SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Monitoring Żywności

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 3974

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Artykuł odnosi się do części osób chcących poznać jak działa monitoring żywności i pasz w Polsce oraz do tej części, które chcą dowiedzieć się gdzie i jak można odnaleźć raporty z kontroli żywności/pasz.

Monitoring żywności ma na celu zapewnienie odpowiedniej jakości żywności, zgodnej z opisanymi aktami prawa żywnościowego. Zaglądając na stronę z aktami prawnymi UE (eur-lex.europa.eu) w Rozporządzeniu (WE) nr 882/2004, w artykule drugim znajdujemy definicję: „„monitorowanie” oznacza prowadzenie zaplanowanej sekwencji obserwacji i pomiarów w celu uzyskania obrazu stanu zgodności z prawem paszowym i żywnościowym, regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i ich dobrostanu;”. Wszelkie zasady oraz wymagania prawa żywnościowego zapisano w Rozporządzeniu (WE)178/2002.

Zainteresowani aktami prawnymi, zmianami w prawie w UE i w PL odsyłam do strony Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych (http://www.ijhar-s.gov.pl) do zakładki „Zmiany w prawie/legislacja”.

W Polsce o obowiązku monitoringu mówi ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 2006 roku (Dz.U. 2006 Nr 171 poz. 1225). Można ją odnaleźć wchodząc na stronę główną sejmu polskiego (sejm.gov.pl), przechodząc do zakładki ISAP (Internetowy System Aktów Prawnych) w prawej górnej części strony i wpisując odpowiednie hasła w wyszukiwarce. W akcie tym, w artykule 86 rozdziału 4 czytamy: „ Jednostki badawczo-rozwojowe podlegające nadzorowi ministra właściwego do spraw zdrowia oraz ministra właściwego do spraw rolnictwa opracowują wytyczne do przeprowadzania badań i koordynują te badania w ramach programu monitoringu żywności i żywienia oraz pasz realizowane przez organy urzędowej kontroli żywności oraz opracowują opinie naukowe niezbędne dla oceny ryzyka.”.

Jednostkami badawczo-rozwojowymi w Polsce są: Instytut Żywności i Żywienia, Państwowy Zakład Higieny, Państwowy Instytut Weterynaryjny (Państwowy Instytut Badawczy w Puławach), Instytut Ochrony Roślin, Morski Instytut Rybacki Laboratorium Badawcze, Instytut Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego.

W ustawie wyżej podanej w artykule 87 rozdziału znajdujemy kolejną informację, iż:
1.Zadania związane z funkcjonowaniem programu monitoringu na potrzeby oceny ryzyka realizuje Rada do Spraw Monitoringu Żywności i Żywienia (…), działająca przy ministrze właściwym do spraw zdrowia.(…)
Dalej czytamy o obowiązku rady: m.in. przygotowanie kierunków badań monitoringowych oraz planów badań, opiniowanie wykonanych badań, złożenie raportu z badań, współudział w upowszechnianiu wyników publikowanych w raporcie oraz dokonywanie oceny ryzyka.

W punkcie 6 artykuły 87 napisano, iż raport złożony przez Radę do zostaje oddany do akceptacji przez ministra właściwego do spraw zdrowia i ministra właściwego do spraw rolnictwa oraz fakt, iż publikację raportu zapewnia minister właściwy do spraw zdrowia.

Z strony Urzędowej Ochrony Konkurencji i Konsumentów (www.uokik.gov.pl) można przejrzeć taki przykładowy raport dotyczący stanu na rok 2011: www.uokik.gov.pl/download.php?plik=11321

W zakładkę raportów z kontroli Inspekcji Handlowej można przejść poprzez najechanie na zakładkę „Produkty”, dalej w kolumnie „Informacje dla konsumentów” wybierając „Raporty z kontroli Inspekcji Handlowej”

Na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej (www.pis.gov.pl), najeżdżając na zakładkę „Prawo”, a następnie przechodząc w „Żywność” zainteresowani odnajdą spis Rozporządzeń i Ustaw dotyczących danych gałęzi prawa żywnościowego. Jeśli chcemy przejrzeć „Stan sanitarny kraju na rok xxx” bądź inne ciekawe informacje związane z żywnością (np. dotyczące soli wypadowej używanej do żywności) przechodzimy w zakładkę „Biuro Głównego Inspektora” i odszukujemy interesującą nas zakładkę w podkategoriach znajdujących się w tej samej kolumnie na dole.

