SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Anabolizm, katabolizm i aminokwasy. Część I

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 890

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 83 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 696
Aminokwasy: podział i rola. Jak powszechnie wiadomo, mięśnie składają się z aminokwasów. Tak więc można powiedzieć, że aminokwasy stanowią rodzaj budulca, coś jakby cegiełek z których powstaje tkanka. Nie można jednak wszystkich aminokwasów traktować tak samo. Wśród związków tych wyróżniamy bowiem endogenne - czyli te, które organizm umie sobie "wytworzyć" z innych aminokwasów oraz egzogenne, a więc takie których syntetyzować nie potrafimy i muszą być one dostarczane z zewnątrz z pokarmem, czy też w postaci suplementu.

Już na podstawie tych informacji widać, że niektóre aminokwasy są istotniejsze niż inne, a jak się dalej przekonamy są trzy najważniejsze, z których jeden aminokwas bije wszystkie inne na głowę.

Aminokwasy uciekające z mięśni.

W warunkach "kryzysu energetycznego", np.: w czasie wykonywania intensywnego wysiłku jakim może być choćby trening siłowy, niektóre aminokwasy uwalniane są z tkanki mięśniowej, dostają się do krwiobiegu i następnie w wątrobie zamieniane są na glukozę. Tymi aminokwasami są alanina oraz glutamina które mogą stanowić niemal 3/4 aminokwasów uwalnianych z mięśni w trakcie wysiłku. Jest to tzw. katabolizm mięśniowy. Zanim jednak pobiegniesz do sklepu po suplement alaninowo-glutaminowy by zabezpieczyć swoje mięśnie musisz wiedzieć, że nim dostaną się one do krwi powstają z aminokwasów rozgałęzionych (BCAA), a głównie z leucyny. Tak więc to BCAA, a przede wszystkim leucyna, stanowią substrat do "produkcji" glutaminy i alaniny (grupa aminowa leucyny przenoszona zostaje odpowiednio na glutaminian lub pirogronian tworząc glutaminę lub alaninę). Istotne więc wydaje się spożycie dodatkowej dawki aminokwasów rozgałęzionych zarówno przed jak i po wysiłku w celu zmniejszenia ucieczki tych aminokwasów z mięśni w trakcie trwania sesji i uzupełnienia ewentualnych strat, najlepiej z nawiązką po zakończeniu treningu...cd na http://potreningu.pl/artykuly/165/anabolizm-katabolizm-i-aminokwasy--czesc-i 

www.PoTreningu.pl www.sfd.pl Faftaq/Knife/Bull

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Czy to Bull produkuje ten FITBULL?

Następny temat

SFD: Carbsfd, Leucine vs Carboplus vs SFD IsoTon

WHEY premium