SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Osłabienie reakcji na działanie SERM-ów. Do S.Ambroziaka.

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1553

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 207 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Witam serdecznie.
Od 2,5r leczę się z hipogonadyzmu hipogonadotropowego. Dowiedziałem się o niskim poziomie testosteronu w 2011r. Pomimo tak niskiego poziomu (około 8nmol/l) na siłowni miałem zawsze dobre wyniki zarówno w budowie masy jak i siły oraz nigdy nie gromadziłem tłuszczu, dlatego wcześniej nie podejrzewałem że coś jest nie tak.
Moje pytanie będzie koncentrować się na temacie dawkowania Clomifenu citrate (SERM) i reakcji organizmu na lek. Żeby przybliżyć nieco obraz sytuacji przedstawie po krótce historie mojego leczenia.
Na przełomie lat 2011/12 przez prawie rok (od października do maja) leczyłem się klomifenem. Przez pierwsze 3 miesiące brałem 1 tab(50mg) co drugi dzień zaś przez kolejne 5miesięcy 1tab co 3 dni. Testosteron po 3 miesiącach wzrósł delikatnie z 11nmol/l do 18nmol/l (norma 9,9 – 27,9) a po kolejnych 5 miesiącach już mocno skoczył w górę bo w marcu Miałem już około 32nmol/l.
Następnie endokrynolog zalecił odstawienie leku i od maja do wrzesnia test spadł aż do 8nmol/l.
Znowu udałem się do lekarza który znowu polecił klomifen ale już w innych dawkach tzn. przez pierwsze dwa miesiące 1tab dziennie, a przez kolejne 1tab co drugi dzień. Dodatkowo dorzucił mi PROVIRON (który miał za cel podnieść mocno osłabione libido) w ilości 1tab rano i 1 tab wieczorem. Efekt: poziom test wzrósł dużo szybciej niż wcześniej bo po 1 miesiącu był już w okolicach 20nmol/l (a nie po 3 m jak wcześniej).
Ale po 4 miesiącach tej terapii, gdy test doszedł już do 30nmol/l , nagle zaczął się spadek poziomu test we krwi. Od stycznia do czerwca (czyli do teraz) test spadł z 30nmol/l do 17nmol/l. Również poziom LH się zatrzymał i zaczął spadać. Rok wcześniej przy innym dawkowaniu LH wzrosło aż do 15U/I (norma 1,7-8,6) a w tym roku LH doszło do poziomu 8,76 a potem zaczęło spadać do poziomu 5,06 U/I.
Kolejna sprawa to proces aromatyzacji. Wcześniej do klomifenu nie stosowałem żadnych IA i stosunek test do estro był cały czas w granicach 1:130 – 1;145. Czym wyższy poziom test tym mocniejszy poziom aromatyzacji i niższy stosunek. Dodam że estradiol w trakcie stosowania klomifenu wychodził ponad norme w momencie gdy test dochodził do 20nmol/l (czyli test nie przekraczał normy a estro już tak). W tym roku stosowałem 3-4 kaps zielonej herbaty oraz 2 tab Provironu. Stosunek test do estro wahał się dużo mocniej tj 1:92 – 1:162 i potrafił się zmieniać diametralnie z miesiąca na miesiąc.
Moje pytania:
- co mogło być powodem tego że przy drugiej terapii klomifenem efekty na początku dobre nagle się zmieniły i test zaczął spadać?
-czemu nie zmienił się stosunek test do estro na korzyść test po dołączeniu w tym roku zielonej herbaty i provironu?
Wg mnie są takie opcje:
-KLOMIFEN: stosowany w częstszych dawkach niż wcześniej mógł spowodować to że przysadka uodporniła się na ciągłe stężenie leku i przestała dobrze reagować. Wcześniej jak stosowałem klomifen z mniejszą częstotliwością nie dochodziło do spadków LH i test. Może też klomifen przy dużych dawkach zamiast blokować receptory dla estro zaczyna je aktywować i razem z Provironem który również metabolizuje do słabych estro powoduje wysokie stężenie słabych estro które w dużych ilościach mogą działać niekorzystnie i blokować oś HPTA. (pisał to Pan w art. o aromatazie w PB)
-PROVIRON-wcześniej go nie stosowałem a teraz tak. Ale wg wszystkich dostępnych mi informacji provi w dawkach 50mg dziennie nie blokuje osi HPTA a nawet wpływa korzystnie dzięki temu że blokuje aromatazę. Może blokuje u mnie oś na innej drodze tzn. poziom estro mam cały czas lekko ponad normę. Możliwe że przy takim poziomie estro, proviron (DHT) działa niekorzystnie na oś blokując wysokim stężeniem androgenów (w towarzystwie estradiolu) podwzgórzę i przysadkę.
-AROMATYZACJA- możliwe że wyższe dawkowanie klomifenu na jakiejś drodze spowodowało zwiększoną aktywność aromatazy (np. blokada receptorów dla estro w podwzgórzu i przysadce spowodowała to że organizm odbierał info o obniżonej ilości estro i postanowił zwiększyć aktywność aromatazy żeby ten poziom estradiolu podnieść) i mimo tego że brałem provi i zieloną herbate to stosunek test do estro był bardzo podobny do tego sprzed roku gdy stosowałem sam klomifen.
Zaś duże wahania stosunku test/estro mogą wynikać z tego że provi ma krótki okres półtrwania i hamuje aromatazę nie przez całą dobę równomiernie tylko do kilku godzin od podania i to stąd te wahania.
Reasumując ten wywód proszę od odpowiedź na moje pytania i ewentualnie pańskie odniesienie co do moich przemyśleń. Wiem że to dużo ale mój endokrynolog nie jest za bardzo rozmowny i ciężko z nim poruszyć te tematy a są one dla mnie bardzo bardzo ważne.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Najbardziej stawiam tutaj na estradiol: wysoka i częsta dawka klomifenu spowodowała wysoki skok teścia i estradiolu, a estradiol przeważył nad klomifenem i zablokował oś. Przydałby się więc jakiś dobry AI, ale raczej nie proviron, bo DHT też ma swój udział w blokowaniu osi. Ja widziałbym tutaj jakiś AI niesterydowy; zasugeruj endokrynologowi...

