SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Problem po rekonstrukcji ACL

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 14790

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 67 Napisanych postów 1893 Wiek 110 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 36567
tak naprawde przed operacja nie ma przeciwwskazan,zebys wzmacnial nogi na siłowni,oczywiscie nie mowie tu o cwiczeniach typu pelne przysiady z duzym ciezarem i malym zakresem powtorzen,ale mozesz cwiczyc poszczegolne partie miesni nog na maszynach z zakresem 15-20 powtorzen,spokojny ruch pod pelna kontrola
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 1 Wiek 43 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 4
Witam,
przeorałem mnóstwo tematów związanych z ACL na różnych forach i stwierdziłem że napiszę małe kompendium wiedzy na temat zabiegu i rehabilitacji...
Kilka słów o mnie – mam 33 lata, aktywny sportowo od małego, kariera zawodnicza amatorska u „schyłku” tejże kariery , mam styczność z fachowcami sportowymi, lekarzami i rehabilitantami od których czerpałem wiedzę na ten temat.
A więc:
1. Doznałeś urazu i co dalej?
Przede wszystkim robisz rezonans, później idziesz z opisem do ortopedy który organoleptycznie sprawdzi poprawność opisu (zerwane ACL czy nie). W 99% opis z badania rezonansem się sprawdza, nie ma cudów, jest to najlepsza metoda jaką wymyślono i umożliwiono technologicznie aby badać tkankę ludzkich narządów!!! Szukasz dobrego specjalisty traumatologa (popytaj, poczytaj itp.), którzy najczęściej pracują również w prywatnych klinikach, szpitalach, centrach zdrowia itp., oni załatwią wam zabieg w tychże obiektach w ramach refundacji NFZ. Trzeba o tym porozmawiać, popytać jakie są opcje, kto ma podpisaną umowę, a nie jak cielak iść i nie myśleć i nie kombinować.
Umawiasz się na termin, zazwyczaj kilka miesięcy po urazie, aby mieć czas powrotu do pełnej sprawności przed tymże zabiegiem. Tzn. masz przejść fizjoterapię, wzmocnić mięśnie na siłce, rozbudować je, przywrócić chorej nodze 100% sprawności i siły w stosunku do zdrowej. Dzięki temu przejdziesz płynnie, szybko i mało boleśnie przez rehabilitację po zabiegu.
2. Robić zabieg rekonstrukcji czy nie?
Teksty typu „jeśli nie jesteś aktywny fizycznie” nie musisz tego robić, bo można z tym żyć to jakieś szarlataństwo… Czy możesz egzystować z zerwanym albo naderwanym mięśniem np. bicepsu, z pękniętą żuchwą itp., nie naprawianym bez obaw że stan nie będzie się pogarszał i szkodził okolicznym tkankom??? Nie można. Co się zepsuło w organizmie należy w miarę możliwości medycznych naprawić. Gdyby przez ewolucję natura stwierdziła że więzadła krzyżowe nie są potrzebne po prostu by nam one zanikły… Tak więc jeśli nie chcesz mieć za kilkanaście lat robionej endoprotezy stawu kolanowego, na którą albo będziesz czekał kupę czasu, albo wybulisz okrągłą sumkę, to rób rekonstrukcję. Przy endoprotezie zabiegi trzeba ponawiać co kilka lat ze względu na przemieszczanie się i zmiany w obrębie miednicy. Kapiści?
3. Jaką metodę rekonstrukcji wybrać?
Jest starsza metoda jednopęczkowa i nowsza dwupęczkowa, za którą gdzieniegdzie trzeba dopłacić. Dwupęczkową zaczęto stosować już w latach 90 ubiegłego wieku w USA i Japonii. Nie wiem czemu w Polsce dopiero od kilku lat się ją stosuje… aaaa no tak jest tańsza i do nowej trzeba się doszkolić… ;)
Dobra, dwupęczkowa jest lepsza bo odwzorowuje anatomicznie więzadła własne i ich ustawienie względem stawów. Koniec kropka…
4. Jak wygląda rehabilitacja i ile potrwa?
Wszystko zależy od tego, co towarzyszy rekonstrukcji, jakie są uszkodzenia towarzyszące (pęknięte łękotki, zwyrodnienia stawów, naroślą itp. itd.) biorąc pod uwagę niezbyt liczne obrażenia, to chodzimy o kulach około 4 tygodni odciążając nogę, po tygodniu od zabiegu idziemy już na cykl zabiegów z lasera i pola magnetycznego, które przyspieszają gojenie ran i trwają po 10 zabiegów. Po tym zaczynamy ćwiczenia fizyczne z rehabilitantem. Z nim to już indywidualnie się umawiamy na 2, 3 spotkania w tygodniu przez 2-3 miesiące. Później możemy nawet raz w tygodniu… Bo… tak naprawdę rezultaty i powrót do zdrowia zależy od nas, gdyż większość ćwiczeń, początkowo w domu, później na siłce na bieżni, na rowerku, później na sprzętach będziemy robić w pocie czoła sami. W gabinecie sprawdzamy tylko postępy i otrzymujemy instrukcje do dalszych ćwiczeń. Jeżeli ktoś jest leniem, przed zabiegiem ograniczał się do spacerów, siedzenia przed kompem i po zabiegu nadal nie potrafi znaleźć determinacji do ćwiczeń, niech się nie dziwi że ma przykurcze, małą ruchomość i że boli…
