HALOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA W LEKKOATLETYCE - STAMBUŁ 9-11.03.2012

Ilość wyświetleń tematu: 3132

...
Specjalista
Szacuny 74 Napisanych postów 34588 Wiek 32 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 434049
A więc Mistrzostwa kończymy z jednym medalem, który zdobył Tomek Majewski. Wg mnie to trochę mało i niestety nie napawa to optymizmem przed Igrzyskami, no ale trochę czasu jeszcze jest i oby w sezonie letnim nasi lepiej się spisywali

W życiu znam się na dwóch rzeczach, na pokerze i na ludziach, dlatego nie przegrywam...

...
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
W trzydniowych halowych mistrzostwach świata w lekkiej atletyce w Stambule Polacy zdobyli jeden medal. Brązowy w pchnięciu kulą wywalczył w piątek Tomasz Majewski. Ponadto czwarte miejsca zajęli Karolina Tymińska w pięcioboju i Adam Kszczot w biegu na 800 m.

Po tym, jak upadek pozbawił Marcina Lewandowskiego (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) awansu do finału 800 m, nikt w polskiej ekipie nie wątpił, że w niedzielę na podium stanie Kszczot. Miłe złego początki zaczęły się krótko po starcie. Zawodnik RKS Łódź, mający najlepszy w tym roku wynik na świecie 1.44,57, szybko objął prowadzenie. Jednak na końcowych metrach wyprzedził go najpierw 18-letni Aman (ósmy w MŚ 2011 w Daegu), a po chwili Czech Jakub Holusa i Brytyjczyk Andrew Osagie.

22-letni Kszczot, którego trenerem jest od siedmiu lat Stanisław Jaszczak (wcześniej Rafał Marszałek), w poprzednich mistrzostwach globu w 2010 roku Dausze zdobył brązowy medal.

"Nie wiem co się stało, trudno o komentarz na gorąco. Nie rozmawiałem jeszcze z Adamem. Musi dojść do siebie, bo jest mocno zdenerwowany. Czy to dobrze, że tak szybko wyszedł na pozycję lidera? Braliśmy pod uwagę taką taktykę w przypadku wolnego tempa na początku. I taki wariant zastosował, bo na zegarze było 29,29 po pierwszym okrążeniu, czyli po 200 metrach. Jestem zaskoczony, że zabrakło mu sił w nogach na finiszu" - powiedział szkoleniowiec.

"Na pewno musimy wziąć się teraz za przygotowania do Londynu, przeanalizować kalendarz startów i ułożyć wszystko tak, żeby najwyższa forma przyszła na igrzyska" – dodał Jaszczak.

Pełen dramaturgii był bieg sztafetowy 4x400 m mężczyzn. Podopieczni trenera Józefa Lisowskiego - Jakub Krzewina (AZS AWF Kraków), Marcin Marciniszyn (WKS Śląsk Wrocław), Grzegorz Sobiński (MKLA Łęczyca) i Łukasz Krawczuk (WKS Śląsk Wrocław) - mieli spore szanse na medal. Weszli do finału z trzecim czasem.

Na ostatniej zmianie na trzeciej pozycji biegł Krawczuk. Jednak po zderzeniu z Rosjaninem wypadła mu z dłoni pałeczka. Po jej podniesieniu ukończył rywalizację jako ostatni. "Nie wiem jak to się stało, może za wolno zacząłem i Władysław Frołow za szybko mnie dogonił. Na pewno nie chciałem, żeby mnie wyprzedził. Walczyłem i skończyło się pechowo" - tłumaczył zawiedziony zawodnik Śląska.

Kierownictwo polskiej ekipy złożyło protest. "Długo czekaliśmy na filmową analizę biegu, ale niestety nasz protest został odrzucony" - poinformował PAP dyrektor sportowy PZLA Piotr Haczek.

Z tą konkurencją było sporo zamieszenia. Ostateczne wyniki podano po dwóch godzinach od jej zakończenia. Początkowo sztafeta USA została zdyskwalifikowana za niewłaściwe ustawienie w strefie zmian, ale po rozpatrzeniu protestu, przywrócono amerykańskiemu zespołowi pierwsze miejsce.

Kibicom przypomniała się utytułowana Lidia Chojecka (Pogoń Siedlce), która zajęła szóste miejsce w biegu na 3000 m (8.56,86).

"Jestem zadowolona z tej pozycji, nie spodziewałam się tego, bo ostatnio nie czułam się najlepiej. Ale udało się i jest to dobry prognostyk na sezon letni. Niedawno, właściwie na początku roku, zmieniłam nieco sposób przygotowań. Widać już efekty, a mam nadzieję, że latem będzie jeszcze lepiej" – powiedziała brązowa medalistka halowych MŚ 1997, 1999 i 2006 oraz trzykrotna mistrzyni Europy zimowego sezonu (w 2005 roku na 3000 m oraz w 2007 na 1500 m i 3000 m)

Zwyciężyła Hellen Onsando Obiri wynikiem 8.37,16. Młoda, 22-letnia Kenijka, bez większych dotychczas sukcesów (11. w MŚ w Daegu 2011 na 1500 m), rozpoczęła piorunujący finisz na ostatnich 200 metrach, wyprzedzając prowadzącą Meseret Defar. Utytułowana Etiopka, medalistka olimpijska i mistrzostw globu, nie była w stanie odeprzeć ataku, plasując się na drugiej pozycji - 8.38,26. Brązowy medal wywalczyła jej rodaczka Gelete Burka - 8.40,18.

Ku radości kibiców trzykrotnie halowy rekord świata w skoku o tyczce atakowała Jelena Isinbajewa. Jednak Rosjanka nie zdołała pokonać wysokości 5,02, a konkurs wygrała wynikiem 4,80. Za nią uplasowały się Francuzka Vanessa Boslak i Brytyjka Holly Bleasdale - obie po 4,70.

W sobotę rekord świata w siedmioboju poprawił Ashton Eaton. 24-letni Amerykanin zgromadził przez dwa dni 6645 pkt. Rok temu w Tallinnie uzbierał 6568 pkt. W Stambule w poszczególnych konkurencjach uzyskał: 60 m - 6,79; w dal - 8,16; kula - 14,56; wzwyż - 2,03; 60 m ppł - 7,68; tyczka - 5,20; 1000 m - 2.32,77.

Dwa lata temu biało-czerwoni wrócili ze stolicy Kataru Dauhy z dwoma brązowymi medalami, które wywalczyli Kszczot na 800 m i Anna Rogowska w skoku o tyczce (teraz nie startowała). W sumie, w historii tej zimowej imprezy, polscy lekkoatleci zdobyli 22 medale, ale tylko dwa złote: Sebastian Chmara w siedmioboju w 1999 roku w japońskim Maebashi i sztafeta 4x400 m w 2001 roku w Lizbonie.

W 2014 roku zawody IAAF odbędą się w Sopocie, w Ergo Arenie. Podczas ceremonii zamknięcia, flaga mistrzostw została przekazana w Stambule organizatorom następnych. Odebrała ją delegacja w składzie: złota medalistka MŚ 2009 Rogowska, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz przedstawiciel Rady Miasta Henryk Hryszkiewicz.

"Po otrzymaniu gwarancji rządu oraz samorządu województwa pomorskiego dotyczących współfinansowania imprezy w 2014 roku, nic nie stoi na przeszkodzie do jej przeprowadzenia" - powiedział prezydent Sopotu.