SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART] OLEJ RYBI A WZROST MIĘŚNI

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 670

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 148 Wiek 28 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 2373
Dany tekst nie jest mojego autorstwa, ale myślę, że znajdują się w nim ciekawe informacje dotyczące działaniu oleju rybiego, więc postanowiłem się nim z Wami podzielić. Tekst nie jest kopiuj-wklej, więc też zadałem sobie trochę trudu przepisując go. No to zaczynamy

Większość suplementów jest wykorzystywana w konkretnych celach, na przykład utraty tkanki tłuszczowej, rozbudowy tkanki mięśniowej lub celu prozdrowotnym. Istnieje jednak kilka wyjątków. Jednym z nich jest olej rybi. Wszyscy znamy pozytywny wpływ oleju z ryb na układ sercowo-naczyniowy, a także na utratę tkanki tłuszczowej. Tym razem zastanówmy się nad możliwością zastosowania oleju rybiego w celu rozbudowy tkanki mięśniowej. Na pewno część z Was znajdzie tu coś interesującego.

Antykataboliczne działanie tranu

Białko budujące mięśnie polega nieustannemu procesowi syntezy (anabolizmu) i rozkładu (katabolizmu). W normalnych warunkach procesy anaboliczne i kataboliczne są zrównoważone tak, aby zachować lub nawet zwiększyć masę mięśniową, co można zaobserwować podczas treningu oporowego w połączeniu z właściwym.
Do katabolizmu tkanki mięśniowej dochodzi zarówno podczas choroby (np. cukrzycy, niewydolności nerek, urazów i nowotworów) oraz podczas utraty wagi wywołanej dietą czy też w innych warunkach stresowych. W trakcie tych stanów katabolicznych degradacja białek mięśni przewyższa ich syntezę, co powoduje utratę mięśni i osłabienie.
Katabolizm białek mięśniowych jest spowodowany aktywnością szlaku ubikwitynowo-proteasomalnego. To tutaj tran zaczyna odgrywać swoją rolę, ponieważ to właśnie kwas tłuszczowy EPA znacznie zmniejsza aktywność szlaku ubikwitynowo-proteasomalnego, który promuje katabolizm białek mięśniowych.
Innym mechanizmem, w którym olej rybi prezentuje swoje działanie antykataboliczne jest zmniejszenie poziomu kortyzolu. Jak wiemy, kortyzol nie tylko rozkłada tkankę mięśniową, ale posiada też wiele innych szkodliwych skutków, które ujawniają się, gdy jego poziom w organizmie jest stale podwyższony. Dlatego też tran, oprócz działania czysto antykatabolicznego, ma również korzystny wpływ na poziom kortyzolu.

Anaboliczne działanie tranu

Wspomaganie wzrostu mięśni nie tylko poprzez hamowanie ich katabolizmu, ale także poprzez stymulowanie anabolizmu, sprawia, że olej rybi ma jeszcze więcej zalet. Ostatnie badania wykazały, że suplementacja 4 g dziennie koncentratu oleju rybiego, dostarczająca dzienną dawkę 1,86 g EPA i 1,5 g DHA przez 8 tygodni, znacznie zwiększa odpowiedź anaboliczną syntezy białek mięśniowych na aminokwasy i insulinę . Wykazano, że zwiększona odpowiedź anaboliczna na aminokwasy i insulinę pojawiła się w wyniku zwiększonej aktywacji szlaku sygnalizacyjnego mTOR/p70S6K, który uznawany jest za integralny punkt kontrolny anabolizmu białek mięśniowych oraz wzrostu komórek mięśniowych.
To samo badanie wykazało, że suplementacja olejem rybim u 25-45 letnich zdrowych badanych podwoiła udział EPA, DPA oraz DHA w błonach komórek mięśniowych, kosztem kwasów omega-6 i mononienasyconych kwasów tłuszczowych, bez zmian w stężeniu nasyconych kwasów tłuszczowych. Możliwe jest, że suplementacja tranem wpływa na kaskadę sygnalizacji anabolicznej, poprzez wpływ na kompozycję lipidową błony komórkowej i/lub jej przepuszczalność.
Czy macie więcej niż 45 lat ? Nie martwcie się, nadal będziecie odnosić korzyści z anabolicznego działania oleju rybiego na mięśnie. Ten sam zespół naukowców przeprowadził kolejne badania, używając identycznego protokołu badawczego (1,86 g EPA i 1,5 g DHA przez 8 tygodni) u zdrowych osób w podeszłym wieku - powyżej 65 lat. Wyniki były takie same jak u młodszych pacjentów; suplementacja olejem rybim znacznie zwiększyła odpowiedź anaboliczną na aminokwasy i insulinę. Tak więc, tran wydaje się zmniejszać oporność anaboliczną związaną z podeszłym wiekiem, Zadowoleni z odpowiedzi naukowcy, potwierdzili, zę olej rybi może być przydatny zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu sarkopenii.
W obu tych badaniach masa mięśniowa nie była mierzona, ponieważ badanie trwało tylko 8 tygodni. Jednakże, biorąc pod uwagę, żę zmiany w metabolizmie białek mięśniowych poprzedzają odpowiednie zmiany w masie mięśniowej, wyniki te są obiecujące. Interesujące byłyby badania długoterminowe, które zmierzyłyby rzeczywiste przyrosty masy mięśniowej indukowane suplementacją tranem, a także sposób, w jaki odpowiedź anaboliczna na oleju z ryb współdziała z treningiem oporowym.

Dość gadania!
Czy szukacie pomocy w budowaniu mięśni, czy też chcecie zapobiec utracie mięśni podczas diety? Dowody potwierdzają, że warto dodać olej rybi do swojej suplementacji. Olej z ryb, a zwłaszcza EPA, nie tylko przeciwdziała szkodliwej utracie masy mięśniowej, która obserwowana jest w stanach stresowych i katabolicznych, ale również zwiększa działanie odpowiedzi anabolicznej na bodźce żywieniowe u zdrowych osób w młodym, średnim i starszym wieku. Tak więc, wpływa on korzystnie zarówno na kataboliczną, jak i anaboliczną część równania, jakim jest bilans azotowy.
W przeprowadzonych do tej pory badaniach wykorzystano dawki oleju rybiego odpowiadające 1,86 g EPA i 1,5 g DHA (które mogą być uważane za dawki średniowysokie). Nie wiemy jeszcze, jaki efekt dadzą inne dawki, ale podana wyżej jest dobrym punktem wyjściowym.

by Monica Mollica
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pytanie o spalacz

Następny temat

Łamanie palca

WHEY premium