SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Olej Lniany Budwingowy

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3299

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 111 Wiek 41 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 3550
Witam, będąc w aptece znalazłem ciekawe materiały na temat Oleju Lnianego Budwingowego, jako że na forum nie znalazłem informacji na ten temat podzielę się nimi.

Naturalne Bogactwo Kwasów Omega-3

Na temat NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) jest całe mnóstwo postów więc nie będę się rozpisywał a przytoczę kilka najważniejszych informacji.
Kwasy te zostały nazwane "niezbędnymi" gdyż organizm ludzki nie potrafi ich wytwarzać. Obecne są w olejach roślin i ryb. NNKT są budulcem do tworzenia błon biologicznych każdej komórki naszego ciała oraz regulują procesy fizjologiczne, w zależności od tego, do której rodziny kwasów należą. W NNKT wyróżniamy rodziny omega-3 i omega -6.
Kwasy omega -3 (występują gł. w oleju lnianym wysokolinolenowym, oleju z lnianki, z dzikiej róży, czy konopnym), działają przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, przeciwnowotworowo, obniżają poziom wolnych trójglicerydów we krwi - jedną z przyczyn miażdżycy, obniżają ciśnienie krwi, działają przeciw arytmii serca.
Do grupy kwasów omega -3 zaliczamy:
kwas alfa-linolenowy (ALA) - w roślinach
kwas dokozaheksaenowy (DHA) - w rybach
kwas eikozapentaenowy (EPA) - w rybach
Kwasy omega -6 (obecne w dużej ilości w oleju z wiesiołka, ogórecznika, słonecznikowym, winogronowym), obniżają poziom cholesterolu we krwi.
Do grupy kwasów omega -6 zaliczamy:
kwas linolowy (LA) - w roślinach
kwas arachidonowy (AA) - w rybach.
Niedobór kwasów omega -3 w diecie sprzyja wielu chorobom (nowotworom, stanom zapalnym, atopiom, alergiom, ADHD i nadpobudliwości dzieci). Przy niedoborze kwasów OMEGA-3 w organizmie mogą uwidaczniać się: łuszczenie skóry, zmiany skórne, mniejsza odporność na infekcję, wzmożone pragnienie, niedobór płytek krwi, nadciśnienie, bezpłodność, zahamowanie wzrostu u dzieci.
OLEJ BUDWINGOWY
Nazwa pochodzi od niemieckiej uczonej, pionierki badań nad kwasami OMEGA-3 i olejem lnianym dr Johann Budwing (1909-2003).
LenVitol - olej lniany budwingowy nieoczyszczony (zimno tłoczony) otrzymany jest poprzez tłoczenie metodą "na zimno" dojrzałych nasion lnu (łac. Semen Lini). Metoda tłoczenia "na zimno" polega na mechanicznym wyciskaniu oleju z nasion bez podgrzewania ani nasion ano uzyskanego oleju, dzięki czemu wszystkie składniki oleju (głównie wrażliwe na temperaturę nienasycone kwasy tłuszczowe) zachowują swoje naturalne struktury i własności biologiczne. Uzyskany w ten sposób olej nie podlega rafinacji (oczyszczeniu). Przemysłowo otrzymany olej roślinny jest tłoczony na gorąco, a następnie rafinowany, w wyniku czego usuwane są z oleju cenne dla zdrowia lecytyny, fosfolipidy, sterole, wolne kwasy tłuszczowe, naturalne barwniki, substancje smakowe i zapachowe.
Zdrowotne właściwości oleju lnianego są wynikiem zawartych w nim bioaktywnych związków, głównie nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny OMEGA-3, 6 i 9.
Skład LenVitolu - oleju lnianego budwingowego firmy Oleofarm:
omega-3 __________ponad 50%
omega-6 _______________ 18%
omega-9 _______________ 20%
kwasy tłuszczowe nasycone: 9%

Kwasy nienasycone omega-3 ulegają stopniowemu zniszczeniu pod wpływem tlenu z powietrza, wilgotności i wysokiej temperatury, dlatego olej lniany nieoczyszczony należy przechowywać w lodówce (w temperaturze 4-10 stopni Celsjusza) bez dostępu światła i powietrza (zakręcona butelka z ciemnego szkła).
Nie należy używać oleju lnianego do smażenia, gdyż zawarte w nim NNKT utleniają się pod wpływem wysokiej temperatury.
Olej LenVitol posiada 3 miesięczny okres trwałości w czasie którego gwarantowana jest ponad 50% zawartość kwasów omega-3.
CECHY OLEJU LNIANEGO BUDWINGOWEGO NIEOCZYSZCZONEGO
Olej lniany nieoczyszczony różni się wyglądem od olejów sklepowych. Zawiera drobinki nasion lnu z których jest wytłaczany. Zbierają się one w czasie przechowywania oleju na dnie butelki w postaci osadu lub śluzów. Osad ten jest dobrze widoczny; może być pylisty, smugowaty lub podobny do surowego białka jaja. Obecność osadu nawet w większych ilościach jest zjawiskiem normalnym i nie obniża jakości oleju. Siemię lniane zawiera naturalne substancje goryczkowe, z tego względu olej lniany może z upływem czasu (przed upływem terminu ważności) wykazywać stopniowe gorzknienie. Oznaką zepsucia oleju jest jego GWAŁTOWNA (w ciągu ok. 24-48 godzin) zmiana zapachu (na nieprzyjemny, zjełczały) oraz smaku z typowego lnianego na bardzo gorzki.

Żródło: Broszura informacyjna firmy Oleofarm Sp. z o.o. LenVitol Fabryka Zdrowia.

Mam nadzieję że ten artykuł przyda się kilkorgu osobom.

2
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Czy da sie pozbyć skóry

Następny temat

Ocena diety na mase

WHEY premium