Przechodząc dalej, np. w zakładkę „Departament Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia”, w podkategorię „Badanie Żywności”, dalej w „Raporty z badań monitoringowych”, powtarzając jeszcze raz tę czynność dochodzimy do raportów z badań monitoringowych żywności: obecnie znajdują się tam raporty dość stare, bo z 2007 roku (http://www.pis.gov.pl/?dep=266).

W oddzielnych zakładkach można też przejrzeć MANCP (multi-annual national control plan), czyli Zintegrowany Wieloletni Plan Kontroli na odpowiednie lata, przykładowo na rok 2010-2014: http://www.pis.gov.pl/userfiles/file/BZ/MANCP/MANCP 2010-2014.pdf

A dalej w podkategorii kategorii MANCP możemy przejrzeć raporty na dane roczniki, przykładowo na rok 2009: http://www.pis.gov.pl/userfiles/file/BZ/MANCP/RAPORT 2009.pdf itd. Polecam zapoznać się z resztą zakładek, warto wiedzieć kto za co odpowiada i gdzie można interesujące nas informacje odnaleźć. Z początku ciężko się połapać, a wpisywanie fraz „raport kontroli żywności” i podobnych nie dają zadowalających efektów.

Na stronie podawanej wcześniej IJHARS można ściągnąć za darmo ciekawe biuletyny (http://www.ijhar-s.gov.pl/biuletyny.html) zawierające spis raportów z kontroli, czy roczne raporty z działalności IJHARS. Jednostka ta pełni również rolę Punktu Kontaktowego KKŻ FAO/WHO dla Polski. O Kodeksie Żywnościowym (Codex Alimentarus), można przeczytać w zakładce na stronie głównej oraz w odpowiednich odnośnikach znajdujących się w niej.

Przepisy odnoszące się do jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych zawarte są w ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r: http://www.ijhar-s.gov.pl/pliki/download/a070104_113043_18_ustawa.pdf
Została ona znowelizowana w dniu 18 grudnia 2008 roku. Jak podaje IJHAR: „ Jedną z najważniejszych zmian było zdefiniowanie czym jest „artykuł zafałszowany" oraz wprowadzenie obowiązku podawania do publicznej wiadomości nazw firm, którym udowodniono fałszowanie żywności.
Zgodnie z art. 3 pkt 10 ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych z 21 grudnia 2000 r. (Dz.U. z 2005 r., Nr 187, poz. 1577 z późń. zm.:
„artykuł rolno-spożywczy zafałszowany - produkt, którego skład jest niezgodny z przepisami dotyczącymi jakości handlowej poszczególnych artykułów rolno-spożywczych, albo produkt, w którym zostały wprowadzone zmiany, w tym zmiany dotyczące znakowania, mające na celu ukrycie jego rzeczywistego składu lub innych właściwości, jeżeli niezgodności te lub zmiany w istotny sposób naruszają interesy konsumentów, w szczególności jeżeli:
a)dokonano zabiegów, które zmieniły lub ukryły jego rzeczywisty skład lub nadały mu wygląd produktu zgodny z przepisami dotyczącymi jakości handlowej,
b) w oznakowaniu podano nazwę niezgodną z przepisami dotyczącymi jakości handlowej poszczególnych artykułów rolno-spożywczych albo niezgodną z prawdą,
c) w oznakowaniu podano niezgodne z prawdą dane w zakresie składu, pochodzenia, terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości, zawartości netto lub klasy jakości handlowej."”










Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Na dole wrzuciłem definicję produktu zafałszowanego ze względu iż dla konsumenta ważne jest czy produkt jest zafałszowany i tutaj może jakoś mieć wpływ na wybór odpowiedniego produktu. Monitoring odnosi się natomiast do zawartości poszczególnych związków w żywności, których konsument nie może sam wykryć (chyba że skorzysta z usług odpowiednich jednostek do tego).

Dodatkowo można nie tylko wybierać produkty poprzez sprawdzanie etykiet, czy na podstawie raportów kontroli jakości żywności ale również poprzez ocenę organoleptyczną (np. wzrok, dotyk) produktu, a też inaczej (np. próba z płynem Lugola - do kupienia w aptece, wpływ temperatury na produkt) i inne.

Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2012-05-22 22:46:59
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
s.m.p.a. ODŻYWIANIE
Ekspert
Szacuny 430 Napisanych postów 56364 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 184874
Dodałem do podwieszonych, żeby nie przepadł.

Niedostępny do odwołania. Zdrowia dla WSZYSTKICH!

https://www.facebook.com/pages/Wszystko-Ch**/363238457019620 

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Czerwone jako

Następny temat

"Dziennik" Low Carbo do oceny, zdjęcia diety!

WHEY premium