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 207 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Dzięki sliczne za odpowiedż. Też tak stawiałem na klomifen. Porozmawiam z endokrynologiem.
Mam jescze pytanie dotyczące naturalnych IA. Pisał Pan że dawka katechin EGCG podawany w ilości 12,5mg na kilogram wagi ciała obniżała aktywność aromatazy o 56%. to jest 4 kaps Olimpu Zielona Herbata.
Pytanie brzmi czy taka dawka ma być przyjmowana w pojedyńczej dawce czy może być podzielona na dwie porcje dziennie.
Pisał Pan również że katechiny w niskim dawkowaniu mogą aktywować receptory estrogenowe typu alfa i beta zaś w wyższym tylko beta. Alfa są blokowane. Czy spożywając zieloną w dawce 2 kaps na porcję w dwóch porcjach dziennie jest to mniej korzystne niż w 1 porcji 4 kaps też z uwagi na to niskie dawkowanie i aktywację receptorów Alfa.
I jeszcze cynk jako IA. W wielu tekstach spotkałem się że ludzie stosujący test stosują z powodzeniem cynk w dawce 75-150mg i obserwują dobre efekty. Ja osobiscie nie miałem do czynnienia z żadnymi konkretnymi badaniami na ten temat ale skoro spotkałem się z taką informacją to może rzeczywiście pełni on tą funkcję.
Z góry ślicznie dziękuje za odpowiedż.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Papaj, lepiej chyba brać herbatę w dawkach podzielonych - 2 kaps 2 razy dziennie. To będzie wysoka dawka, wystarczającą do aktywacji beta i blokowania alfa, bo egcg kumuluje się w tkankach.

A co do cynku jako AI - to nie rozeznawałem dokładnie tematu.

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 207 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Dzięki śliczne za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie dotyczące stosunku testosteronu do estradiolu i jego wpływowi na profil lipidowy.
Moje pytanie wyjaśnię na przykładzie.
Przypuśćmy że dwie osoby podnoszą poziom testosteronu podając go z zewnątrz w dawkach ponad fizjologicznych. Pojawiają się skutki uboczne na skutek wysokiego wzrostu poziomu estrogenów. Są dwie drogi hamowania szkodliwego działania nadmiaru estro.
1. SERM - w przypadku SERM działanie estrogenów w wątrobie się nie zmniejsza za bardzo bo serm (np. tamoksyfen) działa jak estro w wątrobie i promuje utrzymanie wysokiego poziomu HDL i niskiego LDL. Stosunek androgenów do estrogenów (dochodzi estrogeninczne działanie sermu)również jest korzystny bo jest dużo estro w stosunku do andro co korzystne dla HDL.

2. Inhibitor aromatazy.
Zmniejszy produkcję estro przez co stosunek andro/estro się zwiększy (tzn. więcej andro w stosunku do estro w porównaniu do pierwszego przypadku z użyciem SERM).To wg badań może niekorzystnie wpłynąć na HDL.

Pytanie. Czy jeżeli w drugim przypadku zastosuje się małe dawki IA takie żeby tylko delikatnie obniżyć poziom estrogenów ale żeby jego koncentracja we krwi mieściła się w górnych granicach normy to wpływ na profil lipidowy będzie również negatywny?
Sumując czy przy wysokim poziomie testosteronu, estrogen dla prawidłowego działania na HDL musi być również wysoki (to jest proporcojonaly do test) czy wystarczy mu jakiś konkretny poziom mieszczący się w normach i nie koniecznie proporcjonalny do testa.
Za odpowiedź bardzo dziękuję.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
ciezko mi jednoznacznie odpowiedziec na to pytanie, bo w kulturystyce liczy sie tylko wplyw estro na lipomastie i mase miesniowa, a frakcje cholesterolu nie zjmuja raczej pakerow. Dlatego ja tez analizowalem problem tylko pod tym katem, a wniski opisalem w jednym z nr pb.

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 207 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Ok. Rozumiem. Chciałbym jeszcze zapytać o rolę SERMów w aktywacji proliferacji i zwiększaniu czułości receptorów androgenowych jak również ich role w zwiększaniu wychwytu glukozy w tkance mięsniowej. Z badań wynika że estrogen pełni taką rolę a jak wygląda to w przypadku SERMów?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 207 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Przypominam się pytaniem.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Panapaj, zarobiony byłem, sorry...

Estrogeny zwiększają czułość receptorów androgenowych, wiążąc się z miejscami receptora, przyłączającymi koaktywatory transkrypcji. To pierwsze. A drugie - aktywność androgenów w tkance mięśniowej szczególnie silnie zwiększają agoniści receptora estrogenowego beta, ale mechanizm tego działania nie został wyjaśniony. Natomiast klasyczne SERM-y, jak wynika z tego badania: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9658195 , są antagonistami ER beta. Natomiast nie mogłem nic znaleźć na temat wiązania SERM-ów z miejscami dla koaktywatorów, dlatego nie bardzo wiem, czy leki te będą ostatecznie zwiększały, czy osłabiały czułość AR.

S. Ambroziak

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

ZUMBUJEMY W KRZESZOWICACH!

Następny temat

NAJŚWIEŻSZE FAKTY O β-ALANINIE

WHEY premium