SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Aikido 4th dan master VS SUBMISSION MASTER

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4975

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 217 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2685
Yang32 tu nie chodzi o historie ale o cel Sumo.

"...Sędzia (pochodzący z rodu specjalizującego się tym zadaniem) występuje w stroju kapłana shintō. Pod areną złożone są ofiary dla bóstw, a nad nią wisi dach, który przypomina, że niegdyś zawody odbywały się w świątyniach.
Sumo jest żywym przykładem obrzędu sintoistycznego. Pochodzące z Japonii legendy dotyczące walk sumo zdają się sytuować jego początki w VIII w. p.n.e. Najprawdopodobniej wywodzi się ono z ceremoniałów agrarnych – pierwotnie było związane z obrzędami ku czci bóstw, mających zapewnić obfite zbiory. Do tej pory nie ma pewności, czy rodowód jest pochodzenia rodzimego, czy też zaczątki sumo przywędrowały z kontynentu Azji. Według japońskich legend na przełomie starej i nowej ery odbywały się już liczne walki sumo (przede wszystkim na dworach feudalnych władców), z tym, że miały one znacznie brutalniejszy charakter, a walki niejednokrotnie kończyły się śmiercią jednego z zawodników. Pierwsza historycznie potwierdzona walka sumo odbyła się w 642 r. n.e. na dworze cesarzowej Kogyoku (642-645)..."

'Jujutsu lub jujitsu (jap. 柔術 jūjutsu?, dosł. "sztuka ustępliwości", "sztuka łagodności, miękkości"; jū - miękkość, łagodność, giętkość, elastyczność, jutsu - sztuka, technika, umiejętność) - tradycyjna japońska sztuka walki lub metoda walki wręcz, bez broni lub z użyciem małego oręża, stosowana w ataku i obronie, w starciu z jednym albo kilkoma uzbrojonymi lub nieuzbrojonymi przeciwnikami.
Tradycyjne jujutsu nie było sztuką walki przeznaczoną wyłącznie do obrony. Miało skutecznie "zniszczyć" przeciwnika i do minimum zmniejszyć możliwość kontrataku. Nie istniało pojęcie "zakazanych technik". Pełen zakres technik jujutsu obejmował chwyty (kumi), rzuty (nage), trzymania (osae), dźwignie (kansetsu), duszenia (shime), uderzenia (uchi), kopnięcia (keri) oraz ataki na punkty witalne (kyusho, tsubo)..."

To co napisał Cwikus, jest jakby wstępem do dyskusji którą zweryfikował ErykM, którą my powielamy :(
https://www.sfd.pl/JUJITSU__historia,_definicja,_filozofia,_ki,_itp.-t53385-s10.html

Wiadomo wszystkim że wpływy chińskie na japońskie były, ale to się wiązało miedzy innymi z migracja religii, ze Indii przez środkowa Azję do wysp. Co nie oznacza że japońce nic nie wymyślili swojego.
Co do legend to Chińczycy wcale nie byli gorsi w ich wymyślaniu ;)
Historie tez piszą ci co żądzą, wystarczy popatrzeć na na nasza najnowszą :D

Jeszcze jeden link:
http://www.tygrys.info.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=39 

Zmieniony przez - A36 w dniu 2011-11-22 17:04:56

Stary ale jary !!!
UWAGA, czytam...

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Gdzie Shidokan w Warszawie

Następny temat

Speed Bag: Everlast vs Lonsdale

WHEY premium