SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Tłuszcze - Zepsucia

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 2143

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51556 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Tłuszcze właściwe są estrami glicerolu (alkohol) i kwasów tłuszczowych nasyconych lub nienasyconych. Nienasyconych charakter niektórych związków powoduje to, że są one podatniejsze na procesy utleniania, a ich jakość ma znacznie krótszy czas utrzymania się w czasie przechowywania.

Ze względu na reakcje zachodzące w tłuszczach może dochodzić do powstawanie różnorakich reakcji, których produktami są związki utlenione, zizomeryzowane(m.in. powstają tłuszcze trans), polimery i związki cykliczne.

W ten sposób może dochodzić do różnego rodzaju zepsuć, gdzie wymienia się:
1. Zepsucie hydrolityczne pod wpływem wody (pary powstające podczas smażenia), dalej światła i powietrza czy pod wpływem enzymów rozkładających tłuszcze - lipazy.
2. Zepsucie nadtlenkowe - pod wpływem tlenu, przy udziale światła i katalizatorów reakcji.
3. Zepsucie aldehydowe - powstają aldehydy
4. Zepsucie ketonowe - powstają ketony pod wpływem światła i temperatury bądź wskutek infekcji drobnoustrojami.
5. Złojowacenie - Powstają polimery i kondensaty z nienasyconych wiązań.

Większość tych reakcji zachodzi dużo szybciej w wypadku gdy tłuszcz jest nienasycony, jest wystawiony na działanie światła, temperatury, powietrza.

W nieodpowiednio przechowywanym tłuszczu może dojść do powstawania nadtlenków i dalszych produktów niekorzystnych reakcji, w wyniku czego cały tłuszcz będzie niemożliwy do użycia ze względu na zmiany cech organoleptycznych. W tzw. łańcuchu autoksydacyjnym, który zachodzi bez udziału enzymów, można wyróżnić kilka etapów: W pierwszym etapie dochodzi do powolnego wiązanie tlenu, gromadzenia się nadtlenków, w drugim intensywność pochłaniania tlenu drastycznie się zwiększa, dochodzi do powstania dużej ilości nadtlenków. W trzecim etapie, powstałe wskutek wiązania tlenu atmosferycznego nadtlenki rozpadają się powodując powstawanie wielu związków o niższej masie cząsteczkowej, o budowie aldehydów, ketonów, alkoholi, kwasów, węglowodorów i innych. Ostatnim etapem procesów autooksydacyjnych jest wiązanie się owych związków w większe grupy, o większej masie cząsteczkowej związków. Dochodzi do wzrostu lepkości tłuszczu, jednak nie zauważane są zmiany organoleptyczne (smak, zapach). Proces ten może zachodzić także w trakcie smażenia żywności, gdyż wyższa temperatura znacznie przyśpiesza przemiany, jednocześnie powodując utlenianie związków pogarszających smak i zapach tłuszczy. Tak więc tłuszcz może być na ostatnim etapie łańcucha autooksydacyjnego jednocześnie przy dobrych cechach organoleptycznych. Z jednej strony dobrze, że nie związki pogarszające smak i zapach są rozkładane, jednakże przykładowo w restauracji nie wiemy z ilu dniowym olejem nasz kotlet się spotkał.

Warto wiedzieć, by tłuszcze przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, nie poddawać go wpływowi promieni słonecznych. Najlepiej, gdy przechowywany jest on w lodówce.

Smażenie natomiast najlepiej przeprowadzać na odpowiednio rozgrzanej patelni i bez oleju jeśli jest to teflon. Jeśli używamy tłuszczu to musi również charakteryzować się odpowiednio wysoką temperaturą. W smażeniu uznaje się że jest to 180 stopni C. Jednakże badania tu nie są zgodne co do temperatury oleju i w nie których nie potwierdzono zależności między czasem smażenia a temperaturą oleju. Jednakże warto przyjąć, iż im krótszy czas smażenia oraz przy odpowiedniej temp. oleju ilość wchłanianego tłuszczu jest mniejsza. Warto zapamiętać, że tłuszczu w 60-80% jest wchłaniany głównie po procesie smażenia. Tak więc po smażeniu produkt smażony od razu zdejmujemy z patelni i odkładamy na suchy talerz.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jedzenie, nie wchodzi...

Następny temat

redukcja

WHEY premium