SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

wytrzymalosc, szybkosc, start.

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 729

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 6 Wiek 32 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 30
Witam, chcialbym sie dowiedziec jak cwiczyc szbkosc biegu, szybkosc staru do pilki. Z gory dziekuje za pomoc.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 2132 Wiek 29 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 9856
sprinty z roznych pozycji ja kiedys robilem i przyspieszenie wzroslo, na szybkosc sila biegowa

http://www.lesnachata27.pl/
Domek w Chodlu do wynajęcia, tani nocleg nad zalewem w Chodlu !

"Wygrywa tylko ten, co ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć..." - Napoleon Hill
http://www.rundamian.pl - Blog o bieganiu naturalnym

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Szybkość jest jedną z podstawowych cech motorycznych człowieka. Na pojęcie szybkości składają się trzy elementy:

czas reakcji
czas pojedynczego ruchu
częstotliwość ruchów

Cecha ta ma główne znaczenie dla osiągania wysokich wyników sportowych we wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych. Szybkość zależy od właściwości działania ośrodkowego układu nerwowego, kierującego napinaniem i ruzluźnianiem mięśni oraz koordynującego ich pracę. Znaczny wpływ na możliwość wykonywania szybkich ruchów ma: opanowanie techniki ruchu, siła i elastyczność mięśni, ruchomość w stawach, a podczas wysiłku dłużej trwającego - wytrzymałość.

Szybkość możemy wzmagać różnorodnie. Jednym z zasadniczych sposobów jej poprawy jest przyrost siły mięśni. Jednak ćwiczenia siłowe prowadzące do zwiększenia szybkości powinny być wykonywane w sposób szybki, dynamiczny, zrywowy. Przykładowymi ćwiczeniami siłowymi z tego zakresu są ćwiczenia skocznościowe - bez i z małymi obciążeniami.

Bardzo duże znaczenie dla wzrostu szybkości ma poprawa elastyczności mięśni. Wraz ze zwiększeniem elastyczności wzmaga się ruchomość w stawach, powstają warunki do lepszej pracy mięśni antagonistów, ruch może być wykonywany z większą amplitudą. To wszystko sprzyja łatwiejszemu i szybszemu wykonywaniu ruchów.

Szybkość cyklicznych i acyklicznych ruchów, a więc szybkość biegu lub innych złożonych ruchów, uwarunkowana jest opanowaniem techniki. Dotyczy to nie tylko kinematycznej struktury ruchu, ale i dynamicznej. Opanowanie właściwej techniki pozwala na wykonywanie szybkich ruchów. W biegach krótkich bardzo istotna jest umijętność rozluźniania mięśni antagonistów nie biorących aktywnego udziału w danym momencie.

Rozwijanie szybkości odbywa się przez wykonywanie różnorodnych ćwiczeń szybkościowych. Jednak należy pamiętać, że polepszenie szybkości w jednego rodzaju ruchach nie zawsze przenosi się na inne ruchu. Dlatego rozwijać szybkość nieodzowną w danej konkurencji lekkoatletycznej trzeba przez stosowanie ćwiczeń zbliżonych do ruchów charakterystycznych dla niej.

Podstawowy środek prowadzący do polepszenia szybkości u sprinterów i płotkarzy stanowi wielokrotne powtarzanie biegów w różnych wariantach, a więc ze startu niskiego, z marszu, wolnego biegu, po prostej i po krzywiźnie, na dystansach krótszych od właściwych. Szybkość biegu zawiera się w granicach 80-90% szybkości maksymalnej. Polepszeniu szybkości sprzyjają również takie ćwiczenia, jak pięcio- i dzisięcioskoki z miejsca bez obciążenia i z małym obciążeniem, podskoki z dużym obciążeniem - do 100% ciężaru ciała oraz inne ćwiczenia szybkościowe. Stosuje się wybiegi ze startu niskiego pojedynczo i grupowo na dystansie 10-30m, biegi pod górę, biegi po piasku, biegi z dodatkowym oporem itp.

W konkurencjach lekkoatletycznych opartych na cyklicznych ruchach, tj. we wszystkich biegach, istotne znaczenie ma również rytm wykonywania ruchów. Znaczną uwagę należy poświęcić ćwiczeniom zwiększającym częstotliwość kroków u biegaczy przy zachowaniu ich optymalnej długości. Zwięszenie częstotliwości kroków można wyćwiczyć, ale w stosunkowo małym zakresie i wymaga to stosowania określonych ćwiczeń specjalnych.

Stosowanie ćwiczeń szybkościowych możliwe jest wyłącznie na bazie pełnego wypoczynku i to zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jeżeli w trakcie zajęć subiektywne odczucie ćwiczącego lub czasomierz będą wskazywały na zmniejszającą się szybkość wykonania ruchu, należy przerwać ćwiczenia rozwijające szybkość, gdyż efekt ich będzie mały i doprowadzi do zmęczenia przede wszystkim psychicznego. Dalsze stosowanie tych ćwiczeń rozwinie wytrzymałość lub wpłynie na wzmocnienie mięśni.

W treningu biegacza, zwłaszcza maratończyka ważne jest, aby nie zatracić szybkości na rzecz wytrzymałości. W tym celu, po nawet lekkim treningu regenerującym tzw. Recomie lub po pierwszym zakresie - OWB1, należy stosować różnego rodzaju przebieżki "odmulające". Ja preferuję odcinki 10 x 100/100. Pierwsza z serii przebieżek zawsze jest "bolesna" - biegnę ją jakbym miał się rozpaść, ale kolejne czynią w mym organizmie cuda.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 292 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 660
lekka siła napewno pomoże, troche skoczności, i ćwiczeń ogólnoszybkościowych https://picasaweb.google.com/mdnni16/SprawnoscSpecjalnaWLekkiejAtletyce?authuser=0&authkey=Gv1sRgCProkLS3o-THPw&feat=directlink 

Polecam stronę : http://www.mksekonomik.yoyo.pl
Blog MIOTACZE_INFO -> http://2klik.pl/?c=f
Poznaj sekrety mistrzów !! http://www.benefiter.pl/landing/miotacze-info/

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
bardzo dobre cwiczenia!!

moderator sprinterek

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

100m złamać 12

Następny temat

Trening przyspieszenia na siłowni

WHEY premium