Wcześniej przy technice jednopęczkowej stosowano program w którym zakładano chodzenie w stabilizatorze, ale za to szybko odkładano kule i obciążano nogę. Zmieniono obecnie filozofię i nie stosuje się stabilizatora ani ortezy, ale wydłuża się chodzenie o kulach. Jak słyszę o noszenie ortezy do spania to skręca mnie ze śmiechu, o tym później. Oczywiście po tygodniu można trochę w domu pokuśtykać bez kul, zakładać samemu skarpetki i ubierać się samemu bez pomocy innych pomimo lekkiego bólu i napięcia ;)
5. Czy można ponownie zerwać przeszczep?
Dla chcącego nic nie jest nie możliwe, ale jest to rzeczywiście trudne… Przeszczep z pobranych tkanek, związany ze sobą kilku krotnie jest naprawdę solidny, ciężko w początkowych tygodniach coś z nim zrobić. Inaczej jest natomiast z jego mocowaniem, to jest słabe ogniwo. Przeszczep mocuje się za pomocą zaczepów i śruby. Ta właśnie śruba jest narażona na obluzowanie i częściowe lub całkowite wypadnięcie. Śruba sama w sobie nie jest słaba tylko kość w której jest mocowana. To nie połączenie nagwintowanej metalowej śruby z nagwintowaną blachą!!! Oblicza się że kość obrasta trwale śrubę po 6 tygodniach. Ale… Najpierw zanim zostanie zerwany przeszczep, poluzowana śruba, może dojść do rozciągnięcia włókien przeszczepu. Tu oblicza się że potrzebna jest taka siła, gdy uzyska się przeprost około 15 cm. Tak więc jak pisałem wcześniej o spaniu – co możesz sobie zrobić podczas snu? Leżysz nie obciążając stawów ani mięśni, nie narażasz się na przeprosty. Samemu sobie odpowiedz.
Problem dopiero może się pojawić między 6-9 tygodniem po zabiegu i później. Z tego względu iż po 6 tygodniu przeszczep jest najsłabszy, bo wrasta w kości, jest najsłabiej ukrwiony, dotleniony i na wpół jest kikutem. Do tego dochodzi nam już siła w mięśniach nóg, psychiczna pewność i niefrasobliwość może nas zgubić. Pamiętajcie, po 12 miesiącach możemy powiedzieć że jesteśmy sprawni, do tego momentu zapomnijcie o piłce nożnej, skoncentrowani wchodźcie po schodach, do auta, nie obracajcie się na tej nodze wokół własnej osi, ćwiczcie skoncentrowani…
6. Powikłania i niedogodności po zabiegu?
Jeżeli się przygotujesz przed zabiegiem i będziesz stosował się do wytycznych rehabilitanta wrócisz do pełni zdrowia i będziesz się cieszyć życiem. Pamiętaj aby zaraz po zabiegu wykonywać ćwiczenia kokontrakcji. Twój przeszczep jest czymś nowym nie ma połączeń nerwowych jak naturalne więzadło i musisz go nauczyć reagować. Obkładaj regularnie okładem żelowym, który działa przeciwobrzękowo, przeciwbólowo. Nie filmuj się byle krzywym stanięciem, bólem, nie rób z siebie kaleki itp. miej pogodne nastawienie i ciężko pracuj nad celem powrotu do pełnej sprawności.
Słyszy się o powikłaniach, stanach zapalnych itp. No moi drodzy, jeżeli lekarz przypisuje wam zastrzyki które macie sobie robić codziennie w brzuch przez około 30 dni, to nie robi tego dla jaj. Są to zastrzyki przeciwzakrzepowe, które mają spowodować aby właśnie żaden syf nie robił się w środku !!!
Rehabilitację zacznij od początku zabiegu i kontynuuj ile trzeba!!! Jeśli ktoś zaczyna po kilku tygodniach, albo żałuje pieniędzy i narzeka na bóle, brak ruchomości, to tylko można jego żałować 
To chyba tyle,
Pozdrawiam wszystkich rekonwalescentów i życzę powrotu do zdrowia. Mam nadzieję że trochę pomogłem 
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 5
Witam ,jestem 9 miesięcy po rekonstrukcji acl i mam problem ze zgieciem ,mam 130 stopni .Jak pocwicze, zgiecie zwieksza sie ale po 30minutach jest takie jak wcześniej. Dodam że kolano jest stabilniejsze od zdrowego i przy maksymalnym zgieciu czuje jakby mnie blokował mięsień podudzia. Prosze o pomoc .
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 503 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3699
roboone
Witam ,jestem 9 miesięcy po rekonstrukcji acl i mam problem ze zgieciem ,mam 130 stopni .Jak pocwicze, zgiecie zwieksza sie ale po 30minutach jest takie jak wcześniej. Dodam że kolano jest stabilniejsze od zdrowego i przy maksymalnym zgieciu czuje jakby mnie blokował mięsień podudzia. Prosze o pomoc .

Koniecznie muszisz udac się na rehabilitację bo po 9 miesiącach jest niemożliwocią nie mieć pełnego lub prawie pełnego zgięcia w kolanie. Cwiczenia które miałes pewnie były niedobre albo olewałeś lub wykonywałeś nieprawidłowo. Koniecznie trzeba coś z tym zrobić.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 5
Na rehabilitację chodziłem przez 6 miesięcy do dwóch osób i poddali się .
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

KREM DO TWARZY

Następny temat

Mikrodermabrazja?

WHEY premium