SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Indeks sytości - ciekawostka z Tv SFD

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 841

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Bull Administrator
Ekspert
Szacuny 920 Napisanych postów 55283 Wiek 50 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 336125
W latach 90 niezwykłą popularność zdobył sobie tzw. indeks glikemiczny (IG), który w teorii przynajmniej miał stanowić precyzyjną informację na temat wpływu spożycia określonego pokarmu na poziom glukozy we krwi. Powstało wiele modeli żywieniowych, które opierały się na tym parametrze i uznawały go za podstawowy czynnik wartościujący jakość żywności. Produkty żywnościowe o wysokim IG powodować miały tycie, a produkty o niskim IG przyczyniać się do poprawy estetyki sylwetki i zmniejszenia poziomu tkanki tłuszczowej.

Wraz z upływem czasu i pojawieniem się wielu prac naukowych wartość indeksu glikemicznego trochę się zdewaluowała. Badania wykazały bowiem, że nie ma podstaw by uznawać go za czynnik determinujący kwestię doboru pokarmów. Nie znaczy to oczywiście, że jest on bez znaczenia - tylko że przydatność jego jest warunkowa. Zdecydowanie lepiej jednak posługiwać się tzw. ładunkiem glikemicznym, który dodatkowo uwzględnia zawartość węglowodanów w produktach żywnościowych. Niestety korzystanie z tego parametru w codziennych warunkach jest o tyle kłopotliwe, że wymaga korzystania z tabel IG i wartości odżywczej produktów żywnościowych oraz dokonywania obliczeń.

W ostatnich latach coraz większą uwagę poświęca się innemu ważnemu wskaźnikowi zwanemu „indeksem sytości” (IS). Parametr ten informuje nas o zdolności danego produktu żywnościowego lub potrawy do zaspokajania głodu. Jako punkt odniesienia obrane zostało białe pieczywo, którego indeks sytości wynosi IS = 100. W badaniach naukowych w celu wyznaczenia wartości IS zestawia się produkty żywnościowe o tej samej wartości energetyczne (240kcal), a nie tej samej gramaturze. Innymi słowy porównuje się zdolność do zaspokajania głodu różnych produktów żywnościowych w takiej gramaturze by dostarczały tyle samo kalorii.

Im wyższy wskaźnik IS tym lepiej dla osób w okresie stosowania programów redukcji masy ciała. Komponowanie jadłospisu diety odchudzającej w oparciu o produkty żywnościowe o wysokim indeksie sytości pomaga ograniczyć uczucie głodu wywołane deficytem kalorycznym i tym samym ułatwia utrzymanie założeń diety. Problemem jednak jest dostępność danych zawierających informacji na temat indeksu sytości poszczególnych pokarmów. Zapewne niebawem pojawią się w sieci tabele podobne do tych informujących nas o wartości odżywczej i indeksie glikemicznym żywności, póki co warto zapamiętać sobie pewne zasady...cd na:http://potreningu.pl/diety/artykuly/221/indeks-sytosci---ciekawostka-z-tv-sfd 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dziennik Call_gril - walka o super brzuch i nowe ciało

Następny temat

próba wilkich zmian- redukcja

WHEY premium