są zasady działu a wrzucam pracę tutaj a nie w odżywianiu z wiadomych przyczyn. Jak chcesz to go przerzuć.

Pozdrawiam

Ps. Może Cie zainteresuje, zamówiłem ostatnio książkę Jana Kieniewicza pt. "Złoto, krew i korzenie" - jeżeli interesujesz się towaroznawstwem, dokładnie przypraw to może to być ciekawa lektura dla Ciebie. Jeszcze jej nie dostałem, ale czytałem jedną pracę na jej podstawie i wydaje się być wartościowa.

Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2011-09-28 23:27:07
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Najpierw porozmawiam z Bananem i Solarosem o podkategorii w tym dziale. Potem pomyślę co dalej. Ja bym chętnie widział takie artykuły w osobnym dziale (niż odżywianie), ale nie chcę tworzyć precedensu tutaj.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 526 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 6494
"Gdyby nie zboże, problemem nie do rozwiązania na skalę światową byłoby źródło energii dla ~7 miliarda ludzi. Jednakże płacimy za to pewną cenę, a dzięki pracy L. Cordain'a pt. "Cereal Sword" możemy dogłębnie dowiedzieć się jak dużą. - należy pamiętać jednak, że to właśnie rozwój rolnictwa i udomowienie zwierząt w dużej mierze umożliwiły rozwój naszej cywilizacji."

to jest nie do konca logiczne bo to przez zboze - czyli dosc latwo dostepny pokarm - miedzy innymi, jest nas az 7 mld ...

jakby nie bylo zboza to by nas nie bylo 7 mld i nie bylo by problemów ze zrodlem pokarmu dla tylu ludzi ...

poza tym na Ziemi starczyla by populacja 10x mniejsza a i tak nie grozilo by to bioroznorodnosci/zmiennosci genetycznej naszej populacji wiec czym sie tu podniecac?

powstaniem pokarmu, ktory przyczynil sie do powstania problemu przeludnienia i zamienienia Ziemi w jeden, wielki chlew?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Nie rozumiesz zacytowanego tekstu, przeczytaj go jeszcze raz.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 249 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3065
właśnie o to rozbija się cały mit piramidy zywieniowej. Wmawiane jest ze węglowodany to naturalna jedna z podstaw naszej diety. Tak naprawdę dopiero od niedawna człowiek ma do nich ciągły dostęp.wcześniej tylko w krótkim okresie gdy dojzewaly owoce. Resztę czasu metabolizm oparty był na ketonach.a teraz się wmawia ze ketony sa złe.weglowodany sa pomocne przy budowaniu masy. Przy odchudzaniu sa zbędne a piramida żywieniowa która ich wymaga to bzdura


Zmieniony przez - bimbam73 w dniu 2011-10-01 15:55:12

Zmieniony przez - bimbam73 w dniu 2011-10-01 15:55:48
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dyskusja na temat zaleceń żywieniowych
http://www.nutritionjrnl.com/article/S0899-9007(10)00289-3/fulltext

Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2011-11-21 01:16:04
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

kreta - pierwszy cykl a rodzaj treningu

Następny temat

Jakie odrzywki na początek??

WHEY premium