ME Weteranów w Wyciskaniu Leżąc - Sofia 17-19.X.2013r.

Szacuny 759 Napisanych postów 16165 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 292812

...
Bolesław Mąka pierwszy w kategorii 74 kg w IV gr. weteranów - gratulacje.

gregorterm

...
Złoto dla Wojtka Grabowskiego w III gr. weteranów w kategorii wagowej 120 kg z świetnym wynikiem 265 kg i nowym rekordem Europy i Świata.

gregorterm

...
adam138 V-Mistrz Europy IPF
Szacuny 4 Napisanych postów 490 Wiek 42 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5771
...
W Sofii odbyły się Mistrzostwa Europy Weteranek i Weteranów w Wyciskaniu Leżąc.
W mistrzostwach wystartowała jedenastoosobowa reprezentacja Polski, która w mistrzostwach zdobyła sześć medale (cztery złote oraz dwa srebrne medale) a Mariusz Hadrysiak, Wiesław Grabowski oraz Bolesław Mąka okazali się najlepszymi zawodnikami starego kontynentu w swojej grupie wiekowej. Dodatkowo weterani drugiej grupy wywalczyli trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Pierwszego dnia zawodów wystąpiło czterech naszych reprezentantów, którzy pokazali się z jak najlepszej strony, ustanawiając rekordy Europy i Świata. Jako pierwszy w drugiej grupie weteranów wystąpił Henryk Hintzke (Rybak Władysławowo), który tym razem wystąpił w kategorii wagowej do 59 kg. Jego przeciwnikiem był Białorusin Alexander Moiseev, wielokrotny medalista Europy i Świata. Pan Heniek zaliczył w pierwszym podejściu 102,5 kg, następnie 107,5 kg. W trzecim podejściu zadysponował na sztange110 kg, ale próba wyciśnięcia tego ciężaru nie powiodła się. Jego rywal zaliczył tylko 95 kg i złoto zawisło na szyi naszego reprezentanta.

W kategorii do 74 kg wystąpił nasz zeszłoroczny srebrny medalista Mistrzostw Europy Eugeniusz Mehlich (Eugen Knurów). Nie ukrywam iż w tej kategorii liczyliśmy przynajmniej na medal brązowy. Niestety ta kategoria była dość mocno obsadzona w której wystąpiło kilku medalistów zarówno mistrzostw Europy jak i Świata. Walka o medale toczyła się aż do ostatniego podejścia. Nasz zawodnik z wynikiem 160 kg zajął ostatecznie czwarte miejsce nie zaliczając 165 kg w drugim podejściu oraz 167,5 kg w trzecim, dające mu brązowy medal. Trudy podróży i zbijania wagi dały znać o sobie.

Bardzo dobry start zaliczył nasz najstarszy zawodnik, startujący w IV grupie weteranów Bolesław Mąka (Pover 2005 Nasielsk). W swojej kategorii wagowej do 74 kg wygrał z wynikiem 145,5 kg co jest nowym rekordem Europy i oczywiście Polski w kategorii weteranów plus 70 lat a także został najlepszym zawodnikiem mistrzostw w czwartej grupie weteranów zdobywając 106,37 pkt.

Także Wojciech Grabowski (Rybak Władysławowo), który już kilkakrotnie zdobywał medale na mistrzostwach Europy i Świata zarówno w kategorii 105 kg jak i 120 kg tym razem wystartował w kategorii 120 kg. Pan Wojtek w trzeciej grupie weteranów (60-69 lat) zwyciężył z wynikiem 265 kg zaliczonym w drugim podejściu, ustanawiając nowy rekord Świata wyższy o 5 kg. Trzecie podejście do ciężaru 270 kg niestety nie zostało zaliczone przez sędziów. Nasz zawodnik okazał się najlepszym zawodnikiem mistrzostw w kategorii open ( 60-69 lat) zdobywając 156,42 pkt.

Drugiego dnia zawodów jako pierwsza wystartowała nasza jedyna reprezentantka na tych mistrzostwach Dorota Szczepanik (Azory Kraków) w kategorii wagowej do 84 kg w pierwszej grupie weteranek. Dorota mimo iż wystartowała bez specjalistycznej koszulki do wyciskania wywalczyła drugie miejsce z wynikiem 115 kg.

W kategorii 74 kg w pierwszej grupie weteranów mieliśmy dwóch zawodników, Bartosza Żelazko (Śródmieście Legnica), piątego zawodnika zeszłorocznych Mistrzostw Świata oraz Rafała Szenderę (Pro Power Team Dąbrowa Górnicza), brązowego medalistę Mistrzostw Europy. Nasi reprezentanci zajęli odpowiednio czwarte oraz piąte miejsce. Bartek zaliczył 185 kg w drugi podejściu, nie zaliczając trzeciego do ciężaru 200 kg dające mu srebrny medal. Do brązowego medalu wystarczyło zaliczyć 192,5 kg a na srebro wystarczyło195 kg. Natomiast Rafał startował na swoim poziomie zaliczając 145 kg i dwa podejścia do 150 niestety zawodnik nie zaliczył.

Pechowo wystartował Grzegorz Nocek w kategorii 93 kg w pierwszej grupie weteranów, będąc faworytem tej kategorii. Niestety wszystkie trzy próby na ciężarze 252,5 kg nie zostały zaliczone i nasz zawodnik nie został sklasyfikowany. Wielka szkoda ponieważ do zwycięstwa w tej kategorii wystarczyło zaliczyć 237,5 kg..

Mariusz Hadrysiak (Tytan Kostrzyn) nasz etatowy medalista Europy i Świata nie tylko w weteranach, ale i w seniorach startując w kategorii 120 kg zaliczył 265 kg już w pierwszym podejściu. W drugim zgłasza na sztangę aż 286 kg próbując poprawić własny rekord Świata w II grupie weteranów (50-59 lat). Zarówno drugie podejście jak i trzecie nie zostaje zaliczone przez sędziów, ale i tak nasz zawodnik okazał się aż o 35 kg lepszym zawodnikiem od srebrnego medalisty Krcmara Jiria z Czech. Ponadto został championem tej kategorii wiekowe zdobywając 156,78 pkt.

Srebro z Sofii przywiózł także Jan Dzieciątkowski (Pover 2005 Nasielsk), który w kategorii powyżej 120 kg zaliczył 250 kg. Dwie próby naszego zawodnika na 260 kg niestety były nie udane.

Ostatniego dnia zawodów wystąpił w najcięższej kategorii wagowej Dariusz Wdowiński (Pover 2005 Nasielsk) w I grupie weteranów. Także jeden z faworytów do medalu, niestety podobnie jak Grzegorz Nocek nie zaliczył żadnego podejścia do ciężaru rozpoczynając od 280 kg w pierwszym podejściu a następnie w drugim i trzecim podejściu 285 kg.

Autor : Grzegorz